Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високи са нивата на реките Струма и Тунджа

| обновено на 25.03.18 в 13:24
Снимка: БГНЕС

Нивото на река Струма е високо и се следи денонощно, съобщиха от общината в Невестино. При Бобошево тази сутрин измереното ниво е 1 метър и 72 сантиметра, каза дългогодишният метeоролог от града Христофор Бояджиев, който прави замервания всеки ден. 

Не толкова от падналите валежи от дъжд и снегът, който се топи, а по-вероятно от регулярно изпускане на язовир "Пчелина, Пернишко, поддържа високо нивото на Струма, каза Христофор Бояджиев. 

По думите му, оцветяването на водата показва, че става въпрос не за порои, а за язовирно изпускане. 

Високото ниво на водите не създава на този етап рискове от наводнения. Рекордните води на Струма при Бобошево са измерени преди десетина години - 206 сантиметра. Придошлата вода обаче поражда друг проблем. Диви или полудиви патици, разселени в този район от Ловното дружество, снасят яйца по брега, а придошлите води ги отнасят и това ще намали популацията им, коментира метрологът-доайен 80-годишният Христофор Бояджиев.

До критичното ниво от 395 сантиметра, при което река Тунджа започва да залива улици и къщи в Елхово, остават по-малко от 20 сантиметра. През последните два дни водният стълб в града се задържа около 375 сантиметра. Сега реката е заляла най-ниските части от градския парк, стадиона и кооперативния пазар, но не се налага евакуиране на хора. Денонощното наблюдение на водния оток продължава. От кризисния щаб очакват постепенно понижение на речните води.

През последните 24 часа нивото на Тунджа в Ямбол е спаднало от 380 на 364 сантиметра при критично ниво от 600 сантиметра. След спирането на дъждовете спадът ще продължи, информираха от общината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на парламента на пл. „Народно събрание“ 2 беше осветена в зелена светлина

Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на донорството

Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Сред тях сградата на Народното събрание в столицата, фасадите на общините в Търговище, Смолян, Сливен, ДКЦ 1 в Добрич, на различни сгради в Разград и Варна. В цветa на донорството и трансплантацията - зелено, беше..

публикувано на 11.10.25 в 23:51
Християн Мицкоски

Премиерът на РСМ призова за спазване на правата на "македонския народ в Западна България"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски определи като "червена линия" за Скопие спазването на правата на цитирам "македонския народ в Западна България, който да има свой представител в съвета за малцинствата към българското правителство". Претенцията към София Мицковски обяви по време на тържество в Прилеп по повод Деня на народното въстание -..

публикувано на 11.10.25 в 22:55

Почина холивудската легенда Даян Кийтън

На 79-годишна възраст почина холивудската легенда Даян Кийтън. Носителката на „Оскар“ оставя след себе си наследство в киното, което е белязало няколко поколения. Актьорската ѝ кариера започва на сцената на Бродуей през 60-те години, когато участва в постановката на Hair. Само година след дебюта си през 1968-а Кийтън получава номинация за наградата..

публикувано на 11.10.25 в 22:46
Изглед от Атина

В Гърция затягат контрола върху отдаване на имоти под наем

В Гърция затегнаха контрола върху отдаване на имоти. Глобяват за нерегистриран имот в регистъра.  Под строг контрол се поставят собствениците на жилища, отдавани за краткосрочен наем. Независимият орган за публични приходи извършва проверки като изтри от рекламните сайтове хиляди предложения за краткотрайно наемане на жилище. Според гръцките власти..

публикувано на 11.10.25 в 22:38

Оранжев код за силни дъждове е обявен в части от Испания

Оранжев код за силни дъждове е обявен във Валенсия, южната част на каталонската провинция Тарагона и Балеарските острови. Бурята „Алис“ предизвика частични наводнения в райони на Мурсия и Аликанте. В Мурсия реките и деретата постепенно се връщат в коритата си и няма риск от наводнения след обилните валежи. На места са паднали близо 180 литра на..

публикувано на 11.10.25 в 22:28
Кметът на Дупница Първан Дангов

Родители са недоволни от качеството на храната в дупнишките училища

Родители са недоволни от качеството на храната за децата в дупнишките училища - над 10 сигнала са подадени в Общината, касаещи студени, недобре приготвени храни или в недостатъчно количество. Това съобщи на пресконференция кметът на града Първан Дангов. Имало оплаквания и на проемния ден на градоначалника и доста коментари в социалните мрежи...

публикувано на 11.10.25 в 22:08

Ден на отворените врати в АЕЦ "Козлодуй"

Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа.  Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..

публикувано на 11.10.25 в 20:21