В рамките на проекта „Лявото отвъд етикета“ Институтът за икономика и международни отношения и Фондация „Фридрих Еберт” организира кръгла маса на тема „Президентски избори 2016. Предизвикателството пред левицата“.
На президентските избори тази година ще има повече изненади, отколкото се очаква, каза в „Преди всички“ един от участниците в днешната кръгла маса е проф. Антоний Тодоров, който ще говори на тема „Политическият пъзел – предсказуемост или изненади“. Той уточни:
Трудно е да се предскаже, защото президентските избори наближиха, а основните актьори – политическите партии, все още пазят в тайна своите кандидати. Има очевидни трудности за партиите да излъчат своите кандидати. Изчакването е свързано с това дали ще могат да създадат някакво по-широко обединение. Например - ще имали общ десен кандидат, като под това се разбира кандидат на ГЕРБ заедно с Реформаторския блок /РБ/. Виждаме трудностите, с които се сблъсква РБ за техен общ кандидат. Между партиите има различия, непрекъснато говорят, че трябва да имат общ кандидат, но все още са много далеч от име. В левицата състоянието и положението е абсолютно същото.
За левицата тези избори са един много важен момент и тя трябва да докаже единодействие. Нещата обаче не са никак лесни, предвид натрупаното недоверие и недоволство между БСП и АБВ, каза още проф. Тодоров:
Ако лидерите не успеят да надмогнат личните си сръдни и личното си разбиране на нещата, личните си отношения, то левицата ще пропусне един голям шанс. Останалите партии от левицата обаче също са важни в този пъзел. Защото има една доста широка общност с разбирания на ляво от центъра, които биха били склонни да подкрепят подходящ кандидат, стига той наистина да е подходящ за тях – да надхвърля тяснопартийните рамки.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира и да направи проверка заради цените на млечните продукти в България – за това настоява КНСБ. От синдиката предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина. КНСБ представи наблюдение на цените на основни стоки..
Близо 100 чужденци от три континента участват в 48-ия семинар по българистика, който започна днес във Великотърновския университет. До 3 август те ще изучават български език и ще имат тематични лектории по българска култура, литература и история, фолклор е българско кино. Основната цел на семинара е утвърждаването на българистиката в чужбина...
Влизането на България в еврозоната ще постави под много сериозна дисциплина държавната администрация, финансовите институции и банките , каза в интервю пред БНР бившият зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев. "Този рейтинг, който ни е даден означава, че България влиза в един предсказуем етап на контролирана финансова..
В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите. Това стана ясно по време на свиканото от премиера Росен Желязков заседание..
Република Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС, защото не желае да изпълни критериите за членство, каза президентът Румен Радев в Загреб на съвместна пресконференция с колегата си Зоран Миланович. Радев подчерта, че България няма да отстъпи от защитата на правата на българите, които живеят в югозападната ни съседка: "Все още..
Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..
Министерството на образованието и науката публикува първото класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата infopriem.mon.bg с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на МОН. Записването на класираните ученици ще продължи от 15 до 17 юли, включително, в училището, в което са приети. За целта трябва да..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..