Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три квартала на София с най-замърсен въздух в страната

Продадените в София зелени билети за градския транспорт са два пъти повече от редовната дневна продажба

| обновено на 04.12.18 в 17:34
Замърсеността на въздуха в София днес сутринта според данни на Гражданска мрежа за контрол на чистотата на въздуха.

Пет пъти над нормата замърсяване на въздуха с фини прахови частици е регистрирано на три места в страната. Това са столичните комплекси „Младост“, „Надежда“ и „Хиподрума“.

В столичния квартал "Павлово", както и в пловдивския район "Тракия" замърсяването на въздуха е 4 пъти над нормата, а в Шумен и Горна Оряховица - 3 пъти.

Основни причини за замърсяването са битовото отопление и автомобилният трафик, заяви Валери Серафимов от Агенцията по околна среда

„Най-вече неблагоприятните метеорологични условия. В момента виждате, че има мъгла, има температурна инверсия. При тези две условия атмосферните замърсители се задържат на едно място, натрупват се и затова се превишава нормата на фини прахови частици“, каза той.

„В по голямата част от страната е регистрирано превишаване на допустимата норма за  фини прахови частици. Всяка зима декември месец, януари месец при такива неблагоприятни условия имаме превишаване на допустимата норма на фини прахови частици“, добави Валери Серафимов - директор на Дирекция „Мониторинг и оценка на околната среда“ в Изпълнителната агенция по околна среда.

Заради замърсения въздух в София столичната община пусна зелен билет.

Продадените в София зелени билети за градския транспорт са два пъти повече от дневната продажба на еднократни билети. До обед са продадени над 40 хиляди билета на цена от 1 лев, вместо 1,60, колкото е редовната тарифа. Ако замърсяването на въздуха продължи, има готовност зелени билети да бъдат продавани и през следващите дни, посочи пред "Хоризонт" директорът на Центъра за градска мобилност Християн Петров:

"Последното измерване от станциите става в полунощ, така че имаме билети, които са предоставени и на столичен автотранспорт, и на столичен електротранспорт, и на Метрополитен, и на Центъра за градска мобилност, така че имаме готовност, колкото дни се наложи, толкова ще я има тази мярка".

Вижте дали въздухът в България е замърсен и къде

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на парламента на пл. „Народно събрание“ 2 беше осветена в зелена светлина

Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на донорството

Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Сред тях сградата на Народното събрание в столицата, фасадите на общините в Търговище, Смолян, Сливен, ДКЦ 1 в Добрич, на различни сгради в Разград и Варна. В цветa на донорството и трансплантацията - зелено, беше..

публикувано на 11.10.25 в 23:51
Християн Мицкоски

Премиерът на РСМ призова за спазване на правата на "македонския народ в Западна България"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски определи като "червена линия" за Скопие спазването на правата на цитирам "македонския народ в Западна България, който да има свой представител в съвета за малцинствата към българското правителство". Претенцията към София Мицковски обяви по време на тържество в Прилеп по повод Деня на народното въстание -..

публикувано на 11.10.25 в 22:55

Почина холивудската легенда Даян Кийтън

На 79-годишна възраст почина холивудската легенда Даян Кийтън. Носителката на „Оскар“ оставя след себе си наследство в киното, което е белязало няколко поколения. Актьорската ѝ кариера започва на сцената на Бродуей през 60-те години, когато участва в постановката на Hair. Само година след дебюта си през 1968-а Кийтън получава номинация за наградата..

публикувано на 11.10.25 в 22:46
Изглед от Атина

В Гърция затягат контрола върху отдаване на имоти под наем

В Гърция затегнаха контрола върху отдаване на имоти. Глобяват за нерегистриран имот в регистъра.  Под строг контрол се поставят собствениците на жилища, отдавани за краткосрочен наем. Независимият орган за публични приходи извършва проверки като изтри от рекламните сайтове хиляди предложения за краткотрайно наемане на жилище. Според гръцките власти..

публикувано на 11.10.25 в 22:38

Оранжев код за силни дъждове е обявен в части от Испания

Оранжев код за силни дъждове е обявен във Валенсия, южната част на каталонската провинция Тарагона и Балеарските острови. Бурята „Алис“ предизвика частични наводнения в райони на Мурсия и Аликанте. В Мурсия реките и деретата постепенно се връщат в коритата си и няма риск от наводнения след обилните валежи. На места са паднали близо 180 литра на..

публикувано на 11.10.25 в 22:28
Кметът на Дупница Първан Дангов

Родители са недоволни от качеството на храната в дупнишките училища

Родители са недоволни от качеството на храната за децата в дупнишките училища - над 10 сигнала са подадени в Общината, касаещи студени, недобре приготвени храни или в недостатъчно количество. Това съобщи на пресконференция кметът на града Първан Дангов. Имало оплаквания и на проемния ден на градоначалника и доста коментари в социалните мрежи...

публикувано на 11.10.25 в 22:08

Ден на отворените врати в АЕЦ "Козлодуй"

Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа.  Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..

публикувано на 11.10.25 в 20:21