Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веско Ешкенази идва в София за майсторски клас и среща с фенове

Разговорите с цигуларя Веско Пантелеев-Ешкенази най-често са за неговите концерти и участия, за соловите му изяви и записите му, за работата му в дуо с пианиста Людмил Ангелов вече 20 години и като концертмайстор на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам от 2000 година насам. За цигулката, с която има шанса да свири, направена от прочутия лютиер Гуарнери дел Джезу през 1738 г.


Но много по-рядко става дума за преподавателската му дейност, която, поне засега, се изразява най-вече в даване на майсторски класове. 

От 8 до 10 март Веско Ешкенази ще направи поредния курс в България, в рамките на Европейския музикален фестивал. Организатор е къща-музей "Панчо Владигеров" в София. Заключителният концерт ще се състои на 10 март от 19 часа в Полския културен институт.

Ще има не много голям брой участници, тъй като аз държа да мога да обърна внимание на всеки един от тях. Но пък може и публика да има, така че тези, които не успеят активно да свирят в майсторския клас, ще могат да слушат. 

Аз мога да кажа, че повече съм научил, когато съм бил на уроците на други мои колеги, особено при Ифра Нийман в Лондон - сподели цигуларят в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и покани всички желаещи да слушат.

Преди да започне работа с младите цигулари в майсторския клас, Веско Ешкенази ще се срещне с почитатели - заедно с пианиста Людмил Ангелов ще раздават автографи по повод новоиздадения компактдиск на дуото - "Танго" - на 6 март от 18 часа в литературен клуб "Перото" в НДК.

Чуйте подробности в разговора с Веско Ешкенази в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03