България, както и останалите държави, приели Григорианския календар, ще посрещне тази нощ Новата година. В някои части на света обаче тя продължава да настъпва на други дати. В страните, в които Новата година настъпва в съответствие с лунния календар, празникът няма фиксирана дата, защото се отбелязва през първото пролетно новолуние, т.е. 21 януари - 20 февруари. Тогава тя ще бъде посрещната в Китай, Малайзия, Виетнам, Сингапур, Корея, Монголия, в това число и сред привържениците на будистката религия.
Празникът Холи, Индийската Нова година, пък настъпва на 24 февруари.
На 21 март - Нова година честват в Афганистган, Таджикистан, Пакистан, Ирак и страните от Централна Азия, живеещи по персийския календар.
Любопитна е традицията в Шри Ланка, Непал и Лаос. Те посрещат новата година 14 април с първите лъчи на изгряващото слънце, а не в полунощ. Първият ден от новата година при тях се нарича Денят на цветовете.
Интересен е и случаят в Тайланд, където през 1940 г. властите приемат решение за отбелязване на Новата година на първи януари, но местното население продължава да чества празника през април.
През лятото - на 16 юли - са посрещали новата година маите и този празник продължава да се спазва на много места в Мексико и Гватемала.
Отново през лятото - на 30 август е Новата година по календара на Древните египтяни. Тя се празнува и днес в Джибути и Нигер.
На 1 септември настъпва Новата година в Сирия.
През първата половина на септември юдеите отбелязват своята Нова година (Рош Ашана), която бележи раждането на света.
За мюсюлманите първият ден от месеца Мухарам означава, че е настъпила тяхната Нова година, или Хиджра; през тази година това вече стана на 25 октомври, във всяка следваща година датата се измества напред с 11 дни.
Десетки хиляди души протестираха в Съединените щати и в Европа против политиките на президента Доналд Тръмп, като според някои оценки, това са най-големите демонстрации от началото на втория му мандат в Белия дом. Демонтрации под надслов "Долу ръцете!" се проведоха във Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго и още градове. Влязоха в сила новите..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички кадрови решения ще се вземат с консенсус и ще имаме представители в тези позиции, все още това не е изпълнено . И това е нашето изискване към трите участника в управляващата коалицията. Това..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа , каквато получи при гласуването по вота на..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий. Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий” бяха открити две изложби, посветени на..
Ще продължим да внасяме вотове на недоверие, така пречим на корупционния дневния ред на това правителство . Това каза пред БНР депутатът Петър Петров, заместник-председател на ПГ на "Възраждане". "Избирателите ни искат да използваме тези инструменти на парламентарната демокрация. Ние ги използваме и ще продължаваме да ги използваме. Показахме, че..
Сняг вали на "Петрохан". Шофьорите да преминават прохода с автомобили подготвени за зимни условия, съветват от Областно пътно управление - Монтана. Снежна покривка се е образувала на прохода тази нощ. Машини почистват и опесъчават пътя. От ОПУ-Монтана напомнят на шофьорите, ако преминават пред "Петрохан" това да става със зимни гуми...
Молитви за дъжд ще отправят днес във всички храмове в Кипър по призив на Светия синод на влиятелната Кипърска църква. Водната криза в страната се задълбочава, търси се помощ и от Обединените арабски емирства. С молебен за прекратяване на сушата Кипърската църква се включва в борбата срещу недостига на вода в страната, който става все..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..