Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Волгин: Лакейският нагон в общуването с великите сили е характерен за всичките ни правителства




Фактът, че Съединените щати с президент Доналд Тръмп направиха това, което Съединените щати с президент Барак Обама не направиха, а именно започнаха да бомбят Сирия, едва ли е изненада за някого. Първо, Тръмп не се слави с особено голямо разбиране на световните тенденции и, второ, той трябваше да направи нещо, което да изглежда като ярка конфронтация с Русия. В противен случай обвиненията, че е марионетка на Кремъл щяха да се засилват, а обединеният фронт от военнолюбиви републиканци и демократи, плюс влиятелни лица в армията и тайните служби, плюс всезнайковците от Холивуд, които докато си купуват поредния замък във Франция, защитават поредната високохуманна кауза, щеше все по-обсесивно да повтаря думата импийчмънт. Толкова за мотивацията на Тръмп, защото около казуса "Съединените щати налагат с бомби демокрация в Сирия" има един по-важен, специално за нас българите, момент.

Имам предвид официалната позиция на нашето Министерство на външните работи по случая. Първата ми мисъл, когато я чух, беше, че във Външно се е върнал или Николай Младенов, или Даниел Митов. Звучеше наистина така все едно начело на министерството не стои българин, а задвижвана с дистанционно кукла от намиращия се във Вашингтон Националния демократичен институт. Да, ако външен министър все още беше Даниел Митов, а пък президент - Росен Плевнелиев, със сигурност освен правоверен американизъм в позицията щеше да има и няколко русофобски вметки. Но дори без тях позицията на външното ни министерство звучи неприлично угоднически по адрес на задокеанския Голям брат. На всичкото отгоре изглежда и като писана от човек, който е доста скаран с логиката. Най-напред казваме, че подкрепяме американските удари, а после настояваме разследването да разкрие виновниците за химическата атака. Доста по-логично изглежда обратното - първо разследването да покаже кои са виновниците и едва след това да има удари.

Явно обаче във Външно се движат по правила, които нямат нищо общо с нормалната човешка мисъл. За сметка на това пък правилата им имат много общо с ненормалното подлизурство. И май няма никакво значение дали правителството е служебно или редовно. Лакейският нагон в общуването с великите сили си остава. Как пък за толкова години от избухването на демокрацията не проявихме поне капчица себеуважение. Приветствахме американските бомбардировки над Сърбия, включихме се в ръководената от Съединените щати "Коалиция на желаещите", която нахлу в Ирак под фалшивия предлог за разработване от Саддам Хюсеин оръжия за масово поразяване, радвахме се на западните удари  в Либия, които, на практика, унищожиха тази държава, поихме и хранихме представители на "умерената" сирийска опозиция. Колкото и различни да бяха правителствата, които вършеха тези работи, имаше едно обединително нещо за всички тях - желанието да получат благосклонна усмивка от господарите на света и абсолютният отказ от каквото и да било самостоятелно мислене. Всъщност колкото по-малко мислиш, толкова по-голям е шансът да се издигнеш в българската политика.

В звуковия файл можете да чуете и коментара на Петър Волгин за европейската реакция на образователния закон в Унгария. Срещу спорния закон имаше масови протести, защото би довел до принудителното закриване на Централноевропейския университет в Будапеща.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арест на три жени в Единбург, умишлено катастрофирали с ван в оградата на отбранителна компания

В Шотландия три жени са били арестувани съгласно Закона за тероризма, след като ван се е блъснал в оградата на отбранителна компания, базирана в Единбург.  Полицията на Шотландия съобщи, че трите жени - на 31, 34 и 42 години - са били арестувани след безредици в района на Кру Роуд Норт в Единбург.  Отделът за борба с тероризма води..

публикувано на 16.07.25 в 02:34

Равносметка на възстановяването след пожарите във Воден и Крайново

Една година след опустошителните пожари жителите на селата Воден и Крайново все още се възстановяват от нанесените от стихията щети. Днес от местната власт ще отчетат свършеното през изминалите месеци.  В храма „Св. Георги“ в село Воден ще бъде отслужена литургия.   Близо 40 къщи бяха засегнати в различна степен от огъня, 13 изцяло..

публикувано на 16.07.25 в 02:33

Лондонската полиция предупреди за активизиране на враждебни държави

Ученици са били арестувани от детективи, разследващи руски и ирански заговори срещу Великобритания, заяви началникът на отдела за борба с тероризма на лондонската полиция, предупреждавайки, че агресията на враждебни държави се увеличава и младежите са изложени на риск.   Доминик Мърфи заяви, че са били разследвани деца на „средна тийнейджърска..

публикувано на 16.07.25 в 02:06

Италианско издание прогнозира стабилизиране на финансовата система у нас с еврото

Според италианското икономическо издание MilanoFinanza  с приемането на еврото пътят на България може да бъде подобен на този на Хърватия, като се стабилизира  финансовата система и се създадат нови икономически перспективи.   Изданието посочва още,  че  с приемането на еврото от България ще се намали излагането на международни рискове и ще се..

публикувано на 16.07.25 в 01:04

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..

публикувано на 15.07.25 в 21:25

Тръмп: Зеленски не трябва да атакува Москва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..

публикувано на 15.07.25 в 20:57
Пресконференция на адмирал Джудзепе Каво Драгоне и адмирал Емил Ефтимов

Адмирал Ефтимов: Изцяло подкрепяме ангажимента за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП

България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с   председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..

публикувано на 15.07.25 в 20:49