Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кармен“ от киносезона на „Ковънт Гардън“

Отидох с любопитство да видя тази продукция на именития австралийски режисьор Бари Коски, представена най-напред във Франкфуртската опера през юни миналата година. Още повече, че и Софийската опера представи наскоро модерна постановка на шедьовъра на Бизе, която също беше приета противоречиво от публиката.

Веднага ще призная възхищението си от усета на Бари Коски за визия, за пластика и за динамика, от способността му да изпълни сцената само чрез движението на героите по една широка стълба, каквато представляваше целия декор, както и да раздвижи хора плюс умело вплетени шестима балетисти в една непрекъснато пулсираща материя – удоволствие за окото! В този смисъл потвърждавам, че е гениален! Но когато Кармен се появи в първо действие в костюм на горила, се почувствах раздразнена. След това започнах да мисля какво и искал да каже режисьорът – дали е закачка с животинската натовареност на възприятието ни на този образ. Водещата Клеменс Бартън Хил ни подготви, че целта на тази постановка е да ни накара да се замислим, бягайки от испанския кич в традиционните постановки. Е, да, аз останах зареяна в мислите си чак до антракта. Защо, след като се измъква от костюма на горила, Кармен е облечена с панталони? Това символ на феминизма ли е? И дали ефектното раздвижване на хора, а и на повечето персонажи не е самоцелно? Тук трябва да отбележа и изключителното чувство за хумор на режисьора Бари Коски! Да, 12-годишната ми дъщеря изгледа с интерес спектакъла. Да, ние, музикантите се забавлявахме на много места. Да, преситената от класически постановки западноевропейска публика сигурно също търси и се забавлява на такива различни спектакли. Но струва ми се, че българската публика има нужда да гледа красив спектакъл на „Кармен“ и да съпреживее историята и удоволствието от испанския колорит, а не да се позамисли или да посмее на стереотипите в класическите постановки и на операта въобще. Неслучайно мислите ми все се връщаха към спомена за страхотно направената сцена в кръчмата на Лилас Пастиа в постановката на Ричард Еър, която гледахме преди няколко години в прожекция от киносезона на Метрополитън!

В спектакъла на Бари Коски много ефектно беше направено началото на четвърто действие, когато картината от мрачна, черно-бяла стана изведнъж цветна и пъстра. Но когато Франческо Мели в ролята на Дон Хосе се препъна в огромния, наистина огромния шлейф на Кармен по време на драматичната финална сцена, отново се замислих за горките оперни артисти – жертви на полета на творческата фантазия на режисьора.

Ето, интересно преминаха четирите часа прожекция на „Кармен“ от киносезона на „Ковънт Гардън“! В звуковия файл чуйте и впечатленията на елегантната зряла двойка до мен на реда в киносалона, както и репортерски запис от спектакъла – „Сегидилята“ на Кармен в изпълнение на руския мецосопран Анна Горячова. В тази постановка тя направи своя успешен дебют в Ковънт Гардън, както и чешкият диригент Якуб Хруша.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43