Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристалина Георгиева: Надявам се, че България няма да остане най-бедната страна в Европа прекалено дълго

Снимка: БГНЕС

Определено се надявам, че България няма да остане най-бедната страна в Европа прекалено дълго. Това заяви българският еврокомисар Кристалина Георгиева. Тя коментира усвояването на европейските средства от България.

Доколко е ефективно използването им, като се има предвид, че България е все още най-бедната страна-членка от гледна точка на покупателна способност и БВП на глава от населението:

Аз обичам своята страна. Като комисар, от мен се очаква да кажа, че обичам страната, която познавам най-добре. Определено се надявам, че България няма да остане най-бедната страна в Европа прекалено дълго. Това, което се случи с нас – България и Румъния – беше, че имахме добрия късмет да влезем в ЕС, но и лошия късмет това да стане, когато Съюзът влезе в кризата. И въздействието на кризата беше изключително драматично.

Георгиева подчерта, че не се знае какво би се случило хипотетично, ако България не се беше присъединила към Евросъюза:

Проучване наскоро установи, че най-вероятно днес България би била в рецесия, ако не получаваше европейски средства. Затова наистина има резултат от финансирането от ЕС, но това не е резултатът, който прави хората щастливи, защото е комбиниран с икономическата криза.

Комисар Георгиева коментира ефективността на усвояването на средствата. Тя подчерта, че пътува много из Европейския съюз, не само в България. В много случаи се наблюдава огромно подобрение в резултат на европейското финансиране. Георгиева дава за пример пътуването си до град Елена, където с европейски пари са финансирани ремонт на детски градини, читалището и пътната инфраструктура:

Така че има много неща, които са извършени – неща, които можете да видите, които можете да пипнете. Въпросът е дали използваме парите възможно най-добре. Мога да кажа, че България и Румъния минаха през период на учене. Мисля, че усвояването на средствата по новите програми сега е по-добро, работи се по-бързо. Видяхме, че България стартира всички програми сравнително бързо, защото има по-голям административен капацитет.

Георгиева призова българските власти да обърнат внимание на малките предприятия при усвояване на средствата. Изключително важен акцент, според нея, е и използване на европейските средства за научно-изследователска и иновационна дейност.

На въпроса как Европа ще се справи с проблема, че много от докладваните случаи от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) не завършват в съда, тя призова за създаването на Европейска прокуратура:

Установяваме измама и след това не се случва нищо. Става така, че ОЛАФ провежда разследване. След това се обръща към страните-членки с информацията, че вероятно е открила престъпна дейност. Някои страни-членки се справят по-добре от други с последващата дейност. Това, което искаме за попълване на празнината, е създаването на Европейска прокуратура. Ако става въпрос за европейски проблем, трябва и европейско решение на този проблем.

Еврокомисарят посочи, че се работи активно по този въпрос и до края на тази година или най-късно през 2016 г. ще има Европейска прокуратура. Тя подчерта значимостта на силна Европа за всички европейски граждани.

Цялото интервю с Кристалина Георгиева чуйте в звуковия файл.

А цялото видео интервю на английски език можете да гледате ТУК

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ трябва да управлява и да не позволи на други да диктуват условията

ГЕРБ трябва да управлява и да не позволи на други да диктуват условията, заявиха областни координатори на ГЕРБ, новоизбрани народни представители и кметове на ГЕРБ на Националното съвещание на партията, което беше проведено днес и продължи повече от три часа. На форума представителите на първата политическа сила на парламентарните избори на..

публикувано на 08.11.24 в 16:23

РЗИ препоръчва водата в Шумен и околни села да не се използва за пиене и готвене

Да не се ползва за пиене и за готвене водата в Шумен и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич, препоръчват от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.  И днес лабораторните изследвания на питейната вода показват високи стойности на показател "мътност”, които са над обичайните. Това съобщават от шуменската здравна инспекция и уточняват,..

публикувано на 08.11.24 в 16:08

Верижна катастрофа край ловешкото село Малиново, пътят е затворен и в двете посоки

Участък от пътя София-Варна, в района на ловешкото село Малиново, е затворен за движение в двете посоки заради верижна катастрофа.  При инцидента на място е загинал шофьорът на лекия автомобил, предизвикал катастрофата.

публикувано на 08.11.24 в 16:06

Съюзът на артистите излезе с позиция по повод събитията пред Народния театър

Съюзът на артистите у нас излезе с позиция по повод снощните събития пред Народния театър, при които протестиращи срещу пиесата, режисирана от Джон Малкович, създадоха безредици и се опитаха да спрат премиерата. Безредици пред Народния театър заради премиерата на "Оръжията и човекът" Според организацията, ръководена от актьора Христо Мутафчиев,..

публикувано на 08.11.24 в 16:02

ЕС удължи мандата на Мисията за военна помощ на Украйна с още две години

В петък Европейският съвет удължи мандата на Мисията на ЕС за военна помощ в подкрепа на Украйна (EUMAM Ukraine) с още две години - до 15-и ноември 2026 г. Мисията беше създадена през октомври 2022 г. - след започналата руска военна инвазия в Украйна, за да подобри отбранителните способности на Украйна. Съветът каза, че мисията досега е..

публикувано на 08.11.24 в 15:59

Първото дело с искане за частично касиране на изборите е факт

Първото дело с искане за частично касиране на изборите вече е факт. Малко след като "Има такъв народ" - от името на 67 депутати от настоящия парламент, внесе искане за оспорване на законността на избора за народни представители в 52 секции на предсрочния парламентарен вот, от Конституционния съд съобщиха, че делото вече е образувано и за..

публикувано на 08.11.24 в 15:53

Авторска изложба "Кодове на идентичност" на Росен Гацин

На 14 ноември 2024 г. от 17 часа в Националния антропологичен музей към Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН ще бъде открита авторска изложба "Кодове на идентичност" на гл. ас. д-р Росен Гацин. В изложбата ще бъдат представени стари български родове, които са оставили трайна следа след себе си...

публикувано на 08.11.24 в 15:52