Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джузепе Конте получи мандат да състави следващото италианско правителство

Джузепе Конте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Италия Серджо Матарела връчи мандат за съставяне на правителство на юриста Джузепе Конте. Той бе предложен за премиер от победителите от парламентарните избори през март „Пет звезди” и „Лига”. 

Професор Джузепе Конте ще състави своя кабинет до края на седмицата, като се консултира още от утре с всички партии в парламента. Следва вотът на доверие в парламента, където ще има мнозинство от „Пет звезди” и „Лига”.

Конте заяви, че правителството му ще е правителството на промените в диалог с европейските институции и с останалия свят и че ще бъде адвокатът на италианците, защото това е неговата специалност.

Конте не е депутат, няма политически опит и е поредният премиер, неизбран чрез политически вот. До номинирането му се стигна след продължителни консултации на Матарела с политическите сили, не довели до решение, тъй като победителите в изборите „Пет звезди” и десният блок не намериха общ език.

С одобрението на лидера на "Форца Италия" Силвио Берлускони,  Матео Салвини от дясна партия „Лига” сключи коалиционно споразумение с „Пет звезди”. Така се стигна до номинирането на 54-годишния юрист Джузепе Конте, близък до „Пет звезди”, за премиер на коалиционно правителство.

Понеже италианските медии разкриха неточности в професионалната автобиография на кандидата, президентът Матарела допълнително разговаря днес с Луиджи Ди Майо – лидер на „Пет звезди”, и със Салвини, които потвърдиха предложението си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палатки на разселени палестинци в северната част на Газа

Близо 100 са жертвите на израелски удари в Газа днес

Броят на убитите при израелски въздушни удари в Ивицата Газа от началото на деня нарасна на 94 души, съобщи палестинската служба за гражданска отбрана, цитирана от АФП. При операции на израелската армия и на Западния бряг са загинали петима палестинци. Според доклади на различни хуманитарни организации близо половин милион палестинци в..

публикувано на 15.05.25 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестите засега не се фокусират върху един голям срещу властта

Българското общество е настроено не за генералната посока, а за конкретни действия, а генералната посока ще дойде с политизацията следващите години, коментира основателят на социологическата агенция "Мяра", политологът Първан Симеонов в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той съобщи резултатите от бързо проучване – сондаж за..

публикувано на 15.05.25 в 15:05
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов (в центъра) по време на посещението си в Русе -  15 май 2025 г.

Иван Иванов: Ако мандатът на правителството е пълен, ще има готова магистрала Русе-Търново

Сроковете за строежа на магистралата между Русе и Велико Търново ще бъдат спазени и до края на този месец ще трябва да започне строителство на пътя при входа на град Бяла. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов при посещението си в Русе.  Ако мандатът на това правителство е пълен, ще има готова магистрала между..

публикувано на 15.05.25 в 14:59

Москва и Киев размениха обиди преди разговорите за мир

Москва и Киев си размениха обидни квалификации преди началото на преговорите в Истанбул. Стартът на разговорите беше отложен за втората половина на деня, но засега няма посочен конкретен час. При пристигането си в Анкара украинският президент Володомир Зеленски благодари на турския си колега Реджеп Ердоган, че е организирал преките разговори..

публикувано на 15.05.25 в 14:52
Весела Чернева

Весела Чернева: Русия на практика не сяда на масата за преговори в Истанбул

Русия на практика не сяда на масата за преговори в Истанбул . Това каза пред БНР Весела Чернева,  зам.-директор на Европейския съвет за външна политика и бивш говорител на МВнР, като подчерта, че това е жалко, защото е можело да бъде възможност за постигане на прекратяване на огъня, а може би и на траен мир в Украйна . " Нивото на руската..

публикувано на 15.05.25 в 14:48

Пострадалите семейства от наводненията в Лехчево и Кобиляк получават еднократна помощ от държавата

Пострадалите семейства от наводненията в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк получават от днес еднократна социална помощ от държавата. 56 домакинства пострадаха от пороя в края на април. 18 семейства от Лехчево и Кобиляк получават 27 680 лева еднократна социална помощ от държавата. Комисия установи, че 56 къщи имат щети от наводнението на 26..

публикувано на 15.05.25 в 14:46

На първо четене: Кметовете на общини да санкционират за изхвърляне на отпадъци на незаконни сметища

Кметовете ще могат да налагат санкции при установяване на незаконни сметища - това реши на първо четене Народното събрание.  Със законопроекта, внесен от ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", ИТН и ДПС-ДПС, се прави опит да се запълни законодателна празнота в Закона за управление на отпадъците с отменената наредба, с която преди четири години се..

публикувано на 15.05.25 в 14:42