Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между „20 години „Към“ и „По-полека Симфони“

Стефан Вълдобрев: Имам проста задача – хората да си тръгнат от концерта озарени

БНР Новини
1
Стефан Вълдобрев в студиото на "Нощен Хоризонт"
Снимка: БНР

„Пътуването, природата, мълчанието - те ме зареждат. Почти не гледам филми, рядко чета книги, просто имам нужда от тишина, мълчание, от движението, от цвета на сивото и зеленото – на асфалта и на дърветата и тревата, тази цветова комбинация ми действа терапевтично“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ композиторът, поет, актьор и певец Стефан Вълдобрев в навечерието на старта на националното турне „20 години „Към“, на което ще бъде представено ремастерираното издание на култовия албум „Към“, като песните са в „по-съвременен и по-светъл звук, без обаче да бъде премахван духът на времето, в което са написани и записани“. До края на годината Вълдобрев ще има и поредица от концерти - „По-полека Симфони“ заедно с музикантите от Пловдивската опера.

В „Нощен Хоризонт“ Стефан Вълдобрев призна, че през деня минава с широко отворени сетива и пуснати антени, защото „толкова много материали има около нас, че работата на артиста, на твореца, е просто да хване някакъв миг, момент, някаква фраза, две-три думи, изречение“:

„Интуицията ми казва – ето от тези три думи може да се случи нещо по-голямо. Аз имам проста задача – хората да си тръгнат от концертите ни озарени. Свеждам всичко до емоцията“.

За себе си Стефан отбеляза, че по природа е мързелив човек и затова крайните срокове го мотивират, особено когато се струпат ангажименти и към театъра, и към киното, и към музиката. Не рядко е обвързан и с проекти на негови колеги. Най-същественият за него е този с примата на българската музика Лили Иванова:

„Досегът с такъв свръхпрофесионалист и свръхинтуитивен човек те мобилизира. Кара те да си в максимална форма. За мен това е най-искреното нещо, правено за колега“.

За Вълдобрев всеки албум, всеки проект, дори всяка песен е различно произведение от останалите:

„Казвам си, че ще има такава и такава тема и я извеждам докрай. Всеки проект е различен и отмерва времето, в което съм бил“.

Поглеждайки назад и осъзнавайки какъв е сега, Стефан Вълдобрев разкри, че се е научил да се наслаждава повече на момента, докато преди е бил по-препускащ и претупващ нещата, като това всъщност е ярък белег за израстване:

„Даже и да е забързано всичко около нас, трябва да се вкусва момента. По-полека. /…/ Сега усещам повече лекота относно това, което правя, както и по-голяма отговорност. Смисълът обаче във времето се запазва – това е разговорът с хората след концерта, това е, когато видиш в очите им хубава емоция и когато ти разкажат приятна или забавна история, свързана с твоя песен“.

Според Стефан животът тук, у нас, се намира някъде на ръба между реда и хаоса, което за него е много по-естествено и по-човешко състояние:

„Ние сме южни хора, хаосът ни е естествено състояние. Полският букет цветя ми е по-красив от целуфанираните лалета от магазина. В това има някакъв чар и хората все повече го оценяват“.

За обичайните заподозрени, за театъра, за киното и музиката – чуйте интервюто на Виктор Димитров със Стефан Вълдобрев в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34