Любими арии и дуети от легендарната оперета на Имре Калман „Царицата на чардаша“ ще звучат на 21 януари (четвъртък) от 19.00 часа в столичната зала БИАД. Концертът е посветен на 100-годишнината от премиерата на оперетата в Будапеща и Деня на унгарската култура - 22 януари.
Ще участват солистите: Николай Павлов – Едвин, Рада Носикова – Силва Вареску, Милена Гюрова – Щаси, Велин Михайлов – Бони, Людмила Чешмеджиева – Цилика. На рояла – Светлана Максимова. Режисьор и водещ – Николай Павлов.
„Царицата на чардаша” е най-популярната оперета на Имре Калман. През пролетта на 1914 г. известните немски драматурзи Лео Щайн и Бела Йенбах предлагат на композитора да напише музика към историята на вариететната певица Силвия Вареску и влюбения в нея граф Едвин Роланд. Вдъхновен от сюжета, Калман се захваща на работа с необичаен ентусиазъм, но избухва Първата световна война и композиторът прекъсва: Не мога да пиша музика, когато… по фронтовете светът се избива, казва Калман. След едногодишна пауза той все пак завършва оперетата и първата премиера е на 17 ноември 1915 г. във Виена, където издържа 2000 представления. В Берлин спектакълът се играе ежедневно в продължение на две години. Унгарската премиера е през 1916 г. Оперетата се играе по света под различни имена: „Царицата на чардаша”, „Да живее любовта”, „Силва”, „Циганската принцеса”. Първото изпълнение на „Царицата на чардаша“ в България е на 5 декември 1918 г. в новопостроения Свободен театър в София.
Чуйте интервюто с прочутата наша оперетна артистка Людмила Чешмеджиева, която в продължение на 20 сезона изпълнява партията на Щаси в Музикалния театър. Сега тя се превъплъщава в ролята на Цецилия.Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..