Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Паскал Браконо: Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години

Доц. д-р Борис Комитов: Световната климатология подценява влиянието на слънцето върху глобалното затопляне

Дебат в ефира на Хоризонт между двама учени за глобалното затопляне.

Синоптичната прогноза за утре в София: "Очаква се терометърът да надмине 50 градуса". Може би не сме далеч от отзи момент?

"В София - 50 градуса ?!": така е озаглавена първата "Среща на бъдещето" във Франския институт и в ефира на Хоризонт до обед. "Срещи на бъдещето" е поредица от дебати, организирани от Френския културен институт в София,​ за ​предизвикателствата на нашето време, ​с участието на водещи учени ​ от Франция и България​.

Ураган

Става дума за промени​те​, които се случват със света и обществата ни. Доколко науката и технологиите могат да допринесат за по-добрия живот на обществата ни, или пък обратно – да ни отчужд​ят?

д-р Паскал Браконо е изследовател от Университета Версай-Сен-Кентен-ан-Ивлин, Франция, ръководител по темите климат, биогеохимични цикли и техните взаимодействия в Лабораторията по науките за климата и околната среда, изследовател в Комисариата по атомна енергия. Тя се занимава с физическо моделиране на климата, процеси на взаимодействие между океана и атмосферата, палеоклимати.

Доц..д-р ​Борис Комитов е геофизик и астроном от Института по астрономия към БАН. ​ Намираме го в Стара Загора, където е Центърът за слънчено и слънчево-земен мониторинг.

Още през 50-те години започнаха да се излъчват изключително много емисии на въглероден двуокис. С помощта на моделирането, което ни позволява да симулираме процесите, успяхме да покажем увеличаването на парниковия ефект.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ климатологът проф. Паскал Браконо от Франция. Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години, заяви тя.

Ако продължаваме по този начин, през 2100 г. може наистина да се окажем с климат с 4 градуса по-висок от този, който средно имаме понастоящем. Но, ако още днес предприемем важните мерки, с  не повече от 2 градуса може да мръдне нагоре температурата. Оттук идват и дебатите как можем да се приспособим към промените в температурата, защото те са факт, който ще се отрази върху всяко едно от нашите общества.

Геофизикът доц. д-р Борис Комитов от БАН нарече теорията за антропогенното глобално затопляне „принципно невярна“.

Общият първичен доминиращ фактор за климатичните промени е Слънцето и неговата активност, но не чрез един, а най-малко чрез 5 различни физически механизма – чрез вариации на светимостта, на параметрите на слънчевия вятър,  чрез слънчевите изригвания и слънчевите коронални групи, които са свързани със слънчеви протонни ерупции, които на свой ред пораждат  т. нар. радиационни бури…

Снимка

В подкрепа на твърдението си Комитов изтъкна, че на Балканите има много добре изявена цикличност във валежите и температурите на 20 – 22 години. Със слънчевата активност могат да бъдат обяснени и над 50% от климатичните промени в миналото, допълни той. Ученият е категоричен, че световната климатология реално подценява около 4 – 5 пъти  влиянието на слънцето.

През последните 15 години средната планетарна температура е относително постоянна, а съдържанието на СО2 продължава да расте. Тоест причината  за общата тенденция за затоплянето на климата през последните 300 години трябва по-скоро да се търси някъде другаде. 

Проф. Браконо изтъкна, че посредством изследвания и опити е доказано, че не само слънчевите особености влияят на климатичните промени в момента, но и производството на парникови газове.


Снимка

Въпрос на време е промените в климата да станат необратими заради тяхното ускоряване в последните векове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино след участие панелна сесия на 55-ата годишна среща на Световния икономически форум (WEF) в Давос, Швейцария, 22 януари 2025 г.

Американският президент ще направи обръщение по видеовръзка към Световния икономически форум в Давос 

Продължава ежегодната среща на бизнес и политически лидери в швейцарския курорт Давос. И въпреки че новият американски президент Доналд Тръмп не присъства в Давос, утре той ще направи видеообръщение към форума. И днес новите политики на Тръмп и САЩ бяха сред водещите теми на Световния икономически форум в Давос.  JPMorgan: Политика на Тръмп за..

публикувано на 22.01.25 в 19:26

Венелин Петков: Неизпълнение на щедрите обещания може да навреди на Тръмп

Това, което сериозно би навредило на мандата на Тръмп е неизпълнението на обещанията, които щедро раздаде  - възраждане на американската индустрия, САЩ първа и други. Но да възродиш автомобилопроизводството не става за няколко дни, месеци или за 1 - 2 години. И това не става с агресивни мита срещу твоите търговски партньори, коментира..

публикувано на 22.01.25 в 19:04

Поскъпват технологичните акции, след като беше обявен проект за половин трилион долара за ИИ инфраструктура

Индексите на Уолстрийт поеха нагоре в ранната търговия днес. Книжата на технологичните компании отново растат най-значително, а индексът Стандард енд Пуърс 500, включващ 500-те най-големи по пазарна капитализация американски компании, се отправя към нов връх, предаде Си Ен Би Си. Промишленият Дау Джоунс наддаде с 94,15 пункта или 0,21 на сто до 44..

публикувано на 22.01.25 в 18:43
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Федералните агенции на САЩ представят планове за освобождаването на служителите от програмите DEI

Администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп нареди да бъдат пуснати в платен отпуск всички федерални служители работещи по програмите за разнообразие, справедливост и приобщаване, известни като DEI.  Федерални служители по програми за разнообразие в САЩ излизат в принудителен платен отпуск Програмите за разнообразие,..

публикувано на 22.01.25 в 18:15
проф. Гарабед Минасян

Проф. Гарабед Минасян: Не е вярно, че няма пари в държавата

Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност.  Това каза в интервю пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и опроверга твърдението на финансовия министър..

публикувано на 22.01.25 в 18:14

Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии

Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии. "Възраждане" и "ДПС-Ново начало" не получиха нито едно председателско място. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС За председател на Комисия по външна политика бе избран лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, а зам.-председател ще е Йорданка Фандъкова. За председател на..

публикувано на 22.01.25 в 17:55
Корабът

Правителственият самолет лети за Оман, за да прибере освободените български моряци

Информацията за освобождаването на двамата български моряци, членове на екипажа на кораба " Галакси Лийдър", беше  потвърдено от Министерството на външните работи. Това е първото официално потвърждение от българска институция за освобождаването на капитан Любомир Чанев и зам.-капитан Данаил Веселинов. Хутите са освободили екипажа на кораба..

публикувано на 22.01.25 в 17:44