Гост в предаването е композиторката Албена Петрович-Врачанска, която от 20 години живее и работи в Люксембург. Там тя се радва на признание и получава различни отличия и награди. Албена Врачанска е Кавалер на Ордена за заслуги на Великото херцогство Люксембург, удостоена е и с наградата "Култура 2007". През същата година тя е член на журито на Международния конкурс по композиция "Валентино Буки" в Рим, Италия.
Автор е на над 600 музикални произведения в различни жанрове.
Тази година българската публика имаше възможност да чуе нейни произведения няколко пъти. В рамките на фестивала „Пиано екстраваганца” през септември пианистът Франческо Тристано от Люксембург изпълни нейната пиеса „Burning Shadous” („Горящи сенки”), а на 31 октомври в залата на НМА „Проф. Панчо Владигеров” се състоя нейният първи авторски концерт в София, в който произведенията ѝ бяха поднесени от младия пианист Ромен Носбаум, също от Люксембург . Той записа студийно композициите в София. Те ще бъдат включени в първия ѝ авторски компактдиск, озаглавен „Кристален сън”.
Ромен Носбаум също е гост в студиото.
Албена Врачанска е президент-основател на Клуб на младите артисти, както и на Международен конкурс по композиция в Люксембург.
Сега тя подготвя Международен културен мост „София среща Люксембург” в рамките на Новогодишния музикален фестивал в НДК. На 11 декември в зала 6 от 18.00 часа деца от България и Люксембург ще изпълняват музика от двете държави в партньорство с Младежка филхармония „Пионер” под диригентството на Любомир Денев-младши. На 12 декември в зала 9 на НДК от 11.00 часа носители на награди от конкурса International Forum for Composition - Artistes en Herbe в Люксембург ще представят произведения в рамките на концерта „Деца композират за деца”.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...