Европейската комисия предприе следващи стъпки срещу България по 4 процедури за нарушение на европейските закони.
България рискува завеждането на дела в Европейския съд, защото не е привела законодателството си съгласно европейските изисквания в сферата на конкуренцията, данъчното облагане и морското пространствено планиране.
Властите в София още не са уведомили Брюксел как и дали юридически са изпълнили Директивата относно исковете за обезщетение при нарушения на антитръстовото законодателство. Тя помага на гражданите и предприятията да търсят финансова компенсация, когато са жертва на картели или злоупотреби с господстващо положение на пазара.
Освен това управляващите у нас трябва да докладват за прилагането на последните европейски промени за автоматичен обмен на информация между данъчните администрации. Срокът за изпълнение беше до края на миналата година, а правилата целят ограничаване на трансграничното избягване на данъци, което някои компании практикуват, използвайки пролуки в различните държавни системи.
Третата наказателна процедура е заради Директивата за морското пространствено планиране – тя кара държавите да съгласуват дейностите си в морето като рибарство, туризъм, транспорт или добив на суровини, съобразно екологичните стандарти.
Правителството има 2 месеца да изпълни изискванията, преди Еврокомисията да поиска от Съда в Люксембург да санкционира страната ни.
Комисията призовава България да подобри и събирането и третирането на отпадни води. Досега страната ни не отговаря на няколко от евроизискванията за пречистването в 91 населени места, което застрашава човешкото здраве, водните басейни и почвите. Тази последна процедура е в самото начало и властите имат още време, преди да се стигне до съдебна фаза.
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви днес, че ще призове другата седмица Европейския съюз да използва замразените руски активи, за да предостави заем от 140 милиарда евро на Украйна за финансирането на военните ѝ усилия на предстоящата среща на върха на ЕС, предаде Ройтерс. Мерц се застъпи за първи път за предоставяне на безлихвен заем от..
Българското национално радио и журналистът Гергана Хрисчева спечелиха отличието в категория "Медия с национално покритие" на 9-ите Годишни награди на Фондация "Глобални библиотеки – България“ за 2025. Номинацията е на НЧ "Христо Ботев-1928” с. Ботево, област Ямбол. Наградите се присъждат в изпълнение на мисията и целите на Фондацията..
Пуснаха от ареста 58-годишен мъж от монтанското село Долно Белотинци, обвиняем за отвличането на 53-годишен свой съселянин. Решението на Окръжен съд-Монтана от днес може да се обжалва в тридневен срок пред Апелативен съд Съдът в Монтана измени взетата мярка за неотклонение от "задържане под стража" в "подписка" по отношение на Цветан Б. от..
Управляващите да се преформатират бързо - иначе рискуваме да имаме един слаб или неизпълним бюджет за 20026 год. Това каза за БНР в Кюстендил, където беше на конференция на синдиката по възможностите по така нар. Справедлив преход, касаещ регионите с въглищни централи - Кюстендил, Перник и Стара Загора, лидерът на КНСБ Пламен Димитров...
Мъж и дете са били блъснати на пешеходна пътека на оживено кръстовище в Пловдив малко след 17,00 ч. Мъжът е на 40 години, детето - на 4. Откарани са в болница. Ударени са с лек автомобил. Жената, която е била на волана, е тествана за алкохол - пробата е отрицателна. Полицията разследва причините за произшествието.
Съдът промени мярката за неотклонение “Задържане под стража” на бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов в домашен арест. Барбутов е обвиняем за участие в организирана престъпна група за длъжностни престъпления и подкупи. Адвокат Ина Лулчева настоява за промяна на мярката за неотклонение и отчете, че клиентът ѝ вече е четири месеца в..
С два на един гласа Софийският апелативен съд продължи постоянния арест на кмета на Варна Благомир Коцев. На особено мнение беше съдия Андрей Ангелов. Пореден съдебен състав отказа да пусне от ареста Коцев. За първи път обаче тричленният съдебен състав не беше единодушен. На особено мнение остана съдия Андрей Ангелов, според когото съдебният..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..