Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидерите на ЕС обсъждат бъдещето на Съюза след напускането на Великобритания

Полша блокира заключенията от срещата на лидерите от ЕС в знак на протест срещу преизбирането на Туск

| обновено на 10.03.17 в 09:24
Доналд Туск
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Полша блокира заключенията от срещата на лидерите от ЕС, след като те назначиха за втори мандат председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Министър-председателят на Полша Беата Шидло обяви, че няма да подкрепи общите заключения на срещата на върха в знак на протест срещу удължения мандат на сънародника ѝ. Управляващата партия "Право и справедливост" обвинява бившия премиер в подривна дейност срещу правителството. Варшава нямаше право да блокира назначението на Туск, подкрепен от останалите лидери. Тя обаче разполага с вето върху останалите теми от дневния ред, които вече бяха подготвени в проектодекларация между правителствата. След ветото заключителният текст от срещата няма да има юридическа стойност. Планираните заключения бяха свързани със свободната търговия, финансовите въпроси, миграцията, сигурността и отбраната.

Лидерите на ЕС заседават днес без представител на Великобритания. Държавните и правителствените ръководители ще обсъдят бъдещето на ЕС след напускането на Обединеното кралство. Предвижда се това да бъде началото на разговорите около очертаните от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пет посоки за бъдещето на ЕС до 2025 година.

От правителствените ръководители се очаква да направят корекции и допълнения в текста на политическия документ, който окончателно ще бъде приет на 25 март в Рим по случай 60-ия юбилей на основополагащите договори на ЕС. Декларацията няма правно обвързващ характер, а е по-скоро заявление как Европа смята да остане единна през следващите 10 години след напускането на една от членките на Съюза, на фона на геополитическа и регионална нестабилност.  За разлика от идеите на Еврокомисията, изложи в т.нар. "Бяла книга", текстът,  подготвян от екипите на Доналд Туск и премиерите на Малта и Италия, се очаква да е дипломатически изтънчен и да избягва неудобната формула за Европа на няколко скорости.

Срещу налагането на модела за твърдо ядро и периферия се обяви България и останалите източноевропейски страни, които се опасяват, че интересите им ще пострадат за сметка на засилената интеграция между старите западни държави в еврозоната. В части от черновата се признава, че някои страни могат да напредват и са се сближават по-бързо в определени области, като оставят вратата отворена за останалите, желаещи да се присъединят по-късно.

Без да се навлиза в конкретни идеи за реформи на ЕС, ще бъдат посочени цели като подсилване на икономическия и валутния съюз, сътрудничество в отбраната и сигурността, и социалната политика.


Повече за очакванията от европейската среща на върха чуйте от разговора на Лора Търколева с кореспондента на БНР в Брюксел Никола Миладинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души загинаха при тежка катастрофа в Ловешко

Двама души загинаха при поредната тежка кататстрофа в Ловешко. Тази сутрин на пътя София-Варна в района на село Голец, лек автомобил, пътуващ в посока Варна, е навлязъл в насрещната лента за движение, преминал е оттам, и се е ударил в спрял за почивка ТИР. При инцидента на място е загинала 37-годишна пътничка, а 59-годишният шофьор на..

публикувано на 13.11.24 в 13:26

Воден режим в Монтанско

Жителите на пет населени места в област Монтана са на воден режим. Селищата се намират на територията на четири общини. Над 1350 жители на област Монтана към момента нямат редовно вода. Причината е засушаването и липсата на валежи от дъжд. Две села в община Чипровци – Железна и Равна са на режим. В Равна вода има 24 часа за долната, а..

публикувано на 13.11.24 в 13:21

Борислав Великов: Де факто нямаме парламент в момента!

Изборът на председател на Народното събрание е много важен, може евентуален да бъде пробен камък за мнозинство , което да подкрепи правителство, но не бива да бъде заложник на бъдещото мнозинство и законодателната програма, което като че ли в случая се оказа факт. Това каза пред БНР доц. Борислав Великов, бивш председател на Народното събрание, в..

публикувано на 13.11.24 в 13:17
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

МЕЧ няма да подкрепи нито един от кандидатите за председател на парламента

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви в кулоарите на Народното събрание, че формацията му няма да подкрепи оттук нататък нито един от кандидатите за председател на парламента. "Считаме, че в момента ГЕРБ водят разговори "на тъмно", незнайно с кой. От БСП чуваме някакви неща, от ИТН чуваме други неща. Ние сме щастливи, че не сме канени на..

публикувано на 13.11.24 в 13:13
Румен Радев дава изявление пред медиите в рамките на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, 13 ноември 2024 г.

България може да се включи в проект за пренос на зелена енергия

Президентът Румен Радев напомни, че може да започне политически консултации с парламентарните формации в 51-ото Народно събрание, едва след избора на председател на парламента. "По Конституция трябва да бъде избран председател на НС, да се формират парламентарните групи и аз веднага мога да започна консултациите. Има ясни стъпки, които..

публикувано на 13.11.24 в 13:09
Димитър Главчев

Главчев: Странни са твърденията за нелегитимност на вота

Премиерът Димитър Главчев заяви, че намира за странни продължаващите твърдения за нелегитимност и манипулации на парламентарния вот на 27 октомври. В началото на правителственото заседание той коментира, че служебното правителство е изпълнило конституционните си задължения  и отправи призив да се състави редовен кабинет. Димитър Главчев..

публикувано на 13.11.24 в 12:36