Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 108 години от Независимостта на България

| обновено на 22.09.16 в 13:13

Днес се навършват 108 години от деня, в който княз Фердинанд обявява България за независима държава.

С акта от 22 септември 1908 година са отхвърлени окончателно претенциите на Османската империя да се разпорежда с Южна България като със своя провинция, известна преди Съединението като „Източна Румелия“. Заедно с васалния си статут, българите отхвърлят и финансовите задължения към империята и западноевропейските държави, вменени ѝ с Берлинския договор трийсет години по-рано. Декларацията за независимост провокира османските управници да мобилизират армията си в Тракия и ответни мерки на българските власти. Войната е избегната едва през пролетта на 1909 година, благодарение на умелата дипломация на правителството на Александър Малинов и посредничеството на Русия.

Годишнината се отбелязава с тържества в цялата страна, но основното е във Велико Търново. Пешеходната обиколка в Деня на Независимостта обхваща 4 исторически места от Средновековието и цели да покаже, че старата столица е избрана за център събитието, за да се подчертае приемствеността в българската държавност, казва за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Соня Петрова - главен уредник в Регионалния исторически музей:

Екскурзоводският тур ще тръгне от храма "Свети Димитър" в 14 ч. и всички желаещи могат да участват, за да минат по стъпките и знаковите места, свързани с това събитие.

Същинският празник започва с литургия в църквата „Свети 40 мъченици“, в която преди 108 години княз Фердинанд прочита Манифеста за независимостта на България и приема титлата цар на българите, но в самия храм има и много забележителности, допълни Пенкова:

Паметници, свидетели на нашето славно историческо минало. Колоната на Хан Омуртаг, Колоната на Хан Крум и, естествено, надписът върху колоната на Цар Асен Втори, в който той разказва за границата на България, миеща се от три морета. В тази църква на 22.09.1908 г., след като идва с влака и слиза на гара "Трапезица", княз Фердинанд Сакс-Кобург-Готта се присъединява към множеството в тържествената литургия. И след приключването на литургията, той прочита за първи път Манифеста за независимост на българската държава, самият той приема титлата Цар на българите.

След като Великотърновският митрополит Григорий отслужи празничен благослов, заместник-председателят на Народното събрание Димитър Главчев каза:

В тези сложни исторически времена, важното е да отстояваме своята независимост, да уважаваме чуждата и да имаме самочувствието на пълноправен член на европейската общност. Вече 108 години изстраданата българска независимост е извор и основание за националното ни самочувствие. Нека помним историята, нека се преклоним пред делото на достойните българи.

В крепостта „Царевец“ с военен ритуал ще бъде издигнато националното знаме и ще бъдат поднесени венци пред Паметника на независимостта. От крепостта ще тръгне шествие, което ще положи гирлянд на признателност пред паметника „Майка България“. Вечерта на площад „Цар Асен Първи“ ще се проведе тържествена проверка по случай 108–ата годишнина от обявяването на независимостта на България.

Българското национално радио ще предава пряко тържеството на „Царевец“ от 10.30 часа и тържествената проверка от 19.30 часа.

В празничния ден ще бъде открит първият етап от социализацията на средновековната крепост "Трапезица", финансиран с 1,2 млн. евро от азербайджанска фондация, чийто президент е съпругата на държавния глава. Крепостта влиза в туристическите маршрути от петък, съобщи директорът на Регионалния исторически музей Иван Църов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В сградата Народното събрание Цончо Ганев от

"Възраждане": Изслушване на премиера и решение на НС срещу пращане на наши военни в Украйна

Зам.-председателят на партия "Възраждане" Цончо Ганев обяви, че от формацията вече са внесли искане за изслушване на министър-председателя и проект на решение на Народното събрание срещу изпращане на български военни в Украйна:   "Затова искаме изслушване на министър-председателя -  за да каже ясно  какво точно искат като информация американците и..

публикувано на 18.02.25 в 18:25
Асен Александров

Асен Александров: Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове

Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София, председател на Сдружението на директорите в средното образование. "Вчера в 51-во училище имахме случай с вейп на ученичка в пети клас. Тя каза, че го е намерила и си го е сложила в чантата. След като..

публикувано на 18.02.25 в 18:20
Министър-преддезателят Росен Желязков

Какво пише в управленската програма на правителството

Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да се..

публикувано на 18.02.25 в 18:16

Изтича крайният срок израелските войски да напуснат Ливан

Днес изтича крайният срок всички израелски войски да напуснат Южен Ливан съгласно споразумение за прекратяване на огъня с проиранската ливанска групировка "Хизбула". Въпреки това Израел даде да се разбере, че планира да остане на пет стратегически места. Крепостите на "Хизбула" в Южен и Източен Ливан и Южен Бейрут претърпяха тежки разрушения..

публикувано на 18.02.25 в 18:08
Станислав Балабанов от ИТН.

ИТН предлага НС да излезе с решение, че български военни няма да се изпращат в Украйна

ИТН ще предложи проект на решение, с който Народното събрание да излезе с ясна позиция, че български войски няма да бъдат изпращани в Украйна, коментира зам.-председателят на парламентарната група Станислав Балабанов: "С амо през трупа ни ще бъде изпратен български войник в Украйна, тоест в никакъв случай няма да допуснем да се изпращат български..

публикувано на 18.02.25 в 18:05
Росен Желязков

Български войници няма да бъдат изпращани да се сражават в Украйна, увери премиерът

Български войници няма да бъдат изпращани да се сражават в Украйна, увери премиерът Росен Желязков. Той припомни, че евентуално изпращане на български войски в чужбина може да стане само с решение на Народното събрание, а такова няма. Вчера Министерството на външните работи излезе с позиция: МВнР: Решението за изпращане на наши войски в..

публикувано на 18.02.25 в 17:38
Кръгла маса на тема

Производител на храни: Промоциите винаги са за наша сметка, никога на търговеца

Въвеждането на таван на цените или надценките на хранителните продукти би било голяма грешка, заяви пред БНР бившият министър на земеделието и храните Кирил Вътев. Той взе участие във форум, организиран от Българската аграрна камара.  Вътев обаче настоя да има правила за доставка на продуктите от нивата до трапезата. За достъпна и качествена храна..

публикувано на 18.02.25 в 17:30