Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осем са жертвите на нападението в Манхатън

Няма данни за загинали или ранени българи

| обновено на 01.11.17 в 07:25
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поне осем души загинаха и десетина са ранени, след като шофьор на пикап се вряза в минувачи в Ню Йорк, в близост до мемориала на Кулите близнаци. Кметът на града Бил де Блазио описа случилото се като акт на терор. Губернаторът на щата Андрю Куомо заяви, че става дума за атака на вълк единак и че няма информация, която да предполага по-мащабен план.

Предполагаемият извършител е задържан от полицията. Той е ранен и е в болница, очаква се да се възстанови. Заподозреният е описван като 29-годишен мъж. Местни медии вече разпространиха негова снимка и името му. Смята се, че той е с документи за самоличност от Флорида и че е бил отседнал в Ню Джърси. АП цитира източници, според които нападателят е от Узбекистан и е дошъл в Америка през 2010 година.

Нападателят навлезе във велоалея и връхлетя върху велосипедисти и пешеходци, след което се блъсна в училищен автобус. След това излезе от автомобила си и размаха оръжие.

Официален представител на органите на реда, цитиран от "Ню Йорк Таймс", посочва, че според свидетели при напускането на пикапа извършителят произнесъл думи, съвместими с категорията на терористичните актове.

Губернаторът на щата нареди засилена охрана по летища, мостове, тунели и масовата транзитна система в щата. След атаката американският президент Доналд Тръмп разпореди затягане на граничния контрол в страната и на проверките на чужденци, които искат да влязат в Съединените щати.

Официално властите към момента не са обвързали нападението с "Ислямска държава". По-рано беше съобщено, че извършителят на нападението е оставил бележка, намерена в близост до пикапа, в която твърдял, че действа от името на "Ислямска държава".

Сред жертвите на нападението са петима жители на Аржентина и белгийска гражданка. Българското министерство на външните работи информира, че към момента няма данни за пострадали или загинали наши сънародници.

Това може да се приеме за първия смъртоносен акт на терор в Ню Йорк след атентатите от 11-и септември 2001 година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Нападателят в Манхатън е работил като шофьор на такси в Ню Йорк

Американските медии публикуват нови данни за нападателя в Манхатън. 29-годишният Сейфуло Саипов , който се вряза с пикап в пешеходци и велосипедисти и уби осем души , притежава зелена карта. В САЩ е от 2010 г. и е работил като шофьор за компанията за..

публикувано на 01.11.17 в 10:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп е уверен, че Путин ще спазва евентуално споразумение за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености...

публикувано на 27.02.25 в 22:10

Израелската армия призна, че се е провалила при нападението на "Хамас"

Близо 17 месеца след терористичното нападение на палестинската групировка "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 година, след което започна войната в ивицата Газа, израелската армия публикува резултати от собствено разследване защо това е било..

публикувано на 27.02.25 в 22:01
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск се подобрява

Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана.  В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното..

публикувано на 27.02.25 в 21:22

В Перник ще бъде изградено предприятие за производство на електроенергия от природен газ

Предприятие за производство на електроенергия от природен газ ще бъде изградено в Индустриалния парк на Перник. Електроцентралата ще бъде разположена върху терен в кв. "Караманица" и ще  работи на пазарен принцип, като основната цел е..

публикувано на 27.02.25 в 20:59

ЦИК разреши привличането като обвиняем на кандидат за кмет от партия "Възраждане"

Централната избирателна комисия (ЦИК) даде разрешение за привличането като обвиняем на кандидата за кмет на столичния район "Оборище" Петър Валериев Ананиев, съобщиха от пресцентъра на комисията. Петър Ананиев е кандидат за кмет от партия..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Томислав Дончев: Поне половината от проектите по ПВУ са под екстремен риск

Въпреки че сме изпълнили 85% от реформите, които България е поела като ангажимент да направи във връзка с второ плащане - има няколко неизпълнени. Ще имаме 6 месеца срок, след като бъдем уведомени от ЕК, че не ни признава пакета с изпълнени реформи...

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Красимир Вълчев: Университетът в Перник е превърнат в легален канал за мигранти

Европейският политехнически университет в Перник не осъществява учебен процес, а е превърнат в легален канал за мигранти. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия:  "Няма..

публикувано на 27.02.25 в 19:48