В афишите на Концертен комплекс "България" се забелязва трайна тенденция - вторниците са запазени за Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов". Може би не всички вторници в календара, но достатъчно, за да се осъществи цикъла "Шедьоври на хоровата акапелна музика" и да се среща публиката с най-високите образци на хоровото творчество - ни повече, ни по-малко се очаква от най-представителния български състав, ръководен от Славил Димитров, който спечели националната анкета "Музикант на годината 2016" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
Много е трудно в един концерт да обгърнем българската хорова музика, затова това няма да е единствения концерт. Идеята да се представи изцяло българска програма се възприе добре и е факт, че хубавата публика в зала "България" много приятно реагира на това, което се случва на сцената.
По повод предизвиканата от диригента Герган Ценов дискусия за опазване и правилно стопанисване на българското музикално наследство, което да достига по-лесно до повече изпълнители и съответно - до по-широка публика, Славил Димитров коментира:
В хоровата музика, разбира се, също има такива проблеми, особено за нещата, които са само в оригинал и не са съхранени добре. Ние всички правим каквото е по силите ни за опазване на това наследство, но нямаме достъп до всичко, което е написано - пазено в архивите на различни институции и в семействата на композиторите. Понякога е доста трудна комуникацията. Но в този ред на мисли аз искам да обърна внимание и на друго: Има фондации, които носят имената на български композитори и тяхната задача по устав е да правят точно това. Аз бих ги попитал как по-точно те са съдействали за съхранението, защото много неща дори на Панчо Владигеров са оставени като ръкопис - това е недопустимо при действащи три фондации на негово име.
Цялото интервю с диригента Славил Димитров и документален запис от концерта на Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов", наречен "Българска хорова класика", чуйте в звуковия файл.
Следващият концерт на състава е под диригентството на София Бърдарска и ще представи програма с мадригали, създадени между 16-и до 20-и век.
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..