Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарджик е домакин на Националната седмица на четенето

Според официални данни, неграмотни са около 40% от подрастващите до 16 години

Снимка: БГНЕС

Пазарджик е домакин на Националната седмица на четенето. Организатор е Министерството на образованието, а инициативата е част от Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността. Голяма част от планираните мерки в стратегията имат за цел анализиране и отстраняване на причините за ниската грамотност, като вниманието е насочено основно към застрашените групи. Според официалните данни около 40 процента от подрастващите до 16 години са неграмотни, а за 1/3-та от учениците от първи до трети клас българският език е чужд. Голяма част от училищата в пазарджишките села работят с маломерни паралелки, тъй учениците са основно от ромски произход и не желаят да посещават учебни заведения. Масово, след пети клас, обучението за тях приключва, коментират директорите на засегнатите училища. От 10 до 14-ти октомври, в рамките на националната седмица на четенето учениците и децата от предучилищната възраст в пазарджишка област  ще бъдат организирани в поредица от дейности, с които да се провокира вниманието им към буквите и книгите. Партньори на Пазарджик са общините Панагюрище, Велинград, Детският куклен театър „Константин Величков“ и регионалната библиотека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Затворници преди размяната

Украйна е идентифицирала почти 16 000 нейни граждани задържани от Русия

Скай нюз излъчи материал за това, че Украйна е идентифицирала почти 16 000 нейни граждани, пръснати в около 180 затвора в контролирани от Русия части на страната и в самата Русия чак до Сибир. Сред всички ужаси на тази война, тежкото положение на хиляди цивилни, отвлечени от Русия, е едно от най-потресаващите, но изглежда има опасност са бъде..

публикувано на 16.05.25 в 14:39

Полицията пусна педофил в Благоевград, няма доказателства, камерите в автобуса не работели

Нагло посегателство на възрастен мъж с педофилски наклонности към 13-годишно момиче потресе Благоевград.  Действието се развива посред бял ден в автобус на градския транспорт. Дори се опитвал да склони момичето да тръгне с него, като ѝ обещавал подаръци и пари.  За часове полицията е разкрила престъпника, но заради липса на доказателства..

публикувано на 16.05.25 в 14:36
Преговори между представители на Украйна и Русия в Истанбул

Започнаха преговорите между представителите на Украйна и Русия в Истанбул

Делегациите на Русия и Украйна се срещнаха в Истанбул за първите преки преговори от повече от три години, насочени към търсене на разрешаване на конфликта. Би Би Си отбеляза, че представителите на двете воюващи страни са избегнали да се ръкуват преди началото на срещата. Преки руско-украински преговори се очаква да започнат в Истанбул. Кога?..

публикувано на 16.05.25 в 14:30

ЕС предвижда санкции срещу газопровода "Северен поток"

ЕС предвижда санкции срещу газопровода "Северен поток", за да разубеди евентуални бъдещи инвеститори в проекта, заяви говорителката на Европейската служба за външна дейност Анита Хипер. Тя допълни, че ЕС продължава да увеличава натиска над Русия. Очаква се на 20 юни Съветът на ЕС да одобри новите санкции, утвърдени тази седмица от..

публикувано на 16.05.25 в 14:27
Васил Данов

Васил Данов за срещата в Истанбул: Нищо не съм очаквал и пак съм разочарован

Нищо не съм очаквал и пак съм разочарован. Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България в коментар на срещата за Украйна в Истанбул. " Доверието към президента на САЩ Доналд Тръмп е сринато   и европейските лидери правят верни, точни и смели ходове да принудят делегацията,..

публикувано на 16.05.25 в 14:16

Кражбите са най-разпространените престъпления сред младежите във Великотърновска област

Кражбите и наркотиците са най-разпространените престъпления сред децата и младежите във Великотърновска област. Извършените от деца престъпления през миналата година в областта са 246, като най-често са кражби, като увеличение бележат и употребата, и разпространението на наркотици. 400 малолетни и непълнолетни са били на отчет в..

публикувано на 16.05.25 в 14:01

Шофьори в градския транспорт с подписка за безсрочни стачни действия

Подписка за безсрочни стачни действия започват протестиращите шофьори в автобусен гараж "Земляне". Те уточниха, че ако бъде постигнато споразумение с Общината, са готови веднага да започнат работа. Един от водачите сподели:  Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи Терзиев: Исканията на протестиращите..

публикувано на 16.05.25 в 13:59