Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

"Скокът на газа повлича цените", пише в заглавие на първата си страница вестник "Стандарт". Природният газ неизбежно ще скочи от 1 октомври заради поскъпващите петрол и долар. Това прогнозира вчера шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. На 10 август "Булгаргаз" поиска с почти 15% по-висока цена за синьото гориво. По-скъпият газ ще се отрази на сметките за парно и топла вода, посочва "Стандарт".

Вестник "Дума" пише, че се задава "нов ценови шок". Изданието обяснява, че ако КЕВР одобри искането на "Булгаргаз", това ще е четвърто поредно тримесечие с повишение на цената на едро на природния газ. От 1 юли цената му беше повишена с над 10%, а на парното – средно със 7%. През април регулаторът вдигна цената на газа с 2,6%, а през януари – с 2,8%, но и в двата случая не пипна цената на парното. 15-процентното поскъпване на газа ще напомпа и цените на парното, които се променят при над 5 на сто повишение на синьото гориво, посочва "Дума".

"Чума няма, няма и оставки в земеделието" – с това водещо заглавие излиза днешният брой на вестник "Труд". Всекидневникът обяснява, че на пресконференция в Министерството на земеделието министър Румен Порожанов не е представил убедителни резултати, че има наличие на чума в страната. Той е посочил, че все още очаква резултати от 8000 проби, като срокът, който се дава, е една седмица, а петте лаборатории, в които са изпратени резултатите, не са били съобщени. Порожанов каза още, че в района на Странджа не са открити притеснителни симптоми в стадата, уточнява "Труд".

Вестник "Сега" коментира, че "скандалът с чумата по животните неочаквано избухна с нова сила и вкара в тежък сблъсък ГЕРБ и БСП". След информацията, че според резултатите от френска лаборатория болни животни няма, БСП поиска оставките на ресорния министър Румен Порожанов, шефа на Агенцията по храните Дамян Илиев и вътрешния министър Валентин Радев. ГЕРБ, от своя страна, "обвини левицата в черна завист заради успехите на правителството", посочва "Сега".

"Царят остава и без двореца "Врана", но му дават 1 млн. за добрите грижи", пише в заглавие на първата си страница вестник "24 часа". Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза бяха осъдени от Софийския градски съд да върнат двореца "Врана" до София. Те обаче получават обезщетение от над 1,3 млн. лева заради добро стопанисване. Царското семейство спестява 6 млн. лева, които държавата искаше за ползването на имота от 2001 г. насам и за пропуснати ползи. Делото за двореца и неговият парк е петото спечелено от общо шест, заведени от държавата, допълва "24 часа".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22