В Съединените щати продължава разследването на най-кървавата масова престрелка в историята на страната, при която нападател уби поне 50 и рани най-малко 53 в гей клуб в Орландо. При нападението спецчастите са успели да спасят 30 заложници. Заподозреният за атаката - 29 годишният Омар Матийн - е бил познат на ФБР от 2013-та, когато е имало съмнения за принадлежността му към радикални групировки. Рон Хопър от ФБР информира журналисти, че при няколкото разследвания по случая не са успели да открият достатъчно доказателства. Мъжът е работил от десетина година като охранител в най-голямата в света фирма за услуги в областта на сигурността и е носил оръжие за изпълнение на служебните си задължения, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. Бившата му съпруга го описва като избухлив, "емоционално нестабилен" и "психично болен".
След немислимата трагедия, сполетяла страната, властите се опитват да отговорят какво е провокирало ужасяващите три часа от вземането на заложници до щурма на спецчастите. Продължава и разплитането на неизвестните относно стрелеца Омар Матийн - американец с афганистанско потекло. Според ФБР в злополучната нощ той се е обадил на телефона за спешна помощ и се е заклел във вярност към Ислямска държава. След появяването на информациите за това Ислямска държава пое отговорност за атаката, но експерти предупредиха, че е рано да се правят заключения относно наличието на връзка между Матийн и групировката.
Междувременно президентът Барак Обама описа трагедията като „акт на терор“ и „акт на омраза“ и допълни, че денят е особено покъртителен за гей обществото:
Това е печално напомняне, че нападения срещу който и да е американец – независимо от раса, етнос, религия и сексуална ориентация – е нападение срещу всички нас и фундаменталните ни ценности, които ни определят като страна. Няма акт на омраза или акт на терор, който да промени това, което сме или ценностите, които ни правят американци.
Обама наблегна още как за пореден път се оказва лесно да се сдобиеш с оръжие в Америка.
Във Флорида е обявено извънредно положение, а администрацията на президента обещава пълна подкрепа в този труден момент. Знамената на федералните сгради са свалени наполовина в знак на траур. Обама отмени участието си в предизборно събитие на Хилари Клинтън, което беше планирано за сряда.
Мюсюлманските лидери в Америка заклеймиха атаката. Нихад Ауад от Съвета за ислямо-американски отношения я нарече „престъпление от омраза“ и изтъкна, че поддръжниците на Ислямска държава не могат да бъдат представители на исляма.
Предполагаемият кандидат на републиканците за президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати са били нападнати от „радикален ислямистки терорист“ и критикува президента и вероятния кандидат на демократите Хилари Клинтън за това, че не са използвали подобно описание. Тръмп допълни, че САЩ не могат повече да си позволяват да са политически коректни. Клинтън от своя страна заяви, че засегнатите са в мислите й, без да коментира какви са били мотивите на стрелеца.
В отделен инцидент, полицията в Калифорния задържа 20-годишния Джеймс Хауъл след като в колата му са били открити арсенал от оръжия, амуниции и материали за подготовка на експлозиви. Полицията го е арестувала след подаден сигнал. Хауъл е заявил, че планирал да посети гей парада в Лос Анджелис, който се провежда при засилени мерки за сигурност. Властите смятат, че арестът няма видима връзка с трагедията в Орландо.
Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..
На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..
Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..
13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес. Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“. Две мрежи за пране на..
Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината. Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..
Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..