Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Славова: „Новите ни аниматори превземат амбициозно върхове по света”

БНР Новини
Снимка: animationfest-bg.eu

От 1 до 7 май столицата е домакин на Осмото издание на Международния фестивал на анимационния филм „Златен кукер – София”. Той се провежда в Сити Марк Арт Център и в Приложния факултет на Националната художествена академия. 1117 бяха заглавията, получени в София. Те идват от 87 страни. От тях в конкурсната програма на феста са селекционирани 205 филма. Освен прожекции, в нея са включени майсторски класове и изложби на значими творци от цял свят. Хубавото е, че за всяка възраст са предвидени интересни произведения.

През годините българската анимационна школа има забележителни постижения. Доколко има приемственост в нея – въпросът е към директора на фестивала Надежда Славова:

СнимкаЕстествено, че имаме приемственост, защото във фестивала участват и творци, които са от предишната Студия за анимационни филми „София”. Такъв например е Витко Боянов, който е брилянтен професионалист. Но има и много млади творци, които се учат от по-старата анимация. Смея обаче да твърдя, че новите ни артисти не само че не отстъпват, но и много амбициозно превземат върхове по света. Става дума за младата българска анимация най-вече. Ще отбележа, че създадох една формация – „Българска асоциация на независимите художници-аниматори”. Тя е на името на един от най-големите наши майстори – Пройко Пройков, в която вече членуват 220 аниматори. И ние всички сме във връзка един с друг. Създадохме сайт към нея. А в галерията към него могат да се видят техните произведения.

Българските творби в програмата на фестивала са 25 – завидно число според Надежда Славова. Тя отбелязва, че докато в предишните години световната криза се е усещала и в този бранш, сега посланията на фестивала, на филмите в него са по-различни.

Даже от миналата година се появи един по-свеж полъх. Тази година те са още по-оптимистични, по-артистични, с по-интересни идеи, с впечатляваща визия и много интересни технологични решения. Смея да твърдя, че анимацията в световен мащаб се развива с бързи темпове. Да не говорим пък за българските артисти в бранша, които според мен са на много достойни позиции. В момента има доста млади български творци, които наистина правят невероятни филми. И се радвам, че са на много добро ниво. А анимацията се развива и в световен мащаб, и в България, и то много добре.

Ще припомним и че наскоро българинът Теодор Ушев получи номинация за своя филм „Сляпата Вайша“ за „Оскар” в категорията за късометражен анимационен филм. Творбата му е канадско-френска продукция по едноименния разказ на Георги Господинов.

Едно от най-сериозните постижения на фестивала тази година е разрастването на майсторските класове. Те се водят основно от български автори. Само три от тези класове са на чужди творци. Останалите са на едни от най-успелите млади нашенски аниматори.

Снимка: Венета Павлова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.