Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организации на родители на деца с увреждания организират протест на 3-ти април

| обновено на 01.04.15 в 10:26
Снимка: БГНЕС

Държавата не знае колко хора с увреждания живеят у нас, какви са потребностите им и какви услуги трябва да им предложи, заявиха организации на родители на деца с увреждания. Според тях в момента такива деца са грижа единствено на своите семейства, а държавната политика съществува само на хартия.

Организацията на ТЕЛК комисиите е един от най-спешните въпроси, които трябва да бъдат решени, смятат родители на деца с увреждания. От различните организации настояха комисиите в цялата страна да спазват единна обща методика, да се прецизират условията, при които ТЕЛК-овете дават право на чужда помощ, както и да се изискват по-високи нива на компетентност от лекарите в тях.

Само през 2013 година над 68 хиляди лица над 16 години са минали за първи път на ТЕЛК - тоест, били са разпознати от системата, че имат увреждане. Същото важи и за повече от 5 400 малки деца. 

Неправителствени организации настояха за промяна в механизмите за работа на ТЕЛК-комисиите, за по-адекватна финансова помощ и повече услуги в общността за децата и възрастните с увреждания и техните семейства.

Несъвършенната система за медицинска експертиза е един от основните проблеми, които срещат хората с увреждания и техните семейства без оглед на вида и степента на увреждането. ТЕЛК-овете ощетяват реално увредените лица, дават право на подпомагане на хора, заболели заради напредналата си възраст и подменят диагнози за собствено удобство, заявиха участниците в кръглата маса. Искра Влахова, майка на 20-годишно момиче с множество увреждания.

ТЕЛК-ът трябва да отразява увреждания, а не сбор от болести. В европейското законодателство болестта е увреждане единствено и само ако не е характерна за възрастта. Ако на 60 години имаш кръвно, това е характерно за възрастта, ако на пет години имаш кръвно, тогава вече това води до увреждане.

Деца с аутизъм  пък се вписват като шизофреници само защото са навършили 16 години, разказа Кристина Николаева.

Обяснението е следното: диагнозата е "детски аутизъм", нямало диагноза "възрастен аутизъм"...

Родителите на деца с увреждания настояха още дългогодишните им грижи за техните деца да бъдат признавани за трудов стаж, а програмите за социално асистенство да се разширят.

На трети април част от организациите, присъстващи на днешната кръгла маса, организират и протест.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален турнир за спортни танци - Купа "Инфинити"

София ще бъде домакин на едно от най-престижните събития в календара на спортните танци - Национална купа България – част от национален турнир за Купа Инфинити .  Събитието ще се проведе в зала "Тента" в жк. "Гео Милев" и в него се очаква да вземат участие стотици танцьори в различни възрастови групи - включително и от най-малките..

публикувано на 03.05.25 в 09:30
Доналд Тръмп

Тръмп върна американските визи за румънски граждани

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че изважда Румъния от програмата за безвизови пътувания в САЩ, предаде БТА. Предишната администрация на президента Джо Байдън бе обявила на 9 януари, че приема Румъния в програмата, казвайки, че страната е изпълнила строгите изисквания за сигурност. Визите за румънски граждани трябваше..

публикувано на 03.05.25 в 09:25

"Гранична полиция": Движението по Дунав мост – в една лента с пропускателен режим

Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението, припомнят от "Гранична полиция". Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи с Румъния, добавят..

публикувано на 03.05.25 в 09:15

Започва Празникът на златоградското чеверме

В най-южния град на Смолянска област днес започва Празникът на златоградското чеверме. Гостите ще се насладят на родопска народна музика, а изненадата в тазгодишното издание са гръцки изпълнители. Златоград ще е домакин на традицията на неповторимия фолклор на кулинарното вълшебство на местните майстори. Тази година е десетото юбилейно..

публикувано на 03.05.25 в 09:06
Величка Микова

Работа извън длъжностната характеристика - едно от най-често нарушаваните трудови права

Възлагане на работа, която не е свързана със задълженията в длъжностната характеристика, както и неизплащането на допълнително възнаграждение при извършването на работа на отсъстващ колега. Това са две от най-честите нарушения на трудовите права в страната, каза за БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Когато работник или..

публикувано на 03.05.25 в 08:53
Илияна Йотова

Илияна Йотова открива изложба - част от събитията, посветени на 1160-годишнината от покръстването

С откриването на изложбата "Азбука и история" днес в Шумен продължават инициативите, посветени на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. Домакин на изложбата е Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров". Автор на експозицията е професор Вася Велинова. Изложбата е реализирана като..

публикувано на 03.05.25 в 08:42

Отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев

На 3 май отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев, известна още като анкилозиращ спондилит - хронично автоимунно възпалително заболяване, което засяга гръбначния стълб и големите стави. Анкилозиращият спондилит е вид възпалителен артрит, който засяга предимно гръбначния стълб, но също така може да обхване тазобедрените стави,..

публикувано на 03.05.25 в 08:25