Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На бис – една баварска приказка, разказана от „София симфоникс” и Любка Биаджони цу Гутенберг

4
Любка Биаджони цу Гутенберг

Това е разказ за турнето на българския оркестър „София симфоникс“ и неговата диригентка Любка Биаджони цу Гутенберг сред красотата на Бавария в средата на юли 2016 г. Предаването проследява трите концерта в Германия след гостуването на музикантите на фестивала „Тиролски празници“ в Ерл /Австрия/ на 10. юли. Репортажът включва записи от концерта на фестивала „Нощна музика“ – Херенхимзее във великолепния дворец на езерото Кимзее, построен от крал Лудвиг II; от образователния концерт в престижна класическа гимназия в Байройт, както и от галавечерта на открито в двора на двореца Пласенбург в градчето Кулмбах.  Във финалния концерт солираха певците Неля Кравченко, Емилия Кирчева, Ангелина Манчева, Мария Павлова, Михаил Михайлов, Александър Баранов и Никола Иванов. Включено е интервю със солиста в концерта в Херенхимзее Симониде Бракони, водач на виоловата група в оркестъра на Миланската скала; впечатления на публиката както и на оркестрантите от „София симфоникс“. Има среща с баронеса цу Гутенберг  в една от градините на дома й /имението Гутенберг/, в която тя разказва за живота си в замъка и за отношението си към вековните традиции на рода Гутенберг. Впечатлява уважението й към българската музикална  култура и изпълнителско изкуство.
Любка Биаджони цу Гутенберг получава образованието си в родния й град Рим, както и в София, където завършва НМА „Проф. Панчо Владигеров” със специалност хорово дирижиране в класа на проф. Георги Робев. Оркестрово дирижиране изучава при проф. Влади Симеонов и специализира в НМА при проф. Васил Казанджиев.
Следват още множество специализации и съвместна работа с диригенти като Карл Остерайхер, Густав Кун /на когото е била асистент в продължение на 3 години/, Ленард Бърнстейн, Иля Мусин, Валери Гергиев.
Маестро Биаджони е носител на първи награди от конкурсите за диригенти на Виенския камерен оркестър /1996/ и Европейския конкурс за оперно дирижиране „Франко Капуана” в Сполето /2002/. 
Работила е с оркестъра на „Арена ди Верона” и с други състави, между които „Артуро Тосканини”, Виенския камерен оркестър, Варшавската филхармония. В периода 2010 – 2015 тя е щатен диригент на Софийската филхармония. През 2008 г. за първи път представя български музиканти на фестивала Херенхимзее в Бавария, основан от нея и съпруга й изявения германски диригент Енох цу Гутенберг. През 2013 г. маестро Биаджони създава  оркестъра „София симфоникс”, с който има ангажименти в Германия. Неговият официален дебют в София е през октомври, 2015 г. в зала „България”.
Както у нас, така и в Германия Любка Биаджони цу Гутенберг поставя редица полусценични постановки на любими оперни заглавия като „Набуко”, Травиата”, „Риголето”, „Селска чест” със своя режисура, като едновременно с това е автор на костюмите и на цялостната визия на спектаклите. 
В края на юли, 2016 г. тя е наградена със сребърен медал от Общинския парламент на Оберфранкен /Горна Франкония/, Бавария за музикалните й заслуги, за ангажираността й с образователните концерти в Байройт и високото ниво на изпълненията в тях, както и за цялостната й дейност като диригент.
Чуйте предаването „На бис – българските музиканти“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37
Иван Кирев

Навършват се 100 години от рождението на Иван Кирев

„Акордеонът е моята душа. Свиренето на сцената, контакта с хората, те ме зареждат и те ми продължават живота“. През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско. С висше музикално образование, той се..

публикувано на 03.11.24 в 05:53

Родолюбивата мисия на Петко Добрев

Петко Добрев е историк и географ от Силистра. Завършил е Великотърновски университет "Свети свети Кирил и Методий", специалност " история" и " география". Неговата книга " История на Българите в Европа - 5-10 век" е дообогатяване и разширяване на предишната, която представях в предаването "Рано в неделя" и отново има задачата да доказва..

публикувано на 03.11.24 в 04:58
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00