Ходила съм на опера, за да чуя изявени певци, да се насладя на изкуството на голям диригент, но за пръв път обект на любопитството ми е режисьора. Той не е кой да е, а Джанкало дел Монако – Цукерман, син на великия Марио дел Монако и голямата пражка певица Естер Цукерман, чийто гроб е почти до този на Кафка, а роднините й са се преселили в Израел. Джанкало дел Монако – Цукерман е един от най-знаменитите оперни режисьори на нашето време, канен на най-големите сцени по света от Миланската скала през Ковънт Гардън , та до Метрополитън. Той носи с тире имената на двамата си прочути родители не само по време на гастрола в еврейската държава.
Тази постановка на вердиевия „Дон Карлос“ в оригинал е направена за "Ковънт Гардън". Джанкало дел Монако – Цукерман я е адаптирал за доста по-малката и необорудвана с въртяща се сцена Израелска опера. Именно тази липса на възможност да се реди декор за следващото действие, докато се пее дадената картина от спектакъла, водеше до накъсване на действието заради дългите паузи за смяна на декора. Фойерверк от интересни режисьорски хрумвания очароваха зрителите. Например графиня Еболи в неговата постановка е едноока и носи превръзка на окото си. Румънското мецосопрано Джудит Кутас в тази роля изобрази едновременно съвършена красавица - прелъстителка и пират. Във версията на режисьора именно тя застрелва в гръб маркиз Поза в затвора, за да му отмъсти за предателството към Дон Карлос, в когото безнадеждно е влюбена. Всички знаят известната ария с кърпичката от второ действие на операта. Но тук кърпичката е заменена с испански шал, който веднага става част от предлаганите обстоятелства и с него се изобразява ту корида, ту вълни, сред които плава кораб, ту черен воал, така че не е ясно дали е за сватба или за погребение. Акцент в постановката е и сцената на площада, където ясно различими сред осъдените от инквизицията са евреи, отказали да приемат християнството.
За мен аржентинският тенор Густаво Порта в ролята на Дон Карлос имаше прекрасен глас и музикалност, но отказваше да се впише в постановката. Не му отиваше сценичния костюм с бухнали шорти и имах чувството, че това го смущаваше и той предпочиташе да застане анфас, вперил поглед в публиката, която се опитваше да омагьоса с безспорните си певчески качества. Тук искам да кажа, че подобен бе проблемът на повечето мъже на сцената. Единственият, на когото шортичките стояха добре, бе пажът, но се знае, че тази роля се изпълнява от млада жена. Така че художничката по костюмите Хесус Руиз се е съобразила с епохата, но не и с артистите. И на корейския бас Инсунг Сим в ролята на крал Филип II също не му отиваше костюма, но постановчикът му помогна да се чувства уютно на сцената като го скри зад бюро, където кралят подписваше книжа, или ровеше в кутията на жена си докато изпълняваше ариите си, а в сцените на пощада и при финала крал Филип бе облечен в дълга царска дреха и шортите бяха само загатнати. В тази версия операта остава с открит финал за съдбата на Дон Карлос, но виждащите се от фоновия декор пътища са едно от решенията на конфликта крал-престолонаследник.
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..