Големият български композитор Захари Георгиев отбеляза в аванс 70-ата си годишнина – той беше гост в предаването „Пулсиращи ноти". Едно от най-емблематичните имена в българската музикална история разкри, че най-комфортно се чувства в оркестровата музика. В нея той чувства себе си и тя е най-близо до неговото мислене. По думите му, всяка песен има история и в ефира на „Хоризонт“ той сподели любопитни спомени за песните и хората, с които е работил.
Захари Георгиев завършва естрадния отдел на Българска държавна консерватория през 1970 г. Работи в БНТ и в БНР. Автор е на музика към телевизионни предавания. Негови песни са участвали в редица конкурси. Негови композиции са първите песни на Илия Ангелов – „Тези странни момичета“ (1973 г.) и на Росица Ганева „Спасено небе“ (1974 г.). С Орлин Горанов печели голямата награда на международния фестивал „Златният Орфей“ за „Мъжка песен“ на последното издание на форума през 1999 г. Сред хитовете му са „Богатство“ на Мустафа Чаушев; „Синята птица“, „Отражение“ и „Донасят птици песен“ на Мариана и Тодор Трайчеви; „Жар птица мълчи“ и „Вярваш ли ми“ на Борислав Грънчаров.
За раждането на емблематичната „Мъжка песен“ и за душата на музиката – чуйте интервюто на Веселин Димитров със Захари Георгиев.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..