Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баварските избори сериозно разклащат стабилността на федералното правителство

ХСС с най-слаб свой резултат от 1950 г. на регионалните избори в Бавария, но печели вота с по-голяма подкрепа от очакваното

| обновено на 15.10.18 в 15:09
Германия избори
Снимка: Никола Миладинов / Снимка: ЕПА/БГНЕС

На регионалните избори в Бавария доминиращият баварската политика Християнсоциален съюз получи най-слабия си изборен резултат от 1950 г. насам. Въпреки това печели вота с по-голяма подкрепа от очакваното – 37,2% от девет и половина милиона избиратели са дали гласа си за ХСС. Катастрофално слаб резултат регистрират Социалдемократите, коалиционен партньор на канцлера Меркел в Берлин.

Баварските избори сериозно разклащат стабилността на федералното правителство.

60% от баварците гласуваха вчера за дясна политика – това е сборът от гласовете за управляващия ХСС, популистите от партията „Свободни избиратели” и крайнодясната „Алтернатива за Германия”. Макар с 10,2% крайната десница да остана далеч от очаквания резултат от 15%, партийният лидер Алис Вайдел поиска предсрочни федерални избори. Промяна поискаха и социалдемократите, които получиха едва 9,7% и стопиха наполовина подкрепата си в Бавария. „Настояваме за нов стил на управление”, заяви генералният секретар на социалдемократите Ларс Клингбайл.

„Резултатът е ясен сигнал към управляващите в Берлин и това не трябва да остане без последици, защото постоянните караници в правителството и провокациите на баварския Християнсоциален съюз пречат на работата на кабинета“.

Втора политическа сила в Бавария - с 17,5% подкрепа, спечелени предимно в големите градове, е партията на „Зелените“, която открито се конфронтира с антиимигрантската реторика на ХСС и „Алтернатива за Германия”.

„През новия мандат ще работим за това Бавария да остане проевропейска и отворена към света“,обеща водачът на баварската листа Катарина Шулце.

Противно на очакванията, оставки заради лошия резултат на регионалните избори в Бавария няма да има. Това стана ясно по време на заседанието на партийното ръководство на управляващия Християнсоциален съюз в Мюнхен, което се провежда при затворени врата. Управляващи и опозиция обясняват разочароващия изход от регионалните избори с непрестанните вътрешнопартийни скандали от една страна в консервативния блок ХДС/ХСС, от друга – в рамките на коалицията на канцлера Меркел със социалдемократите. Всички партии са единодушни, че баварските избори са показали желание за промяна в стила на управление не само в Мюнхен, но и в Берлин. Решението за бъдещето на голямата коалиция на Ангела Меркел обаче се отлага за след 28-ми октомври, когато предстоят поредните важни регионални избори в провинция Хесен. Това е и причината, в Мюнхен и в Берлин никой да не говори за персонални промени, за да не повлияе на изборите след две седмици.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов споделя опасенията от спекула с цените при въвеждане на еврото

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов споделя опасенията на президента Румен Радев от спекула с цените при въвеждане на еврото. Той смята, че данните, които България е подала към Брюксел, са фалшифицирани и отбеляза: "Хората, които управляват държавата нямат намерение да спазват законите. Това е добре известно. Те погазиха закона за..

публикувано на 28.05.25 в 14:40
Евгени Кънев

Евгени Кънев: Това, което цели САЩ с вдигане на митата, е базирано на грешни сметки

Резултатът, който гони американската икономика, от вдигане на митата е базиран на грешни сметки. Например те слагат в калкулациите си ДДС. В САЩ нямат такъв, техният е "данък продажби". ДДС е косвен данък и се връща, а те го смятат като част от себестойността, каза в интервю пред БНР Евгени Кънев, финансист и доктор по икономика. И това е..

публикувано на 28.05.25 в 14:13
Асен Василев

Според Асен Василев при приемането на еврото основните стоки няма да поскъпнат

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев смята, че опасенията за спекула на цени на основни продукти при приемане на еврото са неоснователни: "Това, което е ясно от опита на всички други държави, които са приемали еврото, е, че скок в цените няма. Увеличението на цените е от порядъка на 0,2 - 0,3%. Така че това се необосновани..

публикувано на 28.05.25 в 14:09

Борисов предупреди за рисковете от американските мита

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предупреди, че митата за европейски стоки, за които говори американският президент Доналд Тръмп, крият рискове за българската икономика. България не може да се справи сама, затова е необходим общ европейски отговор, каза Борисов по повод намерението на Тръмп да наложи 50-процентни мита върху вноса от ЕС: "Това..

публикувано на 28.05.25 в 14:05
Володимир Зеленски

Зеленски призова за тристранна среща с Тръмп и Путин

На фона на продължаващите удари между Москва и Киев, не спира размяната на реплики между американския президент Доналд Тръмп и лидерите на двете воюващи страни. Володимир Зеленски призова за тристранна среща на върха с Доналд Тръмп и Владимир Путин в опит да принуди Москва да спре тригодишната си инвазия. "Ако Путин не се чувства комфортно с..

публикувано на 28.05.25 в 13:52
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Пеевски демонстрира позиции не заради политическа мощ, а заради слабостта на другите

Делян Пеевски демонстрира позициите си не по силата на собствената си политическа мощ, а по силата на слабостта на останалите . С тази констатация започна коментара си пред БНР политологът и университетски преподавател Страхил Делийски и уточни: " Ако имахме партии с по един милион избиратели, то тогава той нямаше да има тази възможност да участва..

публикувано на 28.05.25 в 13:29

Всяко четвърто дете в ЕС е било в риск от бедност през 2024 г.

Всяко трето дете в България е в риск от бедност, показват данните на Европейската статистическа служба Евростат.  По този показател страната ни е на първо място сред страните членки на ЕС, следвана от Испания и Румъния.  Почти всяко четвърто дете до 18-годишна възраст в Европейския съюз, или общо 19,5 милиона, е било в риск от бедност или..

публикувано на 28.05.25 в 13:27