Американският първи дипломат Джон Кери ще е днес в София. Това е вторият държавен секретар от администрацията на президента Барак Обама, който посещава страната ни. Хилари Клинтън беше тук през февруари 2012-а година. В официалната програма на Кери са обявени срещи с премиера Бойко Борисов, с президента Росен Плевнелиев и с външния министър Даниел Митов.
Джон Кери ще се концентрира предимно върху двустранните отношения, по думите на говорителя на Държавния департамент Дженифър Псаки:
Ще обсъди сътрудничеството в сигурността, енергийното разнообразие, двустранната търговия и инвестициите. Той ще подчертае значението на правовия ред, което ще помогне на България да осъществи пълния си потенциал, като жизнеспособна европейска демокрация.
Официално не са обявени конкретните теми по сигурността, но вероятно ще стане дума за контрола на границата. България се превърна в транзитна територия за европейските ислямски екстремисти, които пътуват през Труция, за да се бият в Сирия в редовете на "Ислямска държава". Правителството на Бойко Борисов се включи и в американската коалиция срещу ИДИЛ, изпращайки оръжие на кюрдите в Ирак.
Очаква се Кери да говори за кризата в Украйна и за икономическите санкции срещу Русия, които изтичат през март, освен ако ЕС не реши да удължи срока им.
Съществува и двустранен висящ въпрос в енергетиката. Кабинетът "Борисов" още не е решил дали ще позволи на американската "Уестингхаус" да построи Седми реактор на АЕЦ "Козлодуй".
САЩ и ЕС са в тежка финална фаза на преговори по споразумението на свободна търговия, което изисква окончателното одобрение на София и останалите 27 европейски столици.
Външното ни министерство допълва към дневния ред и партньорството в отбраната. Вече няколко военни министри намекват за интереса ни към придобиването на американски изтребители Ф-16, които да заменят руските бойни самолети МиГ. Проблем за военния ни бюджет обаче остава високата цена на машините, произвеждани в САЩ.
Заместник държавният секретар на Съединените щати по европейските и евразийските въпроси Виктория Нюланд ще придружава Джон Кери при посещението му в България, според сайта на Държавния департамент.
Заради посещение на Джон Кери у нас, по разпореждане на столичната полиция, временно се затваря за движение на автомобили бул. "Дондуков" от улица "Мария Луиза" до "Георги Раковски" и по бул."Цар Освободител" в участъка от "Мария Луиза" до "Раковски". Градският транспорт ще продължи да се движи.
Живеещите в част от центъра на София бяха посъветвани от МВР да не отварят прозорците си днес от 9 до 21 часа и да не паркират автомобилите си на улицата.

Трима души са задържани по време на вчерашния протест пред Народното събрание, каза директорът на Столична дирекция на вътрешните работи главен комисар Любомир Николов. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Петима полицаи са пострадали, има и данни и за пострадали трима протестиращи, но няма информация техните травми да..
8 души са задържани в Ардино във връзка с убийството на млад мъж снощи в Мадан. Те са предадени на служители на Областната дирекция на полицията в Смолян за разследване по образуваното досъдебно производство. Убитият е на 23 години, починал е след скандал на улица в миньорския град. По непотвърдена информация той е син на бизнесмен, бил е..
Нека има диалог в Министерство на финансите и да се подходи по пространно. Още преди 2 месеца помолихме да има диалог, защото когато променяш данъчно-осигурителната система, пенсионна система, които засяга всички, най-много се отразяват на средна класа, каза в интервю пред БНР Румен Радев, председател на УС на АИКБ. В предаването "12+3"..
Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..
Нито една временно окупирана украинска територия няма да бъде призната от ЕС и неговите страни членки за руска. Всяко мирно споразумение трябва да предвижда пълно обезщетение за Украйна от страна на Русия. Това се казва в одобрената с голямо мнозинство резолюция от Европейския парламент в Страсбург. Нееднозначната политика на САЩ по..
В Ловеч общинският съвет за пореден път не подкрепи предложението на кмета Страцимир Петков и администрацията му за увеличение на местните данъци. То предвиждаше нарастване на налозите между 10% и 35%. Поредното предложение за увеличаване на местните данъци в Ловеч беше подкрепено само от 13 от общо 29 общински съветници. Мирослав..
"Решението на лидера на мнозинството е взето от гледна точка на опита, който има той" . Това подчерта пред БНР Румен Христов , председател на СДС и депутат от ГЕРБ-СДС: "Не бива да подценяваме неговите качества и усета му към това, което разбунва обществото, така че когато има такова голямо напрежение и когато виждаме, че една от страните в..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..