Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блестяща постановка на „Любовта към трите портокала” на оперния фестивал „Барток плюс“ в Мишколц

Снимка: Éder Vera

Развълнувах се, когато видях в програмата на тазгодишния оперен фестивал „Барток плюс” в Мишколц /Унгария/ „Любовта към трите портокала” на Прокофиев, защото творбата не е сред често поставяните по света. Това беше гостуващ спектакъл на Загребския национален театър, което също привлече интереса ми, и не само моят! Залата беше пълна, а сред публиката имаше музикални журналисти освен от Унгария, също от Италия, Хърватия, Австрия, Холандия, Русия и Австралия. Всички те изразиха възхищение от пъстрия, динамичен, искрящ спектакъл, представящ достойно гостуващата трупа – и репертоара на Загребския национален театър, и високото ниво на певците-артисти. Но най-интересно за мен беше да чуя оценката на колегата от Радио Русия Людмила Осипова:

Людмила ОсиповаОбърнахте ли внимание, на всеки фестивал Барток плюс звучи произведение на руски композитор?! Това показва, че руската опера и до днес е сред най-доброто в световен мащаб! По отношение на тази продукция на Загребската опера: всъщност аз за първи път гледам постановка на операта „Любовта към трите портокала“ на Сергей Прокофиев. Много пъти съм я слушала и съм гледала видеозаписи, но у нас няма къде да я видиш на сцена. Тази продукция много ми хареса! Бих я нарекла интерактивна. Разбира се не е нов този подход, когато на балкона отляво е разположен ксилофона, отдясно – друг инструмент, а на първия ред в зрителната зала – хористите. Това има голям ефект и потвърждава целта на „Барток плюс“ –  „Опера за всички“. Защо директорът на фестивала Гергей Кешеяк е избрал тъкмо тази опера? Първо, харесала му е точно интерактивността на постановката. Второ, какво е запомнящото се в „Любовта към трите портокала“? На всеки зазвучава само един номер – Маршът, но той е така популярен, както Наздравицата от „Травиата“ или Хорът на евреите от „Набуко“ на Верди. Във всяка от тези творби има един магически номер, който я съпровожда като шлейф винаги!

СнимкаТази постановка на Загребската опера е абсолютно руска! Седях в залата и имах чувството, че пеят на руски, защото руският и хърватският език толкова много си приличат, че няма нужда от превод. Дори на български език е по-лесно да се прочете, а по-трудно да се разбере по слух, но хърватският е като родния руски. Знаете ли, на срещата с постановъчния екип зад кулисите след спектакъла доведоха при мен един джентълмен, който беше много развълнуван, че съм от Русия и че спектакъла ми харесва. Защото е много важно да създадеш постановка, близка до първоизточника, но пък това не е абсолютно необходимо. Всеки може да тълкува творбата по своему, но тук всичко беше направено като в руска постановка. А какъв забележителен миманс имаше, мизансцен, толкова много хора на сцената, невероятно! Любовта към трите портокала е опера с масови сцени, с фантасмагории, с всички недостатъци на обществото, които са съществували по времето на Карло Гоци и по времето на Сергей Прокофиев. Има ги и сега, те са неунищожими! Ще ги има и в бъдеще, просто под различна форма. Но самата идея, която е заложена в тази опера, е жива и много актуална! Затова спектакълът е интерактивен, защото публиката е като участник в действието. И не просто в операта, а в живота! 

СнимкаРазбира се, имаше и някои пожелания към спектакъла, но както се казва „и на слънцето има петна“. Като цяло това беше една просто блестяща постановка, една от най-хубавите на този фестивал! Много съм радостна, всеки път, когато руска творба е представена по такъв начин! Защото понякога има „тролове“, осмиват, искат да представят Русия така, че всички да се надсмеят над нея… Но това е невъзможно! И неприятно. А когато гледаш такава светла постановка, тя е жизнеутвърждаваща! Какво е посланието в нея– че всичко това е блъф, сън, глупости… Всичко ще отмине и добрите хора винаги ще победят, а животът ще продължи!“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39