Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е годишната реч "За състоянието на Съюза" на Барак Обама

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Барак Обама ще представи редовното си обръщение към Конгреса, познато като "Речта за състоянието на Съюза".

В традиционната си реч американският президент ще говори за условията в страната и ще представи своите политически предложения за тази законодателна година. Обикновено в това обръщение, което за първи път е произнесено от Джордж Вашингтон през 1790-а година, държавният глава на САЩ утвърждава ценностите на нацията, прави оценка на сегашната ситуация и препоръчва действия на Конгреса.

Тази година, според предварителни информации, Обама ще засегне темата за увеличаване данъците за по-богатите, като по този начин, според него, ще се помогне на средната класа.

Не се очаква подобно предложение да бъде прието от контролирания от републиканците Конгрес, но от идеята на президента Барак Обама демократите могат да направят свой основен аргумент за президентските избори през 2016-а година и по този начин да активират избирателната си база.

Републиканците са против увеличаването таксите на по-богатите, защото те смятат, че премахването или намаляването на някои такси е по-добра алтернатива. Според вижданията на републиканците, вместо да получава данъчни облекчения, средната класа е необходимо да бъде мотивирана да работи усърдно и да си прокара сама пътя към върха.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вътрешно разселени палестинци носят ранено дете след израелски въздушен удар в квартал Ал Ремал в град Газа, 3 юни 2025 г.

ООН: Нападенията срещу цивилни около пунктовете за хуманитарна помощ представляват военно престъпление

ООН заяви, че нападенията срещу цивилни около пунктовете за разпределение на хуманитарни помощи представляват военно престъпление, след като 27 палестинци бяха убити и десетки ранени при опит да вземат храна.  Най-малко 24 палестинци са убити край център за хуманитарна помощ в Ивицата Газа ООН настоява за разследване на смъртта на палестинци до..

публикувано на 03.06.25 в 17:53
Пътя Михалкова - Кричим

Туристическият сезон е пред провал след срутването по пътя Михалково – Кричим

Туристическият сезон е пред провал след срутването на участък от пътя Михалково – Кричим. В момента през участъка минават автомобили до 3.5 т. Останалият трафик е пренасочен през обходни пътища.  В Широка лъка хората са в протестна готовност заради преиминаването на ТИР-ове през селото. До десет дни ще продължат геоложките сондажи на свлачището..

публикувано на 03.06.25 в 17:45

Премиерът на Нидерландия заяви, че ще се оттегли от поста си

Министър-председателят Дик Схоф обяви в късния следобед, че ще подаде оставка. Това стана броени часове след като лидерът на крайнодясната "Партия на свободата" Герт Вилдерс обяви, че сваля доверието си от кабинета заради отказа на останалите три партии от управляващата коалиция да затворят границите на Нидерландия за имигранти. "Уведомих..

публикувано на 03.06.25 в 17:35
Щерьо Ножаров

Доц. Щерьо Ножаров: Трите месеца до 1 август са по-опасни и се изисква засилен контрол

Всички контролни органи да приложат правомощията си от този момент до 1 август т. г. контрол на цените и необосновано повишение . Това призова доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и съветник в БТПП, в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той обясни подробно за влизането на еврото у нас, за цените, за кредитите, за лихвите, за..

публикувано на 03.06.25 в 17:24
Фридрих Мерц

Фридрих Мерц: Съдебното решение няма да спре ограниченията срещу миграцията

Канцлерът на Германия Фридрих Мерц заяви днес, че съдебното решение, според което германските власти са действали незаконно при експулсирането на трима сомалийски кандидати за убежище, може да ограничи енергичните мерки на правителството му срещу миграцията, но няма да ги спре напълно, предаде Ройтерс. Той каза, че хората ще продължат да..

публикувано на 03.06.25 в 17:02
Иво Инджов

Иво Инджов: Не вярвам Пеевски да започне да бракониерства на територията на ГЕРБ

Изглежда президентът  има желание да изкара докрай мандата си, но може да ни изненада , както ни изненада с предложението за референдум за еврото. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов и коментира, че партия на Румен Радев през 2027 г. няма да има такава тежест, каквато би имала, ако я направи сега - след хазартен ход , с който..

публикувано на 03.06.25 в 16:53
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов (вляво) и директорът на МБАЛ - Шумен д-р Димитър Костов (вдясно).

Министър Кирилов: Бюджетът е приет, 5% ще бъде ръстът на заплатите в здравеопазването

Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов заяви, че подкрепя желанието за по-високи заплати във всички структури на здравеопазването, но поиска от тези, които правят предложението да посочат източника на финансиране и да обосноват как исканото увеличение ще се отрази на инфлацията в България.  "Протестите на медиците за заплати през..

публикувано на 03.06.25 в 16:45