Депутатите от "БСП лява България" поискаха оставката на министъра на правосъдието Христо Иванов заради тайното ратифициране на първо четене в парламента на споразумение с Международния наказателен съд за уреждане на реда за приемане защитените свидетели.
Социалистите заявиха, че народните представители не са имали достъп до оригинал на самото споразумение и че депутатите от мнозинството са били накарани да гласуват на тъмно, без да знаят за какво тайно споразумение става въпрос.
БСП нарече законодателен фарс състоялото се закрито заседание, на което мнозинството е гласувало на първо четене споразумение за защитените свидетели.
Чавдар Георгиев:
Това е огромен скандал и според мен министърът на правосъдието трябва да си подаде незабавно оставката. Някой трябва да носи отговорност за чиновниците, които са договаряли нещо и които налагат нещо на Народното събрание.
Георгиев обясни, че не е станало ясно кой е засекретил документа, в колко екземпляра е, по какъв ред, както и че на правна комисия никой не го е представил:
Казаха, че е в Секретна секция, да отидем да си го четем. Като отидох да чета в Секретна секция, се оказа, че самото споразумение не е там. Има един преразказ и при това не е пълен този преразказ.
Заради класифицираната информация БСП не казаха страната ни при какви условия трябва да приеме защитените свидетели, трябва ли изцяло да им се поеме издръжката и за колко души става въпрос.
Румен Гечев коментира общото заключение:
От България се изисква да плаща сметката по изпълнение и реализация на интереси на данъчните власти на Съединените американски щати. Техните интереси са добре аргументирани. Въпросът е, че нашата страна ще плаща и няма да получава нищо.
Гечев подчерта, че ако се допусне и второ гласуване, България ще е първата членка на НАТО, която ще поеме едностранно споразумение:
Бананова република Хондурас има двустранно споразумение.
В доклада на правната комисия е записано, че споразумението предвижда разходите във връзка с прехвърлянето на преместеното лице и пътуванията му да са за сметка на Международния наказателен съд, а поемането на разходите за услугите, предоставени на лицето на територията на страната ни, да се договаря за всеки конкретен случай. В случай че се наложи те да бъдат поети от България, е предвидено да бъдат за сметка на бюджета на съдебната власт.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ нарече абсурдни твърденията на БСП и обясни, че както е изпратен документът в страната, така е и в секретна секция:
След като е секретен документ, е логично в пленарна зала да се постави въпросът - заседанието дали да е секретно, или да е открито.
Димитър Делчев от РБ допълни:
Абсолютно несъстоятелни. Когато човек не прави нищо - не трупа врагове. Обаче, когато искаш да правиш реформи, както например в здравеопазването, те получават атака.
Министър Христо Иванов отказа коментар и заяви, че ще търси среща с БСП, за да им обясни, че секретността на споразумението е била изрично поискана от представителите на Международния наказателен съд.
Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..
Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство. Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..
Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..
15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед. Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала. Момичето е било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..
Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева. Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%". От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..
Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата. Запазва..
Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници. Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..