Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: Мария Пеева

СЕГА извежда - Нови правила за безработица и отглеждане на дете въвежда правителството от 2018. Майчинството става 380 лв, а през първите три дни болничен ще се плаща само 50 процента от заплатата. За първи път се предлага по-високо минимално обезщетение за безработица,уточнява вестникът. Предложението- да се вдигне и осигурителния доход на земеделците, вероятно ще срещне силна опозиция от ДПС в парламента, пише изданието 
Народът ни е трезвен, според европейска статистика- е централното заглавие на ТРУД.  Данните показват, че 30 на сто от мъжете и 11 процента от жените консумират алкохол всяка седмица. В същото време  българите са най-недоволните от  живота си граждани на  Европейския съюз 
Темата, разгърната на две страници, е обобщена с извода,че 38 процента от началниците у нас са жени.
МОНИТОР разработва информацията, че употребата на наркотици  в страната надхвърля 10 тона месечно. Ученици стават агресивни и се самоубиват заради опиати, предупреждават експертите в областта . Онлайн полиция ще следи за сделки по интернет, досега собствениците на нелегални сайтове не са наказани от закона, съобщава изданието.
Проверка на ТЕЛЕГРАФ показва, че "До хиляда лева струва фалшив профил във фейсбук като този на Спас- Александър от Кочериново". Най-скъпо струващи са профилите на мъже с авторитет и достатъчен брой приятели в социалната мрежа, защото те са най-трудно разкриваеми за обикновените потребители.
"24 часа" поставя в центъра - Джордж Сорос дари 18 милиарда долара на своята организация "Отворено общество" . Така фондацията стана втората най-богата в Съединените щати след тази на Бил Гейтс 
Дейността на "Отворено общество" обхваща 120 държави, сред които и България. 
Истински писатели влизат в часовете - така "24 часа" съобщава  за своята инициатива. Творците ще говорят пред децата в часа на класния, за да напомнят за истинската литература в съвременния свят.А академик Антон Дончев напомня, че "книгите ни помагат да изберем пътя между светлината и мрака "



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: САЩ и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна

Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..

публикувано на 17.02.25 в 19:50

Германският финансов министър: Фискалните правила на ЕС трябва да бъдат реформирани, ако се увеличат разходите за отбрана

Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис.  Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 19:05

Правителството ще отправи официално искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..

публикувано на 17.02.25 в 18:58

Русия съобщава за завладяването на село в Харковска област

От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..

публикувано на 17.02.25 в 18:20