Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция чества националния си празник

Снимка: БТА

Турция чества днес националния си празник. На 29-и октомври, преди 93 години, Мустафа Кемал Ататюрк обявява в Анкара основаването на нова и обърната към ценностите на Запада светска република с основен принцип суверенитетът принадлежи безусловно на народа.

Турция е източник на вдъхновение за света, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган в посланието си по случай Националния празник, подчертавайки приемствеността на държавата Турция с хилядолетното наследство на Селджуките и Османската империя.

Тазгодишният празник на републиката се отбелязва под знака на консолидирането на обществото срещу опита за преврат на 15-и юли, който отне живота на над 240 души. За организатор на пуча е обвинявана фетулахистката терористична организация Фето.

Празничните прояви започнаха снощи с шествия и митинги в различни градове. В столицата Анкара днес ще се състои традиционното полагане на венци в мавзолея-гробница на Ататюрк с участието на политическите лидери.

По инициатива на редица общини главно от основната опозиционна Народнорепубликанска партия в Истанбул ще се състоят традиционни граждански шествия концерти на открито и други инициативи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Турция няма да преустанови военната си операция в Северна Сирия

Турция няма да преустанови военната си операция в Северна Сирия въпреки предупрежденията от съюзниците на сирийския президент Башар Асад.  Турският външен министър Мевлют Чавушоглу съобщи, че поддържаните от страната му бунтовници са били атакувани..

публикувано на 27.10.16 в 08:17

15 юли вече е официален празник в Турция

Името на град в окръг Анкара бе променено, за да почете саможертвата на хората при опита за преврат на 15 юли, а тази дата става официален празник на страната, съобщава турският в. "Хабертюрк". Решението за това бе гласувано от турския парламент...

публикувано на 26.10.16 в 10:58

Мевлют Чавушоглу: Ако има заплаха за Турция, ще използваме и наземна операция, за да я елиминираме

Анкара може да предприеме наземна операция в Ирак, за да премахне каквито и да е било заплахи за Турция, заяви министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу . Ако има заплаха за Турция, ние сме готови да използваме всички налични ресурси,..

публикувано на 25.10.16 в 15:40

Близо 100 цивилни са убити по време на двумесечната офанзива на Турция в Сирия

Близо 100 цивилни са били убити по време на двумесечената офанзива на Турция и свързаните с нея бунтовници в северната част на Сирия, заяви Сирийската обсерватория за правата на човека. Турските власти все още не са коментирали това твърдение, но при..

публикувано на 25.10.16 в 07:38
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

Митов: Агресията срещу полицаи няма да бъде оставена без последици

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че агресията срещу полицаи, проявена по време на организраната днес от партия "Възраждане" протестна демонстрация среущу въвеждане на еврото, няма да бъде оставена без последици.  Напрежение на..

публикувано на 22.02.25 в 17:22

И Община Дупница приема плащането на данъците в евро

Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците.  В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е..

публикувано на 22.02.25 в 17:05
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Нова протестна акция на гръцките студенти заради ЖП катастрофа

Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да..

публикувано на 22.02.25 в 16:53
Боен самолет Tornado на британските кралски ВВС (RAF), въоръжен с две Storm Shadows (крилати ракети с въздушно изстрелване), архив, военна база Akrotiri, Кипър.

НАТО гради тръбопровод за керосин за бойни самолети през Германия към Полша и Чехия

НАТО планира изграждането на тръбопровод през Германия към Полша и Чехия, за да осигури доставки на керосин за бойни самолети. Той трябва да бъде готов в голямата си част до 2035 година. Германия ще участва в проекта със сума от над 3,5..

публикувано на 22.02.25 в 16:28

Катастрофирал автобус затруднява движението между Велико Търново и Килифарево

Катастрофирал пътнически автобус с турска регистрация затруднява движението между Велико Търново и Килифарево към Прохода на Републиката. Няма пострадали при инцидента. Автобусът се е ударил в мантинелата, чака се репатрираща техника,..

публикувано на 22.02.25 в 16:14

МС, ЕК и политически сили осъдиха поругаването на представителството на евроинституциите у нас

От правителството осъдиха поругаването на сградата на европейските институции . Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" В позиция, публикувана във Фейсбук се..

публикувано на 22.02.25 в 16:04

Хиляди румънци подкрепиха в Букурещ кандидатурата за президент на Калин Джорджеску

Хиляди хора се събраха в румънската столица Букурещ в рамките на кампанията за събиране на подписи в подкрепа на кандидатурата на крайнодесния Калин Джорджеску за президент на страната, съобщи Аджерпрес. Джорджеску, който е определян като..

публикувано на 22.02.25 в 16:02