Административният съд във Видин ще заседава следобед по иск на наследниците на един от 15-те работници, загинали при взрива в завода за боеприпаси в Горни Лом преди две години. Те претендират за 350 хиляди лева от държавата.
Наследници на Петър Попов, загинал при експлозията в завода преди 2 години, са предявили претенции срещу Министерството на вътрешните работи, Министерството на икономиката и администрацията на Министерския съвет. Искът е заради неправомерни техни действия и бездействия. През ноември делото беше отложено заради неизготвена допълнителна взривотехническа експертиза.
Още три дела от наследници на жертви на взрива в Горни Лом са заведени в Административния съд. Нито едно от тях досега не е приключило. Исковете са за суми между 100 000 и 400 000 лева. За 13 декември в Окръжния съд във Видин е насрочено друго наказателно дело за взрива в Горни Лом. Обвиняеми са четирима, сред които и собственикът на завода Валери Митков. За смъртта на 15 души подсъдими са също директор в Министерството на икономиката, която е отговаряла за контрола на търговията с боеприпаси, бивш началник на отдел контрол върху общоопасните средства в МВР и служителка по безопасни условия на труда в завода.
При изпълнение на планирани парашутни скокове днес, 23 октомври, е станал инцидент с военнослужещ от Съвместното командване на специалните операции. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на отбраната. Пострадалият – младши сержант М.М., незабавно е транспортиран с военен хеликоптер в болница, където се извършват необходимите..
Десислава Тодорова от "ДПС-Ново начало" е новият председател на Общинския съвет в Пазарджик. След 7 часово заседание и три неуспешни опита Десислава Тодорова събра 26 гласа от общо 41 гласували. Новите общински съветници в Пазарджик се заклеват и си избират председател Д-р Елисавета Генчева-Георгиева от "Продължаваме промяната" получи 13..
Президентът на Русия Владимир Путин нарече новите американски санкции срещу Русия "неприятелски акт", който не укрепва двустранните отношения, предаде Ройтерс. Путин допълни, че нито една уважаваща себе си страна, каквато, по думите му, е Русия, не действа под натиск. Той прогнозира, че ако рязко намалее количеството на руски петрол и..
С 18,6 на сто ще поскъпнат таксиметровите услуги в София от 1 януари 2026 година, реши Столичният общински съвет. Предложение за увеличение на минималните тарифи на таксиметровите услуги в София с над 18% Цената се променя на базата на приетата методика, която включва цените на горивата, инфлацията и минималната работна заплата. Софийските..
България следи внимателно ситуацията с въведените от САЩ мита и техния потенциален ефект върху националната икономика. Информацията се анализира и на ниво Европейски съюз. Това заяви заместник-министърът на икономиката Дончо Барбалов по време на блиц контрол в Парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове...
Изключително успешен десети археологически сезон отчетоха изследователите на крепостта "Ряховец" до Горна Оряховица. Оказва се, че американска лаборатория ще търси едра шарка или чума е убила десетки бебета, които са били погребани на крепостта. Американска лаборатория ще изследва ДНК пробите от многобройните детски погребения, на които са..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски определи като "труден, но и добър" диалогът за репарационния заем за Украйна от блокираните руски активи. Белгийският премиер Барт де Вевер заяви, че ако няма солидарност между страните-членки по поемането на риска, той няма да допусне това да се случи. В Белгия се намира централния депозитар "Юроклиър",..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
"Много се радвам, че конференцията "Обществените медии - силата на аргументите" събра хора от всички краища на света" . Това заяви пред БНР Милен Митев..