Първата задача на новия главен диригент е запис на Симфония №86 от Йозеф Хайдн - това е и начин за опознаване по-отблизо с оркестъра вече в светлината на новата ситуация. Атмосферата е много колегиална, приятно се работеше. В началото усетих, че (оркестрантите) бяха малко стегнати, но бързо го преодоляхме. Видяха, че няма нищо страшно в новата длъжност и промяната не е кой знае каква, тя е чисто административна в случая, сподели Росен Гергов. Приятелското отношение и колегиалността са били част от неговото обучение още когато е бил ученик на проф. Леополд Хагер Университета за музика и изобразителни изкуства във Виена, и особено при Сейджи Озава, по времето, когато е негов асистент в Бостънския симфоничен оркестър и в лятната резиденция "Тангълууд".
Бих искал да се концентрираме върху артистичната страна на работата, казва още Гергов. Какви са плановете му за новия сезон? Това е работа в прогрес и предстои да се уточнява. Ще бъдат поканени двама от многоуважаваните му учители - проф. Милена Моллова и проф. Леополд Хагер, който е отличаващ се интерпретатор на музиката на Антон Брукнер. Предстои и интегрално изпълнение в рамките на един сезон на четирите симфонии от Роберт Шуман, както и музика на Моцарт, с която ще бъде отбелязана 260-годишнината от рождението му.
Росен Гергов обаче има и по-нетрадиционни идеи за концерти на Радиооркестъра, насочени към по-младата публика: Като например представянето на Концерт за DJ и оркестър по мотиви от Симфония №4 на Йоханес Брамс.
Една от ясните цели на новия главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР е откриването на сезон 2016/2017 с премиерно за България изпълнение на творбата "Тракия" от Добринка Табакова, гостуване на виртуоза пианист Юлиян Хеденборг и на финала - "Петрушка" от Игор Стравински.
Няма да спрат и международните участия на диригента - в момента той води спектаклите на операта "Медея" в Манхайм, предстоят му изпълнение също там на Деветата симфония от Бетовен през април, както и турнета в Бразилия и Япония до края на 2016-а.
Чуйте цялото интервю с Росен Гергов и музика под негово диригентство в звуковия файл.
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..