Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В. Тончев: БСП има шанс да се пребори за лявото и да се развие, но трябват сериозни промени

Снимка: sovaharris.com

Акцентът в последното проучване на "Сова Харис" е поставен върху левицата и бъдещето на лявото в България. То показва, че в Българя няма основания да се очаква нов голям ляв проект или нова левица от типа на това, което стана в Гърция, в Испания и другите страни на Южна Европа. Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" Васил Тончев от агенцията.

Другият модел, който виждаме в Европа, който може да служи за прецедент, е това, което става в Източна Европа, където пък левицата съвсем губи позиции. България е в една средна позиция. Всъщност в тази позиция е и БСП. Тоест БСП има шанс да остане, да се пребори за лявото и да се развие, но очевидно е, че трябва да се направят сериозни промени. И може би този конгрес ще има и това значение, на тези реформаторски идеи.

Традиционно има паритет между лявото и дясното в политиката, коментира Тончев, според когото електоралният потенциал на БСП е много по-голям от резултатите ѝ на изборите:

В момента БСП успява да събере твърд електорат максимум на избори около 600 000 – 650 000 души, което в никакъв случай не покрива лявото пространство. Именно на тази база трябва да се направят съответните изводи и съответните реформи, за да може тя да стане електорална партия.

Сред социалистите най-голямо одобрение имат Михаил Миков, Корнелия Нинова, Илияна Йотова, Янаки Стоилов. Тончев отчете, че ситуацията в БСП е сложна, но все пак вероятно Миков е фаворит за лидерския пост след предстоящия конгрес.

Интервюто на Снежана Иванова с Васил Тончев можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК представи Плана за действие за достъпна енергия

По-ниските цени на енергията са една от движещите сили на бизнеса, за да бъде успешна индустрията в ЕС. Те са и част от Плана за действие за достъпна енергия, който е в състава на чистата индустриална сделка, представени от Еврокомисията днес.  Планът за действие за достъпна енергия предвижда намаляване на сметките за потребление за..

публикувано на 26.02.25 в 15:16
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Литър гориво скача с 40 - 60 ст., ако се спазват изискванията на Зелената сделка

Цената на литър гориво ще скочи с 40 – 60 стотинки от 1 януари 2027 г. Това показват изчисленията за горивата у нас, като се спазват изискванията на Зелената сделка. Това съобщи председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев в интервю пред БНР. "Това означава, че на 1 януари 2027 г. ние трябва да качим изкуствено..

публикувано на 26.02.25 в 14:43
Директорът на Геологическия институт при БАН доц. Светослав Георгиев на международен форум в Саудитска Арабия

Доц. Светослав Георгиев, БАН: В световната статистика Украйна не фигурира с добив на редкоземни елементи

В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища , което зависи от съдържанието на полезния компонент в тези находища.   Това каза пред БНР доц. Светослав Георгиев, д иректор на Геологическия институт при БАН, като уточни, че  Украйна е богата на..

публикувано на 26.02.25 в 14:31
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: България се отказва от реформи и ще загуби 1,3 милиарда лева от ПВУ

Отказът на правителството да внесе в НС законите по ПВУ,  означава, че България ще загуби предвидените средства. Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Той обвини ГЕРБ, че в продължение на две години отказват да приемат заложеното в плана законодателство, въпреки настояването на ПП-ДБ:..

публикувано на 26.02.25 в 14:05
Николай Василев

Николай Василев: 16 правителства не отделиха и минута, за да убедят обществото за еврозоната

Призовавам за голяма комуникационна кампания на правителството и медиен дебат между поддръжници и противници на еврозоната, защото през последните години се чуват гласовете само на противниците и повечето неща, които казват, не са истина!  Това каза пред БНР финансистът Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и..

публикувано на 26.02.25 в 14:01
Весислава Танчева

Весислава Танчева: Коалицията ще се разклати при противоречия между Борисов, Пеевски и Радев

Реакцията на ДПС на Доган не може да разклати управляващата коалиция. Това може да стане само при силно противоречие между двете водещи фигури в нея Делян Пеевски и Бойко Борисов.  Това прогнозира комуникационният експерт от "БОЕЦ" Весислава Танчева в интервю пред БНР.  "Или рязко увеличение на влиянието на третата индиректна фигура в..

публикувано на 26.02.25 в 13:33
Делян Пеевски

Пеевски обвини ДПС-ДПС, рекетирали управляващите за постове

Председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски обвини ДПС-ДПС, че рекетират управляващите за постове срещу подкрепа за кабинета. "Безгласни деребеи. Те си избраха тази унизителна роля. Те дори не са патерици, някакви клечици или не знам какво са. Като бяха решили, че после ще изнудват брутално. Явно са се разочаровали, че рекетите не им се..

публикувано на 26.02.25 в 13:21