Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На резервната скамейка още няма никой

Първан Симеонов: Протестите засега не се фокусират върху един голям срещу властта

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: Добрина Карамболова
Чуй новината! Чуй новината:

Българското общество е настроено не за генералната посока, а за конкретни действия, а генералната посока ще дойде с политизацията следващите години, коментира основателят на социологическата агенция "Мяра", политологът Първан Симеонов в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той съобщи резултатите от бързо проучване – сондаж за общественото мнение за различните, но много протести в последните дни.

"Протестите засега остават по тема 1, тема 2 и тема 3, а не се фокусират върху един голям протест срещу властта. Въпросът за вотовете на недоверие показва, че 66,6% не ги подкрепят, а 33,2% ги подкрепят. Вероятно е намесена и ситуацията с вносителите и не всеки би подкрепил вот на недоверие от радикални формации", каза още Симеонов.

Според него тази власт не получава сериозен протест срещу себе си, "може би, защото явно още няма на терена сериозна алтернатива":

"Данните за стоте дни на правителството показват, че доверието не е никак високо, но ниското доверие върви с търпимост".

За протеста на обществените медии – БНТ, БТА и БНР, той коментира, че "БНР е свободно място и затова е едно от най-протестиращите. Вярвам, че имате право на своя протест. Но БНР е едно от приятните изключение на тема "Гражданска активност".

Политологът и основател на "Мяра" обясни, че след протестите на градския транспорт в София, има голямо питане:

"Къде е тази сериозна активност, където е големият капитал – частният бизнес? Там синдикална активност не съм виждал. А говорим за протести в структури с публично финансиране".

Първан Симеонов предупреди, че протестите за инцидентите по пътищата, за съдебната реформа, протестите "вън Пеевски от властта", могат да се акумулират в топлия сезон, като големи срещу текущото управление.

"Големи протести в София могат да правят либералите и прогресивните в София. С акцията на Радев за референдум за еврото, като че ли либералите се прилепиха повече към ГЕРБ. Допълнително напрежение създават вотовете, скандалите и изслушванията в НС. Поне засега, по нашите данни, това не прераства от "протести към Протест", смята Първан Симеонов.

И допълни, че от опита си знае: "Големите протести срещу властта се случват, когато на резервната скамейка има някой. Сега още там няма никой!"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Участници в съботната демонстрация в столицата на Мексико, 15 ноември 2025 г.

Демонстрации в стила на поколението Z в Мексико след убийството на кмет, 100 са ранените полицаи

Най-малко 120 души, повечето от които полицаи, бяха ранени при антиправителствени протести в Мексико сити, предаде Би Би Си. Причината за демонстрациите са неспособността на управлението на президента Клаудиа Шейнбаум да се справи с наркокартелите. На 1 ноември кметът на град Уруапан Карлос Мансо, известен с политиката си срещу престъпността, беше..

публикувано на 16.11.25 в 13:22

Поход в памет на всички загинали по пътищата на България

Традиционно всяка година страната ни се присъединява към Световния ден в памет на жертвите на катастрофи, който тази година се отбелязва на 16 ноември. Отбелязваме Световния ден за възпоминание на жертвите на катастрофи, през 2024 г. у нас те са 478 Поход в памет на всички загинали по пътищата на България организира сдружение "Ангели на пътя"...

публикувано на 16.11.25 в 13:01
Наталия Киселова

Киселова: "Лукойл" зависи не само от кабинета и особения управител, а от геополитическата конюнктура

Няма да критикувам президента, защото той упражни правото на връщане на закона и неговите аргументи, сигурно в една обикновена ситуация, биха имали резон. Но ситуацията не е типична и не става дума да се продаде обикновено предприятие, а за фирма със сериозна инфраструктура и критична за националната сигурност – "Лукойл". Това коментира..

публикувано на 16.11.25 в 11:53
Володимир Зеленски

През Гърция Украйна ще си осигури газ за зимата, обяви Володимир Зеленски

През Атина Украйна ще си осигури газ за зимата, съобщи украинският президент Володимир Зеленски, преди да пристигне на посещение в гръцката столица. Володимир Зеленски пристига на посещение в Атина Преди пристигането си в Атина украинският президент Зеленски обяви, че е подготвен договор между двете страни за газ към Киев. Засега гръцката..

публикувано на 16.11.25 в 11:43
Британският премиер Киър Стармър (в центъра), британският външен министър Ивет Купър (вляво) и президентът на Украйна Володимир Зеленски (вдясно) преди среща на „Коалицията на желаещите“ в Лондон, 24 октомври 2025 г.

"Сънди таймс": Великобритания е помогнала за откриването на над 600 украински деца, отведени от Русия

Великобритания е помогнала за откриването на над 600 украински деца, отвлечени и насилствено отведени в Русия, пише "Сънди таймс". От септември насам е в ход схема, ръководена от Украйна, и включваща Обединеното кралство, която издирва, анализира и проверява данни за деца, незаконно отведени в Русия по време на войната. Инициативата е открила 295..

публикувано на 16.11.25 в 11:28