Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британски депутати искат 5-годишна забрана за приемане на неквалифицирана работна ръка

| обновено на 10.04.17 в 18:57
Снимка: Добромир Видев

Влиятелни депутати от Консервативната партия във Великобритания настояват за ограничаване на миграцията в страната. Те искат налагане на петгодишна забрана за приемане на неквалифицирани работници и свиване на мигрантите до 50 000 души годишно.

Групата "Напускане означава напускане", която се състои от над 30 депутати и лордове и чийто член е напусналият Партията за независимост Стивън Уулф, призова премиера Тереза Мей да насочи вниманието си към младите безработни британци. Намеренията са да се остави ниша за високо квалифицирани кадри от чужбина и насърчаване на британците да работят в зависими от миграцията сектори. Стивън Уулф дори гостува на лондонското радио Ел Би Си, за да прокламира доклад на групата, в който се настоява за излизане от общия европейски пазар и поемане на контрол върху границите чрез въвеждане на точкова миграционна система подобна на австралийската, както и необходимост от разрешително за работа. Така, смята групата, миграцията ще бъде сведена под 50 000 годишно, което е наполовина от заложеното от властите. Стивън Уулф поясни, че за да се справи с евентуална криза при ограничаването на неквалифициарните работници, правителството трябва да инвестира в подготовката на британски кадри.

Трябва да налеем повече пари в обучението. Казаха ми, че миналата година милиони са подали заявления за работа като медицински сестри, но ние сме нямали средствата да ги подготвим
, каза Уулф.

Това обаче едва ли ще стане лесно, защото много експерти в областта на трудовата заетост вече заявиха, че две години съвсем не са достатъчни за подготовката на необходимите кадри и че проблемът е много по-дълбок, защото британците просто не искат да вършат определена работа в сектори като здравеопазването, социалните грижи, селското стопанство.

При очакван отлив на такива кадри от чужбина, предвещаващ криза, организацията "Отворена Великобритания" и вестник "Индипендънт" от своя страна предприеха кампания за убеждаване на правителството да не пада под бройката от 100 00 мигранти годишно и дори да обърне повече внимание на неквалифицираните работници, които често са обект на експлоатация и дискриминация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25
Снимката е илюстративна

Пожар горя в жилищен блок в квартал "Банишора" в София

Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигнала е подаден малко преди 10 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен. Тепърва..

публикувано на 20.02.25 в 11:12

Из софийските квартали: Ледени пързалки

Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса.  Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..

публикувано на 20.02.25 в 10:49

Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново

Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..

публикувано на 20.02.25 в 10:45

САЩ и Мексико с координирани патрули по общата граница

Въоръжените сили на САЩ и Мексико се договориха да извършват координирани патрули от двете страни на общата граница, да засилят обмена на информация и да подобрят методите за комуникация, за да укрепят сигурността на границата, предаде Ройтерс. Командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри М. Гийо и..

публикувано на 20.02.25 в 10:44