Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаи Кириакопулу: Парите от спасителните програми за Гърция се връщат при кредиторите за погасяване на дълга

Парите от спасителните програми реално се връщат при кредиторите, заяви в интервю за "Събота 150" икономистът Данаи Кириакопулу, от Центъра за икономически и бизнес проучвания в Лондон. По думите й, мерките от последната спасителна програма ще са по-лесни за изпълнение от предишните спасителни програми.
 
По какъв начин мерките от спасителната програма ще се отразят върху гръцката икономика? Обикновено мерки като увеличаване на данъци носят повече негативи като влошават бизнес климата, могат да доведат до увеличаване на безработицата?

Част от мерките, особено по отношение на данъците, наистина могат да имат негативен ефект върху икономиката, но проблемът на Гърция не е в нивото на ДДС-то или изобщо на данъците. Просто не може да има инвестиции в държава, в която нивото им се променя твърде често. Затова, ако имаме стабилизиране на данъчната система, това със сигурност ще бъде позитивно. Някои от другите мерки, които са заложени в спасителната програма, са структурни. Гърция трябваше да ги е направила отдавна, защото това не са просто мерки, с които се вдигат данъците, за да се осигури ресурс за плащане на дълга, а които биха помогнали за цялостното преструктуриране на икономиката и финансите. Разбира се, мерките, изисквани от кредиторите, можеше и да не са толкова строги, но трябва да кажем, че тези мерки не са толкова строги, колкото при предишната спасителна програма. От тази гледна точка, мисля, че икономиите този път ще бъдат по-лесни, отколкото преди, но все пак ни остават определени фискални цели, които трябва да постигнем.  

Смятате ли, че мерките, които кредиторите поискаха от Гърция, за да получи третия спасителен пакет, реално ще поставят началото на решаването на проблема в страната?

Първата стъпка беше, че излизането от еврозоната беше избегнато. В същото време, ние все още нямаме реално намаляване на дълга. Това е нещо, което ние не сме видели и не може да знаем, докато не видим потвърждение на реформите. Дискусиите по това ще продължават. Според мен, е абсолютно наложително това да бъде истинското решение.

В същото време има много експерти, които вярват, че тези мерки ще навредят на икономиката повече, отколкото излизане от еврозоната.

Не, аз не съм от тези икономисти и със сигурност не съм съгласна с тях. Дори и да има Grexit, ще се наложат икономии, но в същото време ще има нова валута, която ще девалвира през нощта.

Какво ще се случи сега с гръцките банки?

Очакваме гръцките банки да отворят в понеделник. Това е най-добрият възможен сценарий. В същото време, капиталовият контрол ще продължи. Предполагам, че ще продължим да виждаме консолидация на банки. Знаем, че това повлия и на България с факта, че Юробанк купи българските клонове на Алфа банк. Мисля, че гръцките банки ще продължат да намаляват своите операции в България и страните от региона.

Смятате ли, че преструктурирането на банките в Гърция ще доведе до стабилизиране на системата?

Да, мисля, че вече беше направено много за банковия сектор чрез гръцкия фонд и рекапитализацията на банките. Това е нещо, което ще продължи. Разбира се, гръцките банки пострадаха доста от изтеглянето на депозити и от нивото на лошите кредити, но това е нещо, което може да бъде овладяно чрез спешната ликвидна помощ. Проблемът все пак е повече ликвиден, отколкото повлиян от дълговата криза, така че смятам, че след като се възвърне доверието, депозантите отново ще вложат парите си в гръцките банки и масовите тегления ще престанат.

Има ли някаква опасност за българските банки от настоящата криза в Гърция и този процес на преструктуриране, който описахте?

Мисля, че този процес, които видяхме с Алфа банк и Юробанк, е нещо, което ще продължи. Затова трябва да очаквате по-малко присъствие на гръцки банки в България.

Ако се върнем към ситуацията в Гърция, смятате ли, че трябва да има нови избори или промените в кабинета на Ципрас ще бъдат достатъчни? Все пак, политическата стабилност е ключова и за стабилизирането на икономиката на страната.

