Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доналд Туск ще представи проект на предложение за реформа на ЕС

| обновено на 02.02.16 в 12:34
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Текстът на споразумението, договорено в Лондон между експертите на европейските институции и британското правителство за реформи в правилата на Европейския съюз (ЕС), ще бъде разпространен. В понеделник вечерта председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че все още има спорни въпроси по исканията на Обединеното кралство за изключения, които премиерът Дейвид Камерън да подложи на референдум.

Споразумението по четирите искания на Великобритания за реформи ще бъде разпространено само на текст без допълнителни пресконференции или коментари от Доналд Туск или колегите му в Европейския съвет. 

До понеделник вечерта в Лондон юристи от тази институция и експерти на Европейската комисия преговаряха с британските власти за възможните законодателни промени, които Дейвид Камерън да представи на сънародниците си. Правителството обеща да агитира в подкрепа оставането на Обединеното кралство в ЕС на очаквания референдум "за" или "против" членството. 

Камерън иска право на глас при взимането на решения, свързани с общата валута евро, която Великобритания отказва да приеме; възможност за "червен картон“ от британския парламент на всяко законодателно предложение на Брюксел, което не харесва; премахване на регулациите на вътрешния пазар в ЕС, за да има повече конкуренция между фирмите и временна забрана на социалните помощи за европейските работници, което да ги разубеди да идват на Острова. Очаква се в договорения проект да има няколко компромисни варианта за законодателни решения, които да удовлетворяват интересите и на останалите правителства в Съюза. 

В петък в Брюксел се събират т.нар. "шерпи“ – 27 представители на страните - членки за да обсъдят предложенията. България ще бъде представена от заместник-министъра на външните работи Румен Александров. Не е ясно дали ще има консенсус по текста преди срещата на върха на 18 и 19 февруари, когато лидерите трябва да се произнесат. За да се избегне ветото на някоя от държавите, споразумението може да претърпи още промени идните седмици. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Шулц вярва в компромис между ЕС и Лондон, но не и че това ще е достатъчно за "да" в британския референдум

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви в интервю за германско радио, че вярва в постигане на компромис с Лондон по предоговаряне на британското членство в Европейския съюз (ЕС), но не е сигурен, че това ще е достатъчно, за да убеди..

публикувано на 02.02.16 в 13:01
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Литър гориво скача с 40 - 60 ст., ако се спазват изискванията на Зелената сделка

Цената на литър гориво ще скочи с 40 – 60 стотинки от 1 януари 2027 г. Това показват изчисленията за горивата у нас, като се спазват изискванията на Зелената сделка. Това съобщи председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав..

публикувано на 26.02.25 в 14:43
Директорът на Геологическия институт при БАН доц. Светослав Георгиев на международен форум в Саудитска Арабия

Доц. Светослав Георгиев, БАН: В световната статистика Украйна не фигурира с добив на редкоземни елементи

В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища , което зависи от съдържанието на полезния компонент в тези находища.   Това каза пред БНР доц...

публикувано на 26.02.25 в 14:31
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: България се отказва от реформи и ще загуби 1,3 милиарда лева от ПВУ

Отказът на правителството да внесе в НС законите по ПВУ,  означава, че България ще загуби предвидените средства. Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Той обвини ГЕРБ, че в продължение на две години..

публикувано на 26.02.25 в 14:05
Николай Василев

Николай Василев: 16 правителства не отделиха и минута, за да убедят обществото за еврозоната

Призовавам за голяма комуникационна кампания на правителството и медиен дебат между поддръжници и противници на еврозоната, защото през последните години се чуват гласовете само на противниците и повечето неща, които казват, не са истина!..

публикувано на 26.02.25 в 14:01
Весислава Танчева

Весислава Танчева: Коалицията ще се разклати при противоречия между Борисов, Пеевски и Радев

Реакцията на ДПС на Доган не може да разклати управляващата коалиция. Това може да стане само при силно противоречие между двете водещи фигури в нея Делян Пеевски и Бойко Борисов.  Това прогнозира комуникационният експерт от "БОЕЦ" Весислава..

публикувано на 26.02.25 в 13:33
Делян Пеевски

Пеевски обвини ДПС-ДПС, рекетирали управляващите за постове

Председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски обвини ДПС-ДПС, че рекетират управляващите за постове срещу подкрепа за кабинета. "Безгласни деребеи. Те си избраха тази унизителна роля. Те дори не са патерици, някакви клечици или не знам какво..

публикувано на 26.02.25 в 13:21

КФН: Продължава тенденцията за служебно разпределение на хората в частните пенсионни фондове

И през 2024 година продължава тенденцията за масово служебно разпределение на хората в частните пенсионни фондове – близо 100 000 души, сочат данните на Комисията за финансов надзор за миналата година. Това са 90% от общия брой новопостъпващи..

публикувано на 26.02.25 в 13:08