„Пътуването, природата, мълчанието - те ме зареждат. Почти не гледам филми, рядко чета книги, просто имам нужда от тишина, мълчание, от движението, от цвета на сивото и зеленото – на асфалта и на дърветата и тревата, тази цветова комбинация ми действа терапевтично“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ композиторът, поет, актьор и певец Стефан Вълдобрев в навечерието на старта на националното турне „20 години „Към“, на което ще бъде представено ремастерираното издание на култовия албум „Към“, като песните са в „по-съвременен и по-светъл звук, без обаче да бъде премахван духът на времето, в което са написани и записани“. До края на годината Вълдобрев ще има и поредица от концерти - „По-полека Симфони“ заедно с музикантите от Пловдивската опера.
В „Нощен Хоризонт“ Стефан Вълдобрев призна, че през деня минава с широко отворени сетива и пуснати антени, защото „толкова много материали има около нас, че работата на артиста, на твореца, е просто да хване някакъв миг, момент, някаква фраза, две-три думи, изречение“:
„Интуицията ми казва – ето от тези три думи може да се случи нещо по-голямо. Аз имам проста задача – хората да си тръгнат от концертите ни озарени. Свеждам всичко до емоцията“.
За себе си Стефан отбеляза, че по природа е мързелив човек и затова крайните срокове го мотивират, особено когато се струпат ангажименти и към театъра, и към киното, и към музиката. Не рядко е обвързан и с проекти на негови колеги. Най-същественият за него е този с примата на българската музика Лили Иванова:
„Досегът с такъв свръхпрофесионалист и свръхинтуитивен човек те мобилизира. Кара те да си в максимална форма. За мен това е най-искреното нещо, правено за колега“.
За Вълдобрев всеки албум, всеки проект, дори всяка песен е различно произведение от останалите:
„Казвам си, че ще има такава и такава тема и я извеждам докрай. Всеки проект е различен и отмерва времето, в което съм бил“.
Поглеждайки назад и осъзнавайки какъв е сега, Стефан Вълдобрев разкри, че се е научил да се наслаждава повече на момента, докато преди е бил по-препускащ и претупващ нещата, като това всъщност е ярък белег за израстване:
„Даже и да е забързано всичко около нас, трябва да се вкусва момента. По-полека. /…/ Сега усещам повече лекота относно това, което правя, както и по-голяма отговорност. Смисълът обаче във времето се запазва – това е разговорът с хората след концерта, това е, когато видиш в очите им хубава емоция и когато ти разкажат приятна или забавна история, свързана с твоя песен“.
Според Стефан животът тук, у нас, се намира някъде на ръба между реда и хаоса, което за него е много по-естествено и по-човешко състояние:
„Ние сме южни хора, хаосът ни е естествено състояние. Полският букет цветя ми е по-красив от целуфанираните лалета от магазина. В това има някакъв чар и хората все повече го оценяват“.
За обичайните заподозрени, за театъра, за киното и музиката – чуйте интервюто на Виктор Димитров със Стефан Вълдобрев в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..