Това е точно така. Дали обаче се нуждам от нови избори? Аз мисля, че това ще бъде много дестабилизиращо, без да изказвам политически пристрастия. В момента е много важно да имаме приемственост. Може би изборът на ново правителство, което да обедини хората, ще е необходим след няколко месеца, но сега се нуждаем от стабилност. А и въпреки че през последните пет - шест месеца новото правителство доведе отново икономиката до рецесия, до капиталов контрол на банките, до страх у хората от фалит, министър - председателят все още се радва на подкрепата на около 70 % от избирателит. Това е много важно, защото означава, че той все още се ползва с достатъчно политическо доверие, за да проведе тези реформи. Това е много важно! Ние не може да мислим само за гласуването на мерките, но и за тяхното прилагане на практика. Именно по тази причина ние се нуждаем от политическа партия, която има голяма подкрепа. Независимо дали ни харесва или не, настоящият премиер има тази подкрепа и това е изключително важно.

Докога всички страни в Европа ще трябва да плащат за гръцката криза?

Всъщност, страните не плащат в действителност за Гърция. Ако погледнете къде са отишли парите от предишните две спасителни програми, много малка част са използвани за гръцките пенсии или гръцките заплати. Повечето са се върнали при кредиторите под формата на плащане на дълг. По тази причина, смятам, че спасителната програма работи в полза на останалата част от еврозоната, защото тя получава парите си обратно. Ако видим Grexit, Гърция ще банкрутира, а това ще е много скъпо за останалите страни от еврозоната и означава, че европейските данъкоплатци ще станат най-големите кредитори.


Интервюто на Марта Младенова с Данаи Кириакопулу можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички универсални, професионални и доброволни частни пенсионни фондове имат положителна доходност

Всички универсални, професионални и доброволни частни пенсионни фондове са постигнали положителна доходност. Това сочат най-новите данни на Комисията за финансов надзор за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите,..

публикувано на 17.01.25 в 15:50

Полицията задържа двама мъже за инсцениран въоръжен грабеж

Полицията в София задържа двама мъже за въоръжен грабеж в магазин. Арестуваните са на 35 и на 19 години.  Грабежът е извършен преди дни в магазин в столицата. 35-годишният мъж е влязъл в помещението с маска и пистолет и е поискал пари от продавача. 19-годишният служител му е предал оборота около 1500 лева. След това нападателят е избягал, а..

публикувано на 17.01.25 в 15:45

Ускоряване на инфлацията в еврозоната до 2,4% в края на 2024 г., а в България до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...

публикувано на 17.01.25 в 15:39
Гроздан Караджов

Карадажов прие оставките на шефовете на НКЖИ и БДЖ "Товарни превози"

Новият вицепремиер и министър на транспорта Гроздан Карадажов е приел оставките на ръководителите на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Стоян Стоянов и на БДЖ "Товарни превози" Християн Кръстев.  Оставките бяха поискани от служебния министър Красимира Стоянова заради влаковата катастрофа в сряда, при която загинаха двама души, а шестима..

публикувано на 17.01.25 в 15:08
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: При окончателна сделка "Хамас" освобождават първите заложници в неделя

Израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди, че е било договорено споразумение за прекратяване на огъня в Газа с "Хамас" след преодоляване на спорове в последната минута.  Неговият кабинет по сигурността се събра, за да гласува сделката, след което тя трябва да бъде одобрена и от правителството. Нетаняху заяви, че ако всичко бъде..

публикувано на 17.01.25 в 15:06

Европейски проект допълва досегашния "Грижа в дома" в Плевен

В Плевен по европейски проект продължават здравните и социални услуги за най-нуждаещите се самотно живеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.  Този проект, който започна от началото на годината, надгражда досегашния "Грижа в дома" , казва Христина Балинова, ръководител на проекта. "663-ма души са..

публикувано на 17.01.25 в 14:39

Шолц не очаква САЩ да спрат военната помощ за Украйна

При руска ракетна атака в украинския град Кривой Рог бяха убити най-малко трима души, съобщи управителят на областта, цитиран от Ройтерс.  По думите му има и ранени, както и щети по учебно заведение и жилищна сграда. Междувременно германският канцлер Олаф Шолц заяви, че не очаква САЩ да спрат военната помощ за Украйна след встъпването в длъжност на..

публикувано на 17.01.25 в 14:38