Министерският съвет ще получи 37 милиона лева за организационно-техническите дейности. Малко над 21 милиона лева от тях са за заплати и осигурителни вноски на членовете на общинските и секционните избирателни комисии. В тази сума са предвидени и средства за логистично осигуряване на изборния процес, включително и за отпечатване на бюлетините, за осигуряване на устройствата за машинно гласуване, за консумативи.
6,2 милиона лева са планираните средства за Централната избирателна комисия. Малко над четири милиона лева от тях са за материално-техническо осигуряване и обработка на резултатите, 300 хиляди лева за възнаграждения и осигурителни вноски на заетите по граждански договори, 1 милион лева за разходи за мобилни пакети за партии, за коалиции и инициативни комитети. 750 хиляди лева са предвидени за разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и за начина на гласуване. МВР ще получи 4 милиона лева. За Главната дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към регионалното министерство са заделени 1 милион лева.
За да организира изборите в чужбина, Министерството на външните работи разполага с 1,5 милиона лева. 16 хиляди лева са за образователното министерство за ползване на училищната база. В план сметката са предвидени и средства за БНТ - половин милион лева, за БНР - двеста хиляди лева, за БТА - 100 хиляди лева и за Сметната палата - 35 хиляди лева.
В Централната избирателна комисия не знаеха за одобрените за изборите средства, поясни Александър Андреев, един от говорителите на ЦИК:
В ЦИК не е постъпило постановлението за план-сметката. Към момента Вие имате една информация, която официално при нас не е постъпила.
Според Камелия Нейкова, друг говорител на ЦИК, съществуват обективни обстоятелства, които налагат план-сметката да е в по-висок размер спрямо 2011 година, между които е и промяната в самото законодателство:
В Изборния кодекс са предвидени медийни пакети, предвидено е автоматично откриване на избирателни секции извън страната. Съвсем скоро бяха приети промени в закона за прякото участие на гражданите, което позволява гласуване извън страната и извън дипломатическите й консулства. Ще имаме и по-голям брой кметства, в които ще се състоят избори за кметове – всичко това са обстоятелства, които изискват бюджет.
Предварителен разчет не може да имаме – дайте си сметка, че ние още не знаем колко ще бъдат участниците в изборите. Ако са само 8 партии на базата на досега постъпилите заявления за средства, вероятно няма да имаме тези проблеми, които бихме имали, ако всичките 400 партии в България дойдат на избори, допълни и Цветозар Томов, също говорител на ЦИК.
Подробности може да чуете в репортажа на Таня Милушева в звуковия файл.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..
Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..
Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..
Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..
Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..
Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година. За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..
Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..