Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Паскал Браконо: Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години

Доц. д-р Борис Комитов: Световната климатология подценява влиянието на слънцето върху глобалното затопляне

Дебат в ефира на Хоризонт между двама учени за глобалното затопляне.

Синоптичната прогноза за утре в София: "Очаква се терометърът да надмине 50 градуса". Може би не сме далеч от отзи момент?

"В София - 50 градуса ?!": така е озаглавена първата "Среща на бъдещето" във Франския институт и в ефира на Хоризонт до обед. "Срещи на бъдещето" е поредица от дебати, организирани от Френския културен институт в София,​ за ​предизвикателствата на нашето време, ​с участието на водещи учени ​ от Франция и България​.

Ураган

Става дума за промени​те​, които се случват със света и обществата ни. Доколко науката и технологиите могат да допринесат за по-добрия живот на обществата ни, или пък обратно – да ни отчужд​ят?

д-р Паскал Браконо е изследовател от Университета Версай-Сен-Кентен-ан-Ивлин, Франция, ръководител по темите климат, биогеохимични цикли и техните взаимодействия в Лабораторията по науките за климата и околната среда, изследовател в Комисариата по атомна енергия. Тя се занимава с физическо моделиране на климата, процеси на взаимодействие между океана и атмосферата, палеоклимати.

Доц..д-р ​Борис Комитов е геофизик и астроном от Института по астрономия към БАН. ​ Намираме го в Стара Загора, където е Центърът за слънчено и слънчево-земен мониторинг.

Още през 50-те години започнаха да се излъчват изключително много емисии на въглероден двуокис. С помощта на моделирането, което ни позволява да симулираме процесите, успяхме да покажем увеличаването на парниковия ефект.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ климатологът проф. Паскал Браконо от Франция. Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години, заяви тя.

Ако продължаваме по този начин, през 2100 г. може наистина да се окажем с климат с 4 градуса по-висок от този, който средно имаме понастоящем. Но, ако още днес предприемем важните мерки, с  не повече от 2 градуса може да мръдне нагоре температурата. Оттук идват и дебатите как можем да се приспособим към промените в температурата, защото те са факт, който ще се отрази върху всяко едно от нашите общества.

Геофизикът доц. д-р Борис Комитов от БАН нарече теорията за антропогенното глобално затопляне „принципно невярна“.

Общият първичен доминиращ фактор за климатичните промени е Слънцето и неговата активност, но не чрез един, а най-малко чрез 5 различни физически механизма – чрез вариации на светимостта, на параметрите на слънчевия вятър,  чрез слънчевите изригвания и слънчевите коронални групи, които са свързани със слънчеви протонни ерупции, които на свой ред пораждат  т. нар. радиационни бури…

Снимка

В подкрепа на твърдението си Комитов изтъкна, че на Балканите има много добре изявена цикличност във валежите и температурите на 20 – 22 години. Със слънчевата активност могат да бъдат обяснени и над 50% от климатичните промени в миналото, допълни той. Ученият е категоричен, че световната климатология реално подценява около 4 – 5 пъти  влиянието на слънцето.

През последните 15 години средната планетарна температура е относително постоянна, а съдържанието на СО2 продължава да расте. Тоест причината  за общата тенденция за затоплянето на климата през последните 300 години трябва по-скоро да се търси някъде другаде. 

Проф. Браконо изтъкна, че посредством изследвания и опити е доказано, че не само слънчевите особености влияят на климатичните промени в момента, но и производството на парникови газове.


Снимка

Въпрос на време е промените в климата да станат необратими заради тяхното ускоряване в последните векове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стрелба в Солун, един човек е убит

Стрелба с една жертва и един ранен на автогара в Солун, където спират автобусите за България. Разчистване на сметки между членове на престъпна организация. Това е първата версия, по която работи гръцката полиция по разследването. Черен джип, вероятно с двама пътници, единият е шофирал, а другият е стрелял по друг автомобил, в който са..

публикувано на 25.02.25 в 16:09

Запрянов: България започва разговори за нови радари

Пренаписване на стратегическите документи заради новата реалност и повече пари за отбрана бяха очертани на годишната конференция на началника на отбраната.  Президентът Румен Радев изрази опасения, че няма да има достатъчно средства за нови проекти. България започва разговори за нови радари, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов...

публикувано на 25.02.25 в 16:03
Роберт Калиняк, министър на отбраната на Словакия

Взрив във военен институт в Братислава, има ранени

Взрив е избухнал тази сутрин в Института за военнотехнически изпитания "Захорие“ в района на Братислава, потвърди пред словашката новинарска агенция ТАСР говорителката на Оперативния център за спешна медицинска помощ Данка Чапакова. "Въз основа на сигнал на спешния телефон, малко след 8:15 часа тази сутрин изпратихме линейки и хеликоптер към..

публикувано на 25.02.25 в 15:31

Валидираха нова пощенска марка: "Китайска Нова година – Година на Дървената змия"

Нова пощенска марка "Китайска Нова година – Година на Дървената змия" беше валидирана от главния изпълнителен директор на "Български пощи" Цветилия Стоилкова и посланика на Китайската народна република в България Дай Цинли.  Изданието представлява една пощенска марка в блок с номинал 1 лев в тираж 3600 броя.  За да се запази интересът към..

публикувано на 25.02.25 в 15:22
Доц. Георги Лозанов

Георги Лозанов: Европа трябва да внимава да не я разпределят на салфетка

Америка е европейски проект по същността си, по-свободен и по-ефективен проект. Той се състои в това да създаваш множество, не по подобие, а на различности . Американското общество създава нация от нации и не по подобието на расата, цвета на кожата и класата, защото тези подобия се извращават в деспотизъм. Така медийният експерт доц...

публикувано на 25.02.25 в 15:01
Любомир Кючуков

Л. Кючуков: Войната трансформира изборното поле. Идеологиите вече не са водещи

"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното".  Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи. "Резултатите от изборите в Германия сочат, че има едно доста кризисно обществено съзнание и известно бягство от т.нар. "мейнстрийм". Това е..

публикувано на 25.02.25 в 14:55
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон ще информира европейските лидери за срещата си с Тръмп на видеоконференция

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща съобщи, че организира видеоконференция на европейските лидери, която ще се проведе утре сутринта. Тя има за цел да подготви извънредното им заседание на 6 март.  На нея президентът на Франция Еманюел Макрон ще запознае колегите си с вчерашната си визита във Вашингтон и разговорите си с..

публикувано на 25.02.25 в 14:22