Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаи Кириакопулу: Парите от спасителните програми за Гърция се връщат при кредиторите за погасяване на дълга

Парите от спасителните програми реално се връщат при кредиторите, заяви в интервю за "Събота 150" икономистът Данаи Кириакопулу, от Центъра за икономически и бизнес проучвания в Лондон. По думите й, мерките от последната спасителна програма ще са по-лесни за изпълнение от предишните спасителни програми.
 
По какъв начин мерките от спасителната програма ще се отразят върху гръцката икономика? Обикновено мерки като увеличаване на данъци носят повече негативи като влошават бизнес климата, могат да доведат до увеличаване на безработицата?

Част от мерките, особено по отношение на данъците, наистина могат да имат негативен ефект върху икономиката, но проблемът на Гърция не е в нивото на ДДС-то или изобщо на данъците. Просто не може да има инвестиции в държава, в която нивото им се променя твърде често. Затова, ако имаме стабилизиране на данъчната система, това със сигурност ще бъде позитивно. Някои от другите мерки, които са заложени в спасителната програма, са структурни. Гърция трябваше да ги е направила отдавна, защото това не са просто мерки, с които се вдигат данъците, за да се осигури ресурс за плащане на дълга, а които биха помогнали за цялостното преструктуриране на икономиката и финансите. Разбира се, мерките, изисквани от кредиторите, можеше и да не са толкова строги, но трябва да кажем, че тези мерки не са толкова строги, колкото при предишната спасителна програма. От тази гледна точка, мисля, че икономиите този път ще бъдат по-лесни, отколкото преди, но все пак ни остават определени фискални цели, които трябва да постигнем.  

Смятате ли, че мерките, които кредиторите поискаха от Гърция, за да получи третия спасителен пакет, реално ще поставят началото на решаването на проблема в страната?

Първата стъпка беше, че излизането от еврозоната беше избегнато. В същото време, ние все още нямаме реално намаляване на дълга. Това е нещо, което ние не сме видели и не може да знаем, докато не видим потвърждение на реформите. Дискусиите по това ще продължават. Според мен, е абсолютно наложително това да бъде истинското решение.

В същото време има много експерти, които вярват, че тези мерки ще навредят на икономиката повече, отколкото излизане от еврозоната.

Не, аз не съм от тези икономисти и със сигурност не съм съгласна с тях. Дори и да има Grexit, ще се наложат икономии, но в същото време ще има нова валута, която ще девалвира през нощта.

Какво ще се случи сега с гръцките банки?

Очакваме гръцките банки да отворят в понеделник. Това е най-добрият възможен сценарий. В същото време, капиталовият контрол ще продължи. Предполагам, че ще продължим да виждаме консолидация на банки. Знаем, че това повлия и на България с факта, че Юробанк купи българските клонове на Алфа банк. Мисля, че гръцките банки ще продължат да намаляват своите операции в България и страните от региона.

Смятате ли, че преструктурирането на банките в Гърция ще доведе до стабилизиране на системата?

Да, мисля, че вече беше направено много за банковия сектор чрез гръцкия фонд и рекапитализацията на банките. Това е нещо, което ще продължи. Разбира се, гръцките банки пострадаха доста от изтеглянето на депозити и от нивото на лошите кредити, но това е нещо, което може да бъде овладяно чрез спешната ликвидна помощ. Проблемът все пак е повече ликвиден, отколкото повлиян от дълговата криза, така че смятам, че след като се възвърне доверието, депозантите отново ще вложат парите си в гръцките банки и масовите тегления ще престанат.

Има ли някаква опасност за българските банки от настоящата криза в Гърция и този процес на преструктуриране, който описахте?

Мисля, че този процес, които видяхме с Алфа банк и Юробанк, е нещо, което ще продължи. Затова трябва да очаквате по-малко присъствие на гръцки банки в България.

Ако се върнем към ситуацията в Гърция, смятате ли, че трябва да има нови избори или промените в кабинета на Ципрас ще бъдат достатъчни? Все пак, политическата стабилност е ключова и за стабилизирането на икономиката на страната.

Това е точно така. Дали обаче се нуждам от нови избори? Аз мисля, че това ще бъде много дестабилизиращо, без да изказвам политически пристрастия. В момента е много важно да имаме приемственост. Може би изборът на ново правителство, което да обедини хората, ще е необходим след няколко месеца, но сега се нуждаем от стабилност. А и въпреки че през последните пет - шест месеца новото правителство доведе отново икономиката до рецесия, до капиталов контрол на банките, до страх у хората от фалит, министър - председателят все още се радва на подкрепата на около 70 % от избирателит. Това е много важно, защото означава, че той все още се ползва с достатъчно политическо доверие, за да проведе тези реформи. Това е много важно! Ние не може да мислим само за гласуването на мерките, но и за тяхното прилагане на практика. Именно по тази причина ние се нуждаем от политическа партия, която има голяма подкрепа. Независимо дали ни харесва или не, настоящият премиер има тази подкрепа и това е изключително важно.

Докога всички страни в Европа ще трябва да плащат за гръцката криза?

Всъщност, страните не плащат в действителност за Гърция. Ако погледнете къде са отишли парите от предишните две спасителни програми, много малка част са използвани за гръцките пенсии или гръцките заплати. Повечето са се върнали при кредиторите под формата на плащане на дълг. По тази причина, смятам, че спасителната програма работи в полза на останалата част от еврозоната, защото тя получава парите си обратно. Ако видим Grexit, Гърция ще банкрутира, а това ще е много скъпо за останалите страни от еврозоната и означава, че европейските данъкоплатци ще станат най-големите кредитори.


Интервюто на Марта Младенова с Данаи Кириакопулу можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия, заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42
Педро Санчес в испанския парламент - Мадрид, 15 ноември 2023

Испанският премиер ще посети Киев в понеделник

Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 19:57
Марчел Чолаку

Румъния намалява държавния си апарат, закрива 1800 длъжности

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск".  "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..

публикувано на 20.02.25 в 19:46
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции за намаляване на подземните води води у нас отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05