Ефективни протести срещу здравната реформа и работата на Здравната каса организират днес общопрактикуващи лекари от областите Велико Търново, Кюстендил, Разград и Ямбол. Освен от липсата на достатъчно средства медиците са недоволни и от заблуждаващите, според тях, информации, че ще се увеличат направленията за преглед при специалист.
Докато трае ефективният протест, пациентите няма да бъдат връщани и ще им бъде оказвана необходимата помощ.
Осигурени са кабинети, където да бъдат преглеждани хората с остри и неотложни заболявания. В Разградска област работят четири кабинета, които при други протести са били достатъчни, но ако е необходимо, броят им ще бъде увеличен, увери д-р Селиме Карагьозова от Разград:
От утре смятаме нашите протестни действия да бъдат ефективни само в определени часове на работния график.
В интервю за "Преди всички" д-р Карагьозова разясни откъде всъщност идват противоречията:
Наредбите, които се публикуват в "Държавен вестник", противоречат на това, което казва здравното министерство. Вече е обявено, че е разширен обемът на профилактичния преглед. Всички, които разгледат Наредба 39, до миналата година и тази година, ще видят, че реално, тя е една и съща. Ако сте на възраст между 40 и 65 години, това, което ви се полага, е само една кръвна картина, два холестерола за 5 години. Министерството твърдят, че са осигурени много направления. Това, което се казва, противоречи на наредбите. Друг е проблемът, че в този профилактичен преглед въобще нямаме чернодробни заболявания, туморни маркери, заболяване на щитовидната жлеза, цитонамазки… През останалото време профилактичният преглед е ограничен до едно ЕКГ и до едно измерване на кръвно.
Д-р Карагьозова каза още, че твърдението на МЗ, че са отпуснати много на брой профилактични прегледи на деца, също не отговаря на действителността, защото в Наредбата пише, че един преглед годишно се прави на едно дете:
Ние и да сме предвидили пет прегледа, това няма как да се осъществи. Това са кухи пари, които се залагат от министерството.
Според д-р Румен Алексов от Кюстендил Министерство на здравеопазването заблуждава населението, че се отпускат достатъчно средства:
Едва ли не, те стават безгранични… Ходете, изследвайте се, консултирайте се, което абсолютно не отговаря на истината. За първичната извънболнична помощ финансирането е увеличено с 2 милиона лева за разлика от 2015 година. Парите за консултации, за работата със специализираната извънболнична помощ, са завишени с 11 милиона и половина лева. Парите за изследванията са завишени с 400 хиляди лева. Така че това увеличение, за което министърът говори – 36 милиона лева за доболничната помощ…, това са трите звена, които са част от тази доболнична помощ, а увеличението е 14 милиона. Абсолютни лъжи и манипулации.
Спешните медици от цялата страна се разграничиха от исканията на Лекарския съюз и Сдружението на общопрактикуващите лекари за оставка на министърa на здравеопазването. В декларация до медиите те заявиха несъгласието си с протестите.
Д-р Карагьозова заяви, че явно спешните медици не са прочели отвореното писмо на лекарите до премиера:
Никъде не е записано, че ние искаме оставка на министър Москов. Всъщност, ние искаме промяна в здравната политика на министерството. Искаме да продължи рамковият договор от 2015-а за три месеца поне и през това време да се преработят наредбите с участието на лекари, които наистина участват в процеса.
Д-р Алексов предупреди, че ако до 1 април няма резултат от протестните действия на лекарите в страната, вероятността медиците да възобновят протестите за по-дълго време е много голяма.
Интервюто на Таня Величкова с д-р Селиме Карагьозова и д-р Румен Алексов можете да чуете в звуковия файл.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще проведе среща с президента на САЩ Доналд Тръмр в понеделник във Вашингтон, предадоха украински медии и световните агенции. Срещата между двамата ще последва срещата на върха на Тръмп с Путин в Аляска. След срещата на върха в Аляска: Без сделка за Украйна, Тръмп и Путин определиха..
Търговският пратеник на Обединеното кралство в Турция Афзал Хан подаде оставка. Решението му дойде след критики към посещението му миналата седмица в самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република. Територията не е призната от правителството на Обединеното кралство, тъй като турските войски окупират северната една трета от Кипър след..
Властите предупреждават за висок риск от пожари днес в Северна Гърция, където почиват стотици български туристи. Арестувани за умишлени палежи днес дават показания пред прокурора. Продължава да духа силен вятър в голяма част от страната, предупреждават от Гражданска защита. С повишен риск от пожари са областите: Халкидики включително..
Връщането на скобите на автомобилите като наказателна мярка срещу неправилно паркиране се оказа правилно, коментират от община Солун. Мярката е насочена преди всичко срещу чужденците, които получават фишове за неправилно паркиране, но не ги плащат и напускат страната. "Мярката е ефективна от първия ден“, каза заместник-кметът на Солун Константинос..
Привърженици на музиката, музикалната терапия и природата организират поредна среща при известните Секвои над кюстендилското с. Богослов. Началото е в 18 ч. Участниците трябва да носят музикален инструмент - тарамбука, според информациите по мрежата. Участниците в срещата са обединени под идеята за така нар. "Малахитовата гора" - търсят..
На връщане от Аляска руският президент Владимир Путин посети Чукотка и се срещна с губернатора на Чукотския автономен окръг Владислав Кузнецов, предаде ТАСС. От агенцията уточняват, че по време на срещата им в Анадир, руският лидер е подкрепил плановете за прокарване на нова оптична линия за връзка до Чукотка. Вчера на път за американския щат..
Неправоспособен водач с положителни проби за алкохол и наркотици самокатастрофира тази сутрин в Студентски град в София. Водачът, който е на 17 години, е задържан от полицията. Той е изгубил контрол над автомобила, който е управлявал, и е ударил и друга кола. По случая е образувано досъдебно производство.
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..
Вирусът се разпространява с шеметна бързина. Една четвърт от породата вакла маришка овца в страната вече е унищожена , като 66% от популацията в..