Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитат паметта на децата, загинали при катастрофи

Снимка: БГНЕС

В цялата страна днес в 12.00 часа беше почетена паметта на децата, станали жертва на пътни инциденти. В районите на учебните заведения патрулните автомобили на Пътната полиция отдадоха почит с пусната звукова и светлинна сигнализация. Статистиката показва, че 33 деца са загинали, а над 1000 са ранените в катастрофи за последната година. Инициативата е част от Седмицата за безопасност на пътя.

Бойко Рановски, началник на КАТ "Пътна полиция", каза за "Хоризонт“: Трябва всички заинтересовани институции да обърнат по голямо внимание да запазим живота и здравето на децата. Тези кампании да не бъдат само седмици, когато има нещо конкретно, те трябва да бъдат целогодишно.

На пешеходната пътека на улица  "Петър Станчев" и булевард "Джеймс Баучер" в София деца от детска градина  "Фют" положиха цветя в памет на загиналите им връстници.

Началникът на сектор "Пътна полиция" при Областната дирекция на МВР в Ловеч Николай Недялков обясни: 
В памет на децата, загинали при пътнотранспортни произшествия, всички патрулни автомобили да бъдат разположени в района на детски учебни заведения, близо до възлови кръстовища, като с подаване на светлинна и звукова сигнализация и с едноминутно мълчание, да бъде почетена паметта на жертвите в пътните инциденти. Служителите ще бъдат извън автомобилите си с шапка в ръка. 
Недялков допълни, че в Ловешка област инцидентите с деца намаляват. През миналата година при пътнотранспортни произшествия са загинали три деца и са ранени 35. От началото на тази година пострадалите са само шест. Най-опасни остават районите около учебните заведения:

Всеки, който приближава с автомобила си до учебно заведение, училище, детска градина, да бъде по-внимателен и по-предпазлив и да спазва ограничението за скоростта, която е за населеното място, по принцип, в районите на училищата има друго ограничение на скоростта, и да бъде винаги предпазлив, че винаги може да пресече дете внезапно на платното за движение, да има възможност да спре. А пък децата, като спрат на тротоара, да се огледат първо наляво, след това надясно и пресекат, когато има възможност, и да използват винаги пешеходните пътеки.

В Силистра заедно с пътната полиция, ученици и активисти на БЧК проведоха акция под мотото "Спаси живота на децата”. Учениците раздаваха на шофьорите информационни материали за правилно поведение на пътя и подаряваха цветя.  Акцията завърши с вой на полицейски сирени в памет на децата, загинали по пътищата, а самите деца призоваха: Да няма вече мъртви деца и да няма разстроени семейства!

Програмата продължава със състезание по безопасност на движението и ателие за рисунки на открито.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08