В чест на националния празник 3 март в предаването за класическа музика "Алегро виваче" слагаме началото на нова рубрика. Нарекохме я „Български съкровища“, защото в нея ще звучат избрани музикални произведения от нашата българска класика – творби, които понякога сме забравили и които не чуваме достатъчно често, а те са част от културното ни наследство и ни напомнят, че България има достойно място в световната музикална култура. Избрахме за първото издание на рубриката една основополагаща творба.
В сайта „Българите в Хърватия“ четем:
През 1912 г. в Загреб един млад българин пише дипломната си работа. Но вместо думи, пише ноти. Младежът е Никола Атанасов.
Роден е на 25 октомври 1886 г. в град Кюстендил. Майка му го насочва към музиката. След като завършва Педагогическото училище в родния си град, през 1906 г. Никола Атанасов заминава за Загреб. Има изключителния шанс да запише Музикалното училище при Хърватския музикален институт и да учи при големите хърватски композитори и музикални педагози Франьо Дуган, Вьекослав Розенберг-Ружич, Кирил Юнек и Вацлав Хумел.
Дипломната работа на Никола Атанасов – Симфония №1 в сол минор е първата българска симфония. Една година по-рано, през 1911 година, по време на следването си Атанасов създава и първата българска соната за пиано. Така Загреб влиза завинаги в историята на българската музика. Пред загребската публика симфонията, която е в класическата четиричастна форма и съчетава късноромантичния дух с мотиви от българския фолклор, е изпълнена премиерно на 25 юни 1912 г. в залата на Хърватския музикален институт, а в България първото ѝ изпълнение е на 18 януари 1918 г. на сцената на Военния клуб в София от Гвардейския оркестър на Маестро Георги Атанасов.
Интересна подробност е, че по повод 100-годишнината от създаването на Първата българска симфония, по-късно наречена "Загребска", през 2012 г. в Хърватския музикален институт е организиран тържествен концерт и творбата прозвучава отново. А през 2000 година Симфоничният оркестър на БНР под диригентството на Борис Спасов направи студиен запис на творбата и сега, в рубриката "Български съкровища" прозвучава финалът ѝ.
Чуйте в звуковия файл.
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..