Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уседналост за гласуване и на парламентарни, и на президентски избори предлага МП

Снимка: БГНЕС

Министерството на правосъдието (МП) предлага да бъде въведена уседналост за гласуване и на парламентарни, и на президентски избори. В момента такова изискване има за местния вот. Според законодателните предложения право да избират депутати и държавен глава трябва да имат само граждани, живели в България през последните три месеца преди вота.

Условие за уседналост в България има за местни и европейски избори, които според Конституцията се уреждат със специален закон. При парламентарни и президентски избори обаче правото и начина на провеждането им е фиксирано в основния закон и според експерти - предложенията на практика го дописват.

Целта на предлаганите промени е уеднаквяване на изискванията за упражняване на активното избирателно право от страна на българските граждани, се посочва лаконично в мотивите към законопроекта.

От МП отказаха коментар в следващите 14 дни, през които ще тече процедурата по обществено обсъждане.

Оттам обаче уверяват, че предложенията са в синхрон с решението на КС от 2011 година, според което уседналостта по принцип не е противоконституционна.

Екипът на служебния министър Мария Павлова предлага още главният прокурор да може да иска от ЦИК заличаване на регистрацията на участник в изборите, ако системно нарушава Изборния кодекс или включва в кампанията си представители на религиозни институции.

Въвежда се и задължението - всеки кандидат-депутат да подписва декларация, че ще агитира само на български език.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен е домакин на втория конгрес на БАМИРХ

Плевен е домакин на втория конгрес на Българската асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия. Световни учени ще представят новостите в тази област от 19 до 21 юни. Мотото на конгреса тази година е “Минимално инвазивни, максимално ефективни”. Вторият обучителния курс ще се проведе от екипа за сертифицирани обучители по минимално..

публикувано на 19.06.25 в 08:28

Експремиер на Израел: Свалянето на режима в Иран е пожелателно мислене

Бившият министър-председател на Израел Ехуд Барак заяви в интервю за вестник "Таймс", че Съединените щати може да бомбардират главното ядрено съоръжение на Иран като еднократна демонстрация на сила, но участието в пълномащабна война за сваляне на режима е "пожелателно мислене". Ехуд Барак, който беше министър-председател между 1999 и 2001 г.,..

публикувано на 19.06.25 в 08:28
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Начало на първата гореща вълна на Острова

В сряда температурите в някои райони на Обединеното кралство надхвърлиха 29° градуса. Метеоролозите отчитат началото на първата гореща вълна за годината. Най-високите температури на Острова се очакват в петък и събота и е възможно да достигнат 33 градуса. В сряда вечерта в лондонския парк "Сейнт Джеймс" бяха измерени 29,3° градуса, което..

публикувано на 19.06.25 в 08:19

Двудневна транспортна стачка в Италия

Днес и утре в Италия ще се проведе национална транспортна стачка. Тя  е обявена от базови синдикати. Тя започва най-напред в железопътния транспорт тази вечер от 21 часа местно време и ще приключи 24 часа по-късно в петък. Транспортната ситуация ще почне да се усложнява с настъпването на 20 юни, тъй като започва двайсетичетиричасовия протеста..

публикувано на 19.06.25 в 08:06

Кипър призова гражданите си към икономия на вода

Правителството на Кипър призова гражданите да намалят потреблението си на вода с 10% заради задълбочаващата се водна криза. Покриването на нуждите през пиковия летен период остава проблемно заради критично ниските нива на язовирите и забавянето с един месец на влизането в експлоатация на мобилните обезсоляващи инсталации от Обединените арабски..

публикувано на 19.06.25 в 08:06
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: САЩ дават време на Иран, не бива да влизат във войната

Винаги има възможност за преговори. Този стил трябва да започне най-после да се налага на международната сцена. В последните години сме свидетели само на войни . Този коментар направи в интервю за БНР проф. Румен Кънчев, бивш заместник-министър на отбраната и експерт по международна сигурност и геополитика. Той изрази очакване " да се..

публикувано на 19.06.25 в 08:02

Желязков и еврокомисар Тереса Рибера участват във форума "Green Transition"

Премиерът Росен Желязков и изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия за чист, справедлив и конкурентоспособен преход Тереза Рибера ще участват в дебатите за декарбонизация и чиста индустрия в рамките на международния форум за зелена трансформация (Green Transition forum), който се провежда в София. Сред темите са..

публикувано на 19.06.25 в 07:54