В Унгария също беше открито стадо с чума. Там нещата приключиха за денонощие, за разлика от случая с Велинград, който продължава да стои отворен. Все още не е ясно как ще се процедира с носителите на чума – близо 1800 овце.
"Стадото във Велинград е живо, здраво, животните си раждат. Но карантината остава, а България вече се води с второ огнище на чума по дребни преживни животни. Десет държави забраняват вноса от страната ни на животни и различни млечни продукти".
В Унгария, за разлика от България, има доверие в институциите, посочи още Караколев.
"Вчера имаше среща в БАБХ, в която участвах. Няма как да се върне доверието, ако се продължава със същите действия".
Председателят на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите смята, че трябва да се създаде комисия от научни капацитети, която да разясни ситуацията.
"В България има Централен епизоотичен съвет. Той се беше събрал преди два месеца, беше обсъдил някакви мерки. Трябва да се види дали те са довели до нещо. Този съвет трябва да констатира, че към момента ситуацията се усложнява, не се подобрява. Идва кампания за продажба на агнетата, идва кампания за доене. Само 10% от млечните продукти от овче мляко се консумират в България, останалите се изнасят. Ако млекопреработвателите откажат да изкупуват това мляко, какво го правим?
В три административни области на България – Стара Загора, Хасково и Ямбол, има възбрана фермерите да пашуват. Но никой не компенсира тези фермери. После се чудим къде е държавата!
В момента се създава един лош имидж на България и едно недоверие в обществото, а едно семейство е с блокиран бизнес и разбита психика".
Идеята е час по-скоро да се събере този Централен епизоотичен съвет, да се обсъди ситуацията към днешна дата и да се вземат адекватни мерки, смята Караколев.
В региона на Велинград има 15 ферми, които все още не са изследвани, посочи той.
"10 от тях категорично отказват да допуснат това да се случи".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..
В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...
С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...