Лидерите на Европейския съюз започнаха кризисна среща без яснота за бъдещето на Великобритания като страна-членка. Лондон все още отказва да поиска формално напускане, а 27-те останали държави имат разногласия относно датата на започване на преговори.
Нито дума не каза британският министър-председател в оставка Дейвид Камерън относно датата, от която страната му желае да напусне Съюза:
Много се надявам на възможно най-близки отношения в търговията и сигурността, защото те са добри за нас и за нашите съседи.
Президентът на Франция Франсоа Оланд е сред лидерите, които настояват за ускорени преговори:
Няма време за губене. Днес целият свят ни гледа. Европа трябва да поеме своята отговорност и да защити собствения си интерес.
Холандският лидер Марк Рюте обаче посочи:
Трябва да им дадем глътка въздух, за да въведат ред в политическата си къща.
Германският канцлер Ангела Меркел повтори, че няма да има преговори, докато Великобритания официално не подаде заявление за напускане:
Важно е да намерим решения по въпроси като конкурентоспособността, работните места и 27-те членки да се споразумеем заедно по тях.
България също иска максимално бързо да започнат преговори за условията по раздялата, но премиерът Бойко Борисов изрази оптимизъм, че с Лондон ще има споразумение:
Всичко това дава несигурност, дава възможност за нови популисти да се изявяват с какви ли не предложения. Така че, както се казва, път за Великобритания да се върне назад в европейското първенство по футбол след Исландия няма. За другото – мисля, че като мине първоначалната емоция, във всички може да се намери едно добро решение, защото Великобритания си е на мястото. Тя е в Европа. Тя е част от нашата икономика и част от нашата интеграция.
Според Борисов българските интереси в преговорите с британците трябва да представлява ЕК.
По-рано във вторник мнозинството евродепутати поискаха от Дейвид Камерън още днес да задейства процедурата по напускане на Евросъюза. На извънредна сесия в Брюксел те гласуваха резолюция с 395 гласа "за" срещу 200 "против", която ще бъде представена на срещата на лидерите от председателя на ЕП Мартин Шулц.Министър-председателят на Обединеното кралство незабавно, още днес или утре да уведоми колегите си в Европейския съвет относно резултата от референдума и да задейства процедурата по оттеглянето, се казва в текста, подготвен от водещите парламентарни групи на Европейската народна партия, Европейските социалисти, Либералите и Зелените.
Резолюцията няма юридически обвързващ характер за Лондон, но е политически важна, тъй като всяко договорено споразумение между 27-те правителства и британските власти, трябва да получи одобрението на Европарламента. Техните мотиви – предотвратяване на вредната за всички несигурност и съхраняване на целостта на Съюза.
Според партиите преди сключването на споразумението за оттегляне не могат да бъдат договаряни каквито и да било нови форми на взаимоотношения между Обединеното кралство и ЕС. Резолюцията настоява още за рестарт и реформа на евроинституциите.
Макар и да е възможно някои държави-членки да изберат една по-бавна или по-слаба интеграция, ядрото на ЕС трябва да бъде засилено, се казва в документа. Призовава се Съветът да промени поредността на ротационните председателства, за да не се допуска британското напускане да попречи на всекидневната работа на Съюза.

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер обяви, че забранил на подчинените си всякакви разговори с представители на британското правителство, преди то официално да задейства процедурата по напускане. В реч пред Европейския парламент Юнкер призова..
Трябва да се изясни британците излизат или не излизат, тъй като до момента те не излизат. Положението на Великобритания формално е същото каквото е било и преди референдума, докато тя не подаде молба за задействане на процедура. Докато няма процедура,..
Гер м анският канцлер Ангела Меркел предупреди, че ЕС трябва да да вземе мерки, за да обезкуражи и други държави след Великобритания да поискат напускане на общността. Пред Бундестага Меркел заяви, че Европа е достатъчно силна, за да преживее..
Британското правителство ще трябва да повиши данъците и да съкрати разходите след референдума за излизане от ЕС, заяви финансовият министър Джордж Озбърн . Вече се намираме в продължителен период на приспособяване към живота извън Евросъюза. Трябва..
Лидерът на Британската партия на независимостта Найджъл Фарадж заяви пред Европейския парламент, че ако няма сделка за свободна търговия между Великобритания и Европейския съюз, последиците ще бъдат много по-лоши за Съюза: Обединеното кралство..
Британският конгломерат "Върджин груп" е загубил около една трета от стойността си след вота в полза на Брекзит, съобщи основателят и председател на компанията Ричард Брансън , цитиран от Ройтерс. Той допълни, че заради решението на Великобритания да..
Британският премиер Киър Стармър беше призован да се намеси в спора между Доналд Тръмп и Би Би Си, след като американският президент засили заплахите си да съди корпорацията. В разговор с репортери на борда на Air Force One в петък вечерта, Доналд Тръмп..
Правителството в Каталуния обяви нови мерки за съживяване на селските райони в областта. Предвиждат се преки инвестиции и данъчни облекчения за млади семейства. Властта ще отпусне 20 милиона евро за купуването на 100 социални жилища в общини с по-малко..
Със сезон 2025/2026 в Италия каските стават задължителни за всички скиори, включително възрастните. За тези, които не носят каска, глобата е от 150 евро, а в някои случаи може да се отнеме ски картата. Смята се, че това е епохално въведение, както..
Европейският съюз се готви следващата седмица да започне да отстъпва от ключови правила за изкуствения интелект и защитата на данните, които срещат силна съпротива от двете страни на Атлантическия океан. Като част от усилията за намаляване на..
Съгласно новата митническа политика на Евросъюза, Гърция ще започне да налага мито от 2 евро на всеки малък пакет, който пристига от Китай. Досега стоките на стойност до 150 евро не се облагаха с мита. От началото на следващата година за всички..
Над 3000 души в бели престилки проведоха протестно шествие в столицата, за да поискат специален закон за статута на медицинската професия. Лекарите настояват за намаляване на максималното седмично работно време и по-добри условия за дежурства. Освен това..
Лошо време връхлетя италианската област Лигурия. За жертви и пострадали не се съобщава. Непрекъснати валежи и силен вятър при оранжев код, нанесоха щети в централната и западна част на област Лигурия. В областта, притисната между морето и Апенините,..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..