Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британците гласуват в най-оспорваните избори за парламент от десетилетия

| обновено на 07.05.15 в 18:47
Снимка: Архив
Днес във Великобритания се произвеждат едни от най-оспорваните парламентарни избори в страната от десетилетия. До последния момент преди изборите британската управляваща Консервативна партия на премиера Дейвид Камерън бе с почти изравнени резултати с Лейбъристката партия, оглавявана от Ед Милибанд. И въпреки седмиците на активна предизборна кампания на двата основни лагера, нито един от тях не се очаква да спечели мнозинство в парламента.

Министър-председателят Дейвид Камерън гласува рано сутринта в Спелсбъри, Оксфордшър, а лидерът на лейбъристите Ед Милибанд - в Сатън, южен Лондон.

В последния ден от кампанията вчера Камерън призова при пускане на бюлетините британците да отчетат постиженията на правителството му в икономическата сфера. Милибанд от своя страна заяви, че изборът е между още пет години на фаворитизиране на богатите и бъдеще, в което приоритет ще бъде даден на интересите на работниците. Основните въпроси в предизборната кампания бяха икономиката, бъдещето на Националната здравна служба, имиграцията и членството в Европейския съюз.

Дейвид Камерън гласува със съпругата си Саманта в ОксфордшърПолитическите експерти твърдят, че резултатите от вота ще останат непредсказуеми до затваряне на избирателните секции. Политическият коментатор Чарли Улф посочи пред „Евронюз“:

В момента хората не са съвсем доволни от Консервативната партия, но смятам, че с влизането си в тъмната стаичка, ще си зададат въпроса: „Наистина ли съм готов за Ед Милибанд“ или „Вярвам ли, че той ще може да управлява икономиката?“.

Ако нито една партия не спечели абсолютно мнозинство, което се очаква, има два сценария - съставяне на коалиционно правителство или на правителство на малцинството, ползващо се с подкрепата на други партии или разчитащо на временни съюзи при всяко гласуване в парламента. Гласовете за малките партии ще се окажат решаващи за евентуална коалиция. Лейбъристите ще се опитат да сключат коалиция с Шотландската народна партия, докато консерваторите на Дейвид Камерън вероятно ще търсят подкрепата на настоящия си коалиционен партньор, либералдемократите, оглавявани от Ник Клег, който досега не е взел официално ничия страна. Третата партия според социолозите е евроскептичната Партия на независимостта (ЮКИП), начело с Найджъл Фарадж.

Политическият анализатор Даниел Хараламбус коментира:

Лейбъристите имат по-ясен път към управлението, защото повече партии не подкрепят Консервативната партия. Все пак смятаме, че консерваторите ще спечелят повече гласове, затова либералдемократите ще се срещнат първо с тях.

На карта е заложено членството на кралството в ЕС. Камерън обеща референдум при победа, който ще реши дали страната да напусне блока. Чарли Улф допълва:

Камерън заяви, че ще има референдум за Европа, но никой не знае за какво е. И хората са объркани. Има прекалено много „политическо говорене“ за нереални неща.

Ед Милибанд гласува със съпругата си Джъстин в СатънНад 45 милиона британци имат право на глас в днешния вот за 650-членната Камара на общините – долната камара на парламента. Гласуването започна в 9 часа българско време. В рамките на изборния ден ще се произвеждат и избори за над 9 хиляди общински съветници, а в шест града – и за кмет. Това означава, че почти всеки гласоподавател в Англия, с изключение на Лондон, ще получи по две бюлетини. Изборният ден ще приключи в полунощ българско време и първите резултати ще бъдат оповестени през нощта.

Част от гласоподавателите са упражнили правото си на глас по пощата дни преди вота. При последния парламентарен вот около 15% от гласувалите са се възползвали от тази възможност.

Изборите се следят с безпокойство от някои страни от Източна Европа, сред които и България, откъдето хиляди мигранти заминаха за Великобритания в търсене на работа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Якоб Киркегор: Никой в САЩ и от глобалната общност няма ясна представа как да се справи с несигурността, отприщена от Тръмп

Несигурността тегне над пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка. И докато водещи икономисти и финансисти, които по традиция се събират във Вашингтон за форума, обсъждат промените в глобалната търговия заради митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, самият той се прицели в управителя на Федералния..

публикувано на 26.04.25 в 10:30

Клод Маурер: Сегашният световен ред е от полза за САЩ и Китай. Ако го разрушат, ще има само губещи

Кой ще издържи по-дълго в търговската война между САЩ и Китай? Въпросът има не само икономически аспект, но и политически. На първо време икономиката на най-големия износител в света - Китай, ще страда. Еднопартийната система може да е най-големият враг на икономическия просперитет, но не е изключено да се окаже предимство, като по-скоро сплоти..

публикувано на 26.04.25 в 10:25

В Севлиево започва 11-ото издание на националния фестивал "Семе българско"

11-ото издание на националния фестивал "Семе българско" започва днес в Севлиево. Космическият глас на Валя Балканска и гайдата на Петър Янев ще дадат начало на фестивала "Семе българско", който вече е традиционен за Севлиево.  Музикалната сцена е част от преживяването в двата дни, в които в градския прак "Казармите" се събират земеделски..

публикувано на 26.04.25 в 10:23
Огнян Минчев

Огнян Минчев: САЩ вече не са съюзник на Европа, съюзиха се с Путин

Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента Тръмп в Москва – Стив Уиткоф, и постигането на мир в Украйна е част от тези отношения. Това каза в интервю за БНР политологът проф. Огнян Минчев.  По думите му, Тръмп има дългосрочен политически..

публикувано на 26.04.25 в 10:02
Светлана Тодорова-Ваташка

В Микре откриват две паметни плочи на герои от националноосвободителните борби

В ловешкото село Микре със заупокойна молитва и водосвет днес ще бъдат открити две паметни плочи на героите от селото, участвали в националноосвободителните борби. Паметните плочи са дарени от бившия председател на дружество "Традиция" Ивайло Танчев, поясни един от организаторите на събитието Светлана Тодорова- Ваташка. "Макар и малко,..

публикувано на 26.04.25 в 10:02

Какви са проявите на алергичния конюнктивит?

През пролетта се събужда цялата природа, а също и алергените, от които страдат и очите . Какви са проявите на алергичния конюнктивит : "Всички алергени, които се отразяват цялстно на организма, могат да дразнят и очите, но най-често това са полените, които цъфтят през пролетта и чувствителните към полени хора и изпитват..

публикувано на 26.04.25 в 09:57
Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в италианската столица със съпругата си Олена

Тръмп и Зеленски пристигнаха в Рим за погребението на папата

Първите поклонници за днешната церемония по погребението на папа Франциск започнаха да влизат на площад "Свети Петър" във Ватикана, след като минаха проверка на пропускателните пунктове. Очаква се то да започне в 11 часа българско време с литургия, която ще изнесе кардинал Джовани Батиста Ре. След нея с шествие папата ще бъде пренесен и..

публикувано на 26.04.25 в 09:47