Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата постоянно действаща изнесена приемна на националния омбудсман ще бъде в Монтана

Снимка: БГНЕС

Първата постоянно действаща изнесена приемна на националния омбудсман ще бъде в Монтана, обяви общественият защитник Мая Манолова.

Още днес ще бъде обявен конкурс за назначаване на представител на омбудсмана за Северозападна България. Хората в региона се чувстват изоставени и са загубили вярата си, че някоя институция ще им се притече на помощ, обоснова решението си Мая Манолова. В Монтана тя е проверила на място как се събира екотакса при първоначална регистрация на автомобили. Официалното обяснение е, че парите са за бъдещо рециклиране на превозните средства, но според омбудсмана:

Държавата, сиреч Законът за управление на отпадъците и наредбата на екологичното министерство, принуждава 230 хиляди български граждани да спонсорират с по 260 лева средно няколко фирми да извършват дейност, която сама по себе си носи печалба.

Над 100 жалби са изпратени до националния омбудсман от началото на годината досега. Само днес към тях са прибавени още 130.

Преобладават оплакванията от действията на банки, фирми за бързи кредити, частни съдебни изпълнители и за невъзстановени земеделски земи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МФ потвърди външен заем от 4 млрд. евро

Министерството на финансите пласира на международните капиталови пазариоблигации в два транша, деноминирани в евро. Както още вчера БНР съобщи, общата набрана сума е 4 милиарда евро, като 2,25 милиарда от тях са от 9-годишни книжа с лихвен купон от 3,5 на сто. Останалите са 13-годишни, а купонът е 4,125%. България е емитирала дългови емисии..

публикувано на 29.04.25 в 22:12

САЩ ще спрат посредническите си усилия, ако Русия и Украйна нямат конкретни предложения

Съединените щати ще спрат посредническите си усилия, ако Русия и Украйна не направят "конкретни предложения" за спиране на войната, заяви говорителка на Държавния департамент, цитирана от "Франс прес". Поредното предупреждение дойде ден след като руският външен министър Сергей Лавров изложи в интервю за бразилския вестник "О Глобо" дълъг списък с..

публикувано на 29.04.25 в 22:05

Най-малко три жертви на стрелба в Упсала

Най-малко три са жертвите на стрелба в шведския град Упсала. Това е поредната стрелба, която разтърсва скандинавската държава.  От шведската полиция съобщиха, че са получили съобщения за стрелба в центъра на Упсала, на около 60 км северно от столицата Стокхолм, и че "определен брой хора са открити с рани, които биха могли да са резултат от стрелба“...

публикувано на 29.04.25 в 21:55

Промени в движението по магистрала "Хемус"

В сряда, 30 април от 12 ч. до 21 ч. в тунелите "Топли дол“ и "Правешки ханове“ ще има две ленти за движение към Варна за леките коли и тежкотоварните камиони над 12 т.  Трафикът за София ще бъде пренасочен по обходни маршрути. Тежкотоварните превозни средства над 12 т временно ще бъдат спирани и ще изчакват на място преди тунел "Топли дол“ при 40-и км,..

публикувано на 29.04.25 в 21:41

Севлиевско училище е обвинявано във ФБ за руска пропаганда

Атаки срещу средното училище "Васил Левски“ в Севлиево и обвинения в руска пропаганда сред учениците заваляха в интернет пространството. От там определят твърденията като фалшива новина. От различни профили в интернет пространството валят обвинения като се използват отдавна публикувани материали, отразяващи изяви на ученици от 2017..

публикувано на 29.04.25 в 21:10

Майки настояват да получават в срок компенсациите за липса на места в държавните градини

Държавата дава компенсация на майките, които водят децата си до 3- годишна възраст на частна детска градина, за да се върнат на работа. Причината е, че за тях не са подсигурени места в общинските градини. Влизането там е по-трудно и от приемането в университет. Но и тези компенсации майките не получават навреме.  От Министерството на..

публикувано на 29.04.25 в 21:00

На осъдени за сексуално престъпление ще бъде отказано правото да останат във Великобритания

Британското правителство обяви, че на търсещи убежище ще бъде отказано правото да останат в Обединеното кралство, ако са осъдени за сексуални престъпления. На терористи, военнопрестъпници и всякакви други престъпници, чиито престъпления се наказват с една или повече години затвор, вече може да бъде отказано убежище съгласно Конвенцията за..

публикувано на 29.04.25 в 20:38