Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

С взривове е разбиван ледът при Силистра през 1985 година

11
Замръзналият Дунав - 1940 година
Снимка: www.starasilistra.com

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка". По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни.

Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти. След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а през 2006-а замръзва частично и напълно отново през 2012-а и 2017-а година.

Дунав замръзнал

В студените зими в миналото децата са били здрави и са играели в снега по цял ден, а вечер край огнището са се събирали със семейството на пилешка яхния.

Зимата на 1985 година - замръзналият Дунав

Последните замръзвания на река Дунав от по-ново време са през 2012-та, когато румънците разбиваха леда посредством взривове и през 2017-та година, когато през целия януари силистренци имаха възможността да се снимат за спомен на поколенията.

С взривове е разбиван ледът при Силистра и през 1985 година. Избират за подходящо място реката в района на Айдемир - така спасяват от заливане западната част на града.

От взривовете са изпотрошени стъклата на прозорците на жилищните блокове близо до Дунавската градина, както и на природо-математическата гимназия. Щетите били платени от тогавашната Комисия по стихийни бедствия и производствени аварии.

За "бомбардировката" в Силистра пристигнала специално батарея от дивизиона в Шумен. Оттогава като че ли истинска зима в този край на страната сякаш не сме видели. Поне не такава, за каквато си спомня Евдокия Савова от Тутракан, която като дете е отраснала в село Добротица.


Публична тайна е и защо тогава децата са били здрави, както и техните родители. През зимата, която си спомня Евдокия Савова, през 1954 година Дунав замръзва за 74 дни.

И силистренци помнят годините, когато дебелината на леда е достигала 30 сантиметра. 

Децата играели, а по-големите са се пързаляли с модерни кънки, закупени от съседните по-големи градове – Русе и Варна. За по-бедните имало кънки, които се завинтвали върху подметката на зимните им обувки. Младежите се пързаляли с шейни и омайвали девойките.

Дунав - 2006 година

Според историческите архиви, когато Силистра е била в рамките на Румъния (1918-1940 г.), всеки път при замръзване на Дунава местните богаташи се мятали на шейните и тръгвали по леда, за да минат от другата страна на реката и да посетят т. нар. журове в отсрещния град Кълъраш. При хубаво време стигали чак до Букурещ.

Дунав през зимата на 2022 година

Дамите също пазят спомени от зимите край Дунав, когато влизали с кавалерите си навътре в реката по леда, за да си шепнат любовни стихове в заседнала дървена лодка.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